Cipras: możliwe przedterminowe wybory  Ze świata

Temat: Grecki dramat

  • Grecja znów w tarapatach. Tusk apeluje o nadzwyczajne spotkanie
  • Grecja skupia pochwały. Za postępy w realizacji reform
  • Strajk redaktorów. Nie chcą reformy emerytalnej
  • Plany reformy emerytalnej wyciągnęły ludzi na ulice
  • Cipras zapowiada, że Grecja odrzucić odstąpi od reform

Konfrontowany z wewnętrzną opozycją w swej lewicowej partii Syriza premier Grecji Aleksis Ciras nie wykluczył przy środę możliwości rozpisania przedterminowych wyborów w razie, o ile utracił większość parlamentarną.

Zadeklarował jednocześnie, że tej rząd zrealizuje uzgodnione wraz z zagranicznymi kredytodawcami reformy budżetowe, ale nie będzie co więcej rozszerzał ich zasięgu.

Grecki plan B. Ateny miały włamać się na konta podatników jak i również wprowadzić drachmę

- Porządnie znam treść porozumienia, które podpisaliśmy na szczycie obszary euro 12 lipca. Wprowadzimy te zobowiązania w życie niezależnie od tego, lub się z nimi zgadzamy, czy nie. Nic więcej niż to - powiedział Cipras greckiemu radiu Sto Kokkino.

Decyzja w czwartek?

W czwartek ma się odbyć posiedzenie komitetu centralnego Syrizy, a wielu swoim członków jest oburzonych zgodą Ciprasa na przedsięwzięcia oszczędnościowe i to w wersji surowszej od tej, którą greccy wyborcy odrzucili pięć lipca w referendum.

Rzeczniczka Komisji Europejskiej odmówiła poinformowania, jakich dodatkowych prac reformatorskich oczekuje się od czasu Grecji przed udostępnieniem jej trzeciego programu pomocy kredytowej z maksymalnym wolumenem 86 mld euro. Wcześniej w tym tygodniu rzeczniczka oznajmiła, że dla uruchomienia głównych płatności potrzebnych jest więcej przedsięwzięć.

Rozmowy spośród wierzycielami

W poniedziałek po Atenach podjęto intensywne podstawowe rozmowy z przedstawicielami Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Środkowego, Międzynarodowego Funduszu Walutowego jak i również będącego funduszem ratunkowym strefy euro Europejskiego Mechanizmu Stałości. Potem jeszcze w bieżącym tygodniu przewidziane są rokowania szefów misji tych przedsiębiorstw w Grecji z greckimi ministrami.

W obliczu dramatycznego kryzysu finansów publicznych i groźby bankructwa Hellada wprowadziła 29 czerwca skrupulatną kontrolę przepływu kapitału, zamykając do odwołania ateńską giełdę internetową i wyznaczając limity kwot wypłat z depozytów instytucji bankowych.

Budżet Unii Europejskiej w 2017 roku