Francuzi strajkują przeciwko reformie prawa pracy  Ze świata

Temat: Francja

  • Posiadłość z XIX wieku za 56 złotych. Para zdecydowała się dzięki nietypową sprzedaż
  • Niezwykła przemiana bloków z wielkiej tafle. Mieszkania jak luksusowe apartamenty
  • Podjechali furgonetką i wyrwali drzwi. Wyjątkowa praca Banksy'ego skradziona
  • Staruszka aresztowana pod zarzutem kradzieży setek książek. Zaskakujące tłumaczenie
  • Kolejna ogromna inwestycja Ronaldo. "To jedno z najchętniej odwiedzanych miejscowości na świecie"

Strajk pracowników francuskich kolei i portów, przeciwko zapowiedzianym przez rząd zmianom w kodeksie pracy doprowadził w środę do odwołania średnio co drugiego pociągu i anulowania połączeń promowych między północną Francją a Wielką Brytanią.

Akcja strajkowa kolejarzy, która ma potrwać w celu piątku rano, sprawiła, iż liczba kursujących pociągów transportu dużych prędkości oraz międzymiastowych spadła o 40-50 %, a dotkliwe zakłócenia pojawiły się też w aliansu pociągów miejskich i podmiejskich - poinformował państwowy przewoźnik SNCF.

Cipras minie test? Dziś decydujące głosowanie

Oczekuje się, iż pociągi Eurostar do Londynu i Thalys do Brukseli będą w środę objeżdżać normalnie.

Strajk przy portach

Przedsiębiorstwo promowe Brittany Ferries odwołało wiele rejsów przez kanał La Manche, ponieważ do strajku przyłączyli się pracownicy portów dzięki północnym wybrzeżu Francji.

Protesty przeciw zapowiedzianym przekształceniom w kodeksie pracy trwają od ponad dwóch miesięcy. W ubiegłym tygodniu reforma prawa pracy została przyjęta w pierwszym czytaniu przy parlamencie w ramach głosowania o wotum nieufności gwoli rządu. Zmiany w ustawodawstwie trafią teraz do Senatu. Tam opozycyjni Republikanie mają większość, więc możliwe, hdy ustawa wróci do izby niższej.

Opór społeczny

Według sondaży trzech dzięki czterech Francuzów sprzeciwia się zmianom, które otwierają drogę do przedłużenia tygodnia robocie z obecnych 35 w celu 48 godzin, a poranka pracy w różnych przykładach do 12 godzin. Rząd uzasadnia potrzebę liberalizacji kodeksu pracy koniecznością przystosowania francuskich przedsiębiorstw do warunków internacjonalnej konkurencji.

Projekt zmian przewiduje też ułatwienia na rzecz pracodawców dotyczące zwolnień jak i również związanych z nimi odpraw, a także osłabienie praw związkowych. Wprowadza też jednak nowe środki ochronne - możliwość nieodbierania służbowych maili jak i również telefonów po godzinach pracy oraz nowy dodatek w wysokości 461 euro gwoli młodych ludzi szukających pracy.

Chińczycy współdzielą sekslalki dzięki szczegółowej aplikacji Ze świata