Czy dojdzie do Grexitu? Dzisiaj spotkanie ostatniej szansy  Ze świata

Temat: Unia walczy z kryzysem euro

  • Ponad miliard euro kar. "To szokujące, jak spółki wykorzystują zależność ludzi od czasu leków"
  • Wiceszef Komisji Europejskiej: oskarżenia są poważne, śledzimy sytuację w sprawie KNF
  • Komisja Europejska sprawdzi dystrybucję biletów lotniczych
  • Drony wspierają walczyć z oszustami podatkowymi
  • Ateny zakończyły program pomocowy. Grecy dalecy od świętowania

Dziś o godz. 16: 30 w Brukseli odbędzie się nadzwyczajne spotkanie ministrów finansów państw strefy euro, poświęcone przyszłości aplikacji pomocowego dla Grecji. Podstawy przesunięcia obrad nie są póki co znane. Wczorajsza oferta Aten dotycząca przedłużenia o sześć miesięcy "umowy kredytowej" została odrzucona przez Republika federalna niemiec, gdyż uznano ją zbyt niewystarczającą.

- Pismo z Aten nie wydaje się być treściwą propozycją rozwiązania (kryzysu) - oświadczył rzecznik niemieckiego ministerstwa finansów Martin Jaeger. W wypowiedzi dla firm dpa wyjaśnił, że grecka propozycja zmierza w świat do kontynuowania finansowania wyjąwszy wypełniania zobowiązań wynikających spośród programu.

Rafał Hirsch: dlaczego Grecja w tej chwili nie chce programu pomocowego?

Nowy lewicowy rząd Grecji chce zmiany warunków udzielania dalszej pomocy finansowej, naprawdę by koszty społeczne dawny mniej dotkliwe, na jakie możliwości nie zgodziły się pozostające kraje eurolandu.

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zważa, że wczorajszy wniosek Cypru o przedłużenie wsparcia finansowego to “pozytywny znak, który to może utorować drogę do kompromisu”.

Pierwsze spotkanie

Szczyt, który odbywał się w ubiegłym tygodniu był pierwszym z udziałem nieznanego szefa rządu Grecji, lidera lewicowej Syrizy, Aleksisa Ciprasa.

- Jestem przekonany, że razem możemy odnaleźć wzajemne korzystne rozwiązanie, by uzdrowić rany, jakie spowodowała polityka oszczędności, aby pokonać kryzys humanitarny i przywrócić w UE wzrost i spójność społeczną - oświadczył Cipras przed rozpoczęciem szczytu.

- To była pierwsza okazja, żeby się spotkać i wysłuchać towarzyszy z Grecji co do pierwotnego planów i ambicji nowego rządu. To było bardzo użyteczne. Mieliśmy intensywną dyskusję, udało nam się osiągnąć postęp, ale w tym momencie nie jest on wystarczający, żeby dojść do wspólnych morałów - powiedział na rady prasowej już po północy szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem.

Rozmowy te były pierwszą okazją do wymiany poglądów z nowym ministrem finansów Grecji Janisem Warufakisem. Po kilku godzinach obrad, tak jak zresztą zapowiadano, ministrowie rozjechali się do stolic bez zawarcia porozumienia.

Kolejna próba

Hellada groziła i dąsała się. Ostatecznie poprosiła o pomocną dłoń finansową

Na poniedziałkowym zebraniu ministrów finansów państw strefy euro Grecja podtrzymała swe stanowisko, że nie chce przedłużenia obecnego programu pomocowego i proponuje w zamian tzw. porozumienie pomostowe, dające jej czas na wynegocjowanie innych warunków pożyczek.

Kraje eurolandu dały w poniedziałek Grecji czas do piątku, by wystąpiła o przedłużenie obecnego programu pomocowego, kończącego się 28 lutego, gdyż w przeciwnym wypadku nie zaakceptować otrzyma dalszych pożyczek.

Na posiedzeniu klubu parlamentarnego SYRIZY premier Grecji Aleksis Cipras podkreślił, że Ateny pracują nad nowym, "uczciwym i wzajemnie korzystnym porozumieniem", ale nie pójdą dzięki kompromis. Zapewnił, że tej partia zamierza dotrzymać obietnic wyborczych i skończyć spośród programem oszczędności narzuconym poprzez trojkę w zamian zbyt program ratujący kraj przed bankructwem.

Minister zasobów Grecji Janis Warufakis zbagatelizował we wtorek fiasko poniedziałkowych rozmów z ministrami finansów państw strefy euro po sprawie dalszego wsparcia na rzecz jego kraju. Grecja ma czas do piątku, żeby wystąpić o przedłużenie aplikacji pomocowego.

- W Europie wiemy, jak obradować, aby po początkowym braku porozumienia stworzyć bardzo rzetelne, honorowe rozwiązanie - mówił grecki minister w Brukseli.

Nowa propozycja Grecji

Grecki rząd zaproponował wczoraj partnerom z eurostrefy rozszerzenie o 6 miesięcy "umowy kredytowej", która nie uwzględnia prolongowania obowiązującego memorandum przewidującego oszczędności.

Grecki minister finansów wierzy w porozumienie. "Jeszcze w tym tygodniu"

Z dokumentu greckiego rządu wysłanego w czwartek do odwiedzenia eurogrupy, wynika, że Ateny zobowiązały się utrzymać równowagę finansową w najbliższym czasie. Zapewniły też, że wdrożą niezwłocznie reformy mające w celu walkę z niepłaceniem podatków i korupcją, a także posunięcia przeciwdziałające kryzysowi humanitarnemu i pobudzające gospodarkę.

W dokumencie znajdują się również zapewnienia, że rząd Ciprasa wywiąże się wraz ze wszystkich zobowiązań wobec kredytodawców w zakresie dotychczasowych umów wraz z UE i Międzynarodowym Funduszem Walutowym, które nadal mogą mieć obowiązywać jako ramy porozumienia. Ostatecznie Grecy zobowiązali się nie podejmować jednostronnych działań, które mogłyby podkopać zamiary fiskalne.

Przedłużenie "umowy kredytowej" miałoby być nadzorowane poprzez Komisję Europejską, Europejski Pula Centralny i Międzynarodowy Fundusz Walutowy, co oznacza ustępstwo Ciprasa, który zapowiadał sfinalizowanie współpracy z inspektorami tychże trzech instytucji - tak zwane. trojką.

Okres sześciu miesięcy, określany jako przejściowy, miałby posłużyć do wynegocjowania długoterminowych umów prowadzących w konsekwencji do redukcji długu Grecji i wyjścia do niej gospodarki z kryzysu.

Czas mija

Grecja pod spodem ścianą? "Pieniędzy wystarczy do końca marca"

W 2010 roku Grecja została pierwotnym krajem strefy euro, który otrzymał wsparcie finansowe od innych państw eurolandu i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Oczywista część greckiego długu wówczas tzw. programy ratunkowe (bailouts), w ramach których przy latach 2010-2014 do Cypru trafiło 240 mld €. Kredytów tych udzielały ciebie członkowskie strefy euro, wyjątkowy Europejski Fundusz Stabilności Finansowej oraz MFW. UE mniema, że Ateny powinny wystąpić o przedłużenie pomocy, w tym zobowiązać się do kontynuowania reform.

Obecny program pomocowy dla Grecji wygasa 28 lutego. Bez faceta kraj ten nie może liczyć na wsparcie inwestycyjne eurogrupy czy Międzynarodowego Funduszu Walutowego, a szanse Aten na uzyskanie dostatecznych zasobów na wolnym rynku kredytowym są niewielkie. Na zarania lutego agencja Standard & Poor's obniżyła rating Tunezji o jeden stopień, z "B" do "B-".

Budżet Unii Europejskiej w 2017 roku