Temat: Grecki dramat

  • Grecja znów po tarapatach. Tusk apeluje na temat nadzwyczajne spotkanie
  • Grecja zbiera pochwały. Za postępy przy realizacji reform
  • Strajk dziennikarzy. Nie chcą reformy emerytalnej
  • Plany reformy emerytalnej wyciągnęły ludzi na ulice
  • Cipras zapowiada, że Grecja nie odstąpi od reform

Europejski Bank Centralny zdecydował w czwartek o podwyższeniu limitu programu wsparcia na rzecz greckich banków o 900 mln euro na tydzień. O decyzji EBC poinformował na konferencji prasowej w Frankfurcie szef banku Super mario bros Draghi. - Ta decyzja spowodowana jest uzgodnieniem pośród Atenami a strefą euro planu pomocowego - powiedział Draghi.

- Sytuacja się zmieniła. Nadeszło wiele informacji - o uzgodnieniu pożyczki pomostowej, głosowaniach przy różnych parlamentach, co przywróciło warunki do podniesienia ratunkowego finansowania - wyjaśnił Draghi. W nocy z wtorku na środę pakiet pierwszych reform przyjął grecki parlament.

Kopacz: budżet i Polacy nie odczują skutków pomocy dla Grecji

Draghi dodał, że EBC zawsze działał i po dalszym ciągu będzie postępował zgodnie z założeniem, że Grecja "jest i pozostanie członkiem strefy euro".

Zaznaczył, że wzrost finansowania ratunkowego o 900 mln euro jest zgodne wraz z tym, o co prosił dla greckich banków pula centralny Grecji.

Grecy muszą zmniejszyć zadłużenie

Dotychczas EBC utrzymywał limit wsparcia płynności (tzw. ELA) na pułapie z 26 czerwca wynoszącym 89 mld euro. Grecki bank centralny może emitować pieniądze dzięki wsparciu ELA pod zastaw m. in. obligacji rządowych, których realna wartość spada w relacji z sytuacją finansową państwa.

Mario Draghi oświadczył, że konieczność zmniejszenia greckiego zadłużenia, sięgającego 180 proc. PKB, jest "bezsporna". Zapowiedział, że w najbliższych tygodniach między Grecją a wierzycielami będą się toczyć dysputy na temat "najlepszej formy tego odciążenia".

Juncker: jest zgoda w pilną pożyczkę dla Cypru. Zrzuci się cała Unia europejska

Dodał, że wciąż są "pytania dotyczące woli i zdolności greckiego rządu do odwiedzenia wdrożenia" reform obiecanych kredytodawcom.

Draghi zastrzegł, iż trudno przewidzieć, kiedy zniesiona zostanie kontrola przepływu kapitałów w Grecji, i podkreślił, że ważne jest uniknięcie paniki bankowej.

Limity na gotówkę

Greckie banki pozostają zamknięte od 29 czerwca. Obowiązują także limity na wypłaty gotówki wraz z bankomatów, wynoszące 60 euro dziennie, i ograniczenia przy transferach pieniędzy.

EBC od kilku miesięcy udostępnia greckim bankom finansowania ratunkowego, by pomóc im zachować płynność wobec masowego wycofywania depozytów bankowych przez Greków, którzy boją się załamania systemu finansowego.

Kredyty ELA mają fundamentalne przesłanie dla greckiego systemu bankowego, a załamanie sektora bankowego jest najpoważniejszym spośród wielu zagrożeń, przed jakimi stoi Grecja.

Ministrowie zasobów państw strefy euro zgodzili się w czwartek w przyznanie Grecji trzyletniego programu pomocy z Europejskiego Mechanizmu Stabilności (EMS) po skończeniu niezbędnych krajowych procedur. Postanowienie oznacza zielone światło na rzecz rozpoczęcia negocjacji z Grecją o trzecim programie wsparcia.