Grecja liczy na 5 mld euro za umowę wraz z Rosją  Ze świata

Temat: Rosja

  • Wielka inwestycja Gazpromu. Rozpoczęto układanie rur na rosyjskich wodach
  • Sekretarz energii NA JUKATAN chwali Polskę. "Podjęła rzetelną decyzję"
  • Spór wokół Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem
  • "Kommiersant": UE i Niemcy wygrywają nowe narzędzie nacisku dzięki Gazprom
  • Dyrektywa gazowa do poprawy. "Żaden nowy gazociąg nie będzie funkcjonował przy próżni"

Od trzech do 5 mld € zaliczki - tyle posiada nadzieję otrzymać grecki premier Aleksis Cipras za umowę, którą jego rząd ma zawrzeć z Rosją. Ugoda dotyczy współpracy energetycznej tuż przy projekcie gazociągu Turecki Struga - pisze The Moscow Times. Dziennik dodaje, że Moskawa nie potwierdziła faktu przekazania jakichkolwiek funduszy.

Sięgająca nawet 5 mld euro kwota ma okazać się zaliczką, jaką Moskwa wypłaci Atenom na poczet profitów, które Grecja będzie uzyskiwać z tranzytu gazu planowanym Tureckim Potokiem. Gazociąg ów ma dostarczać rosyjski gaz do Europy przez Turcję i Grecję.

Wybierzesz się do Grecji? Weź gotówkę - na każdy wypadek

Szukają pieniędzy

Pogrążona w sporze o zadłużenie z Unią Europejską i Międzynarodowym Funduszem Walutowym Grecja szuka źródeł opłacania, które pomogą uchronić państwo przed bankructwem.

Cipras w ostatnim miesiącu wykonał wyraźny ruch w stylu zbliżenia z Rosją. Premier Grecji na początku kwietnia odwiedził Moskwę i rozmawiał z Władimirem Putinem. Stwierdził też, że "jego kraj nie zgadza się spośród logiką sankcji, które wprowadzono wobec Rosji". Gest wykonała też Rosja. Szef rosyjskiego koncernu gazowego Gazprom Aleksiej Miller odwiedził Ateny, gdzie rozmawiał z Ciprasem na temat "kwestiach energetycznych".

Zastąpi South Stream

Gazprom chce ułożyć nową rurę do odwiedzenia Europy Południowej i Środkowej, która ma zastąpić magistralę South Stream, od budowy której monopolista odstąpił po zablokowaniu projektu przez Komisję Europejską.

Docelowo Turecki Potok ma się składać z czterech nitek o przepustowości po 15, 70 mld metrów rocznie. 47 mld m sześc. materiału Gazprom chce dostarczać do projektowanego hubu gazowego w granicy Turcji i Tunezji.

Czabański: w tym roku odrzucić będzie opłaty audiowizualnej