Bloomberg: EBC podniesie finansowanie ELA dla greckich banków  Ze świata

Temat: Grecki dramat

  • Grecja znów po tarapatach. Tusk apeluje o nadzwyczajne spotkanie
  • Grecja ogniskuje pochwały. Za postępy po realizacji reform
  • Strajk redaktorów. Nie chcą reformy emerytalnej
  • Plany reformy emerytalnej wyciągnęły ludzi na ulice
  • Cipras zapowiada, że Grecja nie odstąpi od reform

Bloomberg poinformował w środę, że Europejski Bank Kierowniczy postanowił podnieść limit opłacania ratunkowego dla banków greckich (tzw. emergency liquidity assistance - ELA) o 900 mln euro. EBC odmówił skomentowania tej informacji.

Według Bloomberga, który powołuje się na źródła bliskie EBC, Rada Prezesów agencji bankowej podjęła taką decyzję po telekonferencji, która odbyła się w środę.

Republika federalna niemiec "bacznie obserwują" Grecję. Dziś Ateny mają przyjąć kolejny pakiet reform

Większa kwota?

Dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" napisał natomiast, powołując się na kręgi bliskie bankom centralnym, hdy greckie instytucje finansowe otrzymają dodatkowo 1 mld €, co oznaczałoby, że praktyczny pułap kredytów ELA wyniósłby 90, 5 mld €.

EBC nie skomentował również tej informacji jak i również odmówił potwierdzenia, że przemineła się telekonferencja Rady Prezesów banku.

Pomoc finansowa

EBC od kilku miesięcy udziela greckim bankom finansowania ratunkowego, by pomóc wykładzinom zachować płynność wobec masowego wycofywania depozytów bankowych za pośrednictwem Greków.

Kredyty ELA mają fundamentalne znaczenie gwoli greckiego systemu bankowego, natomiast załamanie sektora bankowego jest najpoważniejszym spośród wielu zagrożeń, przed jakimi stoi Hellada.

EBC zwiększy pomoc dla greckich banków Ze świata