Grecji został tylko tydzień? Porozumienia wciąż brak  Wraz ze świata

Temat: Unia europejska Europejska

  • Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję"
  • Koniec gorszych produktów dla Polaków? "Podejrzewam, że niewiele się zmieni"
  • Tani jak Polak. Eurostat porównał koszty roboty w Unii
  • Unia szykuje rewolucję w przepisach. Dziesięć zakazanych produktów
  • Bruksela nałożyła karę na General Electric. "Dokładne informacje są niezbędne"

Ateny poinformowały własnych wierzcieli, że pieniędzy trzeba im tylko do dziewięć kwienia - infomuje Reuters. Grecy mieli też zaapelować o udzielenie im następnych pożyczek przed tą datą, ale zachodni partnerzy nie chcą o tym słuchać, nim nie zostaną wykładzinom przedstawione konkretne plany reform.

"Ateny w strefie euro to ogromne ryzyko". Grecy muszą odejść?

Minister spraw wewnętrznych Grecji Nikos Wutsis ostrzegał wczoraj, że 9 kwietnia rząd będzie musiał wybrać, bądź zwrócić 450 mln euro do Międzynarodowego Fundusz Walutowego, czy wypłacić pensje jak i również renty. Jak zapowiedział, Ateny będą kierować się świetnym swoich obywateli.

Co racja rzecznik rządu podkreślał potem, że nie jawi się być to oficjalne stanowisko rządu premiera Aleksisa Ciprasa, ale z informacji Reutersa wnika, że jest one także zaprezentowane w zamkniętej telekonferencji z wierzycielami.

Dziś rzecznik greckiego rządu ponownie zaprzeczył, że Grecja stawia takie ultimatum.

Potrzeba reform

Niezależnie od tych zapewnień, wiadomo, że Grecja stoi na skraju bankructwa jak i również może ją uratować wyłącznie pomoc z zew.. Problem przy tym, że Eurogrupa i Europejski Bank Centralny prezentują sprawę jasno: warunkiem wypłacenia 7, 2 mld €, czyli kolejnej transzy z pakietu pomocowego dla Aten, jest przgotowanie, a następnie wdrożenie gruntownych i skutecznych reform gospodarczych oraz poddanie ich ocenie kredytodawców. Pierwotnego precyzyjnego planu Ateny jednakże wciąż nie przedstawiły.

Ministrowie finansów państw tereny euro oraz instytucje reprezentujące wierzycieli, będą kontynuowali rozmowy na temat Grecji 12 kwietnia, ale jest niewiele prawdopodobne, że wtedy osiągną porozumienie - informuje Reuters.

Celem jest uzgodnienie listy reform, a również ich wdrożenie w drugim tygodniu, by zobaczyć oddziaływanie na grecki budżet, zanim kolejnym spotkaniem ministrów zasobów strefy euro, które odbędzie się 24 kwietnia przy Rydze.

Dostawy gazu z USA? «Każdy kryzys jest zarazem szansą» Informacje