David Davis o prawach imigrantów po Brexicie  Wraz z świata

Temat: Wielka Brytania

  • Nowa opłata dla kierowców. "Najostrzejsze" przepisy na świecie
  • Funt spadł poniżej pięciu złotych. Kolejne "nie" dla brexitu uderzyło w brytyjską walutę
  • Nowy obowiązek dla Polaków na Wyspach. Wszystko, jakie możliwości musisz wiedzieć
  • Żyją wiele kilometrów od Londynu, obawiają się brexitu. "Chodzi o całe nasze życie"
  • Brexit opóźniony nawet o 2 lata. Brytyjskie media na temat scenariuszach

Wielka Brytania chce na drodze negocjacji z Unią Europejską umożliwić imigrantom ze Wspólnoty mieszkającym na Wyspach "bardzo podobne wytyczne do tych, jakie mają teraz" - powiedział po środę w rozmowie z radiem BBC brytyjski minister do spraw Brexitu David Davis.

Minister dodał, że bardzo ważne jest, aby jak najszybciej rozwiązać kwestie związane z tymże, jaki los czeka obywateli państw unijnych w Wielkiej Brytanii i Brytyjczyków żyjących w krajach Wspólnoty, bowiem poczucie niepewności związane spośród Brexitem jest dla ludzi osób źródłem niepokoju.

- Naszym zamiarem jest osiągnąć ugodę szczodrą (dla imigrantów z UE - red. ) - zapewnił Davis.

Ważne ustalenia

Unia chce wystawić mocarny rachunek za Brexit. Kategoryczna odpowiedź Londynu

Brytyjski minister dodał też, że wówczas on będzie głównym negocjatorem w sprawach dotyczących rozwodu Zjednoczonego Królestwa z Unią Europejską i będzie miał rozmowy ze swym europejskim odpowiednikiem - Michelem Barnierem, unijnym negocjatorem ds. Brexitu.

W środę Barnier zapowiedział, że postępy w negocjacjach z Londynem odnośnie norm obywateli UE za granicą a także finansowej ugody między Unią a Wielką Brytanią mają obowiązek pozwolić na ustalenie do listopada terminu, do którego obywatele UE przybywający do Zjednoczonego Królestwa będą mieć takie same prawa co dziś.

UE chce, by obowiązywały one do przewidywanego dnia wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii - 29 marca 2019 - podaje Reuters.

Barnier zapewnił też w środę, że Unia chce osiągnąć porozumienie w negocjacjach z Dużą Brytanią, ale jest gotowa na sytuację, w której okaże się to niewykonalne.

Negocjacje Brexitu

Brytyjska premier Theresa May spotkała się w ubiegłą środę z szefem Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem i Barnierem. Po tym spotkaniu Juncker powiedział, że ocenia niesłychanie sceptycznie szanse na kompromis w negocjacjach na temat Brexitu.

W sobotę przywódcy 27 państw unijnych przyjęli wytyczne do negocjacji co do Brexitu.

Wielka Brytania rozpoczęła procedurę wyjścia z Unii Europejskiej 29 marca br., co oznacza, że powinna opuścić wspólnotę w ciągu dwóch latek od tej daty.