Chińskie władze lokalne będą konkretyzować szczegóły polityki dwójki dzieci  Ze świata

Temat: Chiny

  • Chińska inicjatywa budzi wątpliwości. Lagarde wezwała do ostrożności
  • "Szansa dla polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu
  • Wrzucił monety do odwiedzenia silnika "na szczęście". Pasażer dostał słony rachunek
  • Chiński gigant liderem na krajowym rynku. Apple poza podium
  • Rozmowy USA-Chiny. Trump podał graniczną datę

Ustalenie szczegółów wdrożenia nowej polityki zezwalającej wszystkim parom dzięki posiadanie dwojga dzieci stanie się należeć do władz prowincji - poinformował w piątek chiński rząd. Dzień wcześniej Pekin ogłosił decyzję na temat zniesieniu polityki jednego pociechy. Obowiązywała ona przez przeszło 30 lat.

Chińska komisja ds. planowania dzinki poinformowała w piątek po oświadczeniu, że pary, które spełniają wymogi umożliwiające dobrobyt drugiego dziecka będą wciąż potrzebować zgody władz.

Chiny kończą z polityką "jednego dziecka"

Wzrost populacji

Jednocześnie urząd zapowiedział chęć dalszej liberalizacji tejże procedury. Komisja podaje, hdy 90 mln rodzin po Chinach kwalifikuje się do posiadania drugiego dziecka. Władze szacują, że zmiana przy prawie pozwoli na wzrost populacji do ok. jednej, 4 mld ludzi do odwiedzenia 2030 roku.

Informację o odejściu od polityki jednego dziecka przekazała dzionek wcześniej agencja Xinhua na zakończeniu czterodniowego plenum Komitetu Centralnego rządzącej Komunistycznej Partii Chin (KC KPCh). „Chiny całkowicie wprowadzą przepisy zezwalające każdej parze na swoje dwojga dzieci w odpowiedzi na starzenie się społeczeństwa” - napisano w oficjalnym komunikacie.

Ważna zmiana

Nie podano szczegółów dotyczących daty wprowadzenia nowych regulacji w życie.

Od lat 80. rodziny wiejskie, którym urodziła się małolatka, mogły mieć jeszcze jedno dziecko. Później posiadanie pozostałego dziecka umożliwiono również rodzinom miejskim w przypadkach, kiedy oboje rodzice byli jedynakami. Od 2013 roku dwoje dzieci wolno posiadać każdemu rodzinom, gdzie chociaż 1 z małżonków jest jedynakiem.

Apple zainwestowało w Didi Chuxing chińskiego rywala Ubera