Deficyt finansów publicznych mógł zlecieć w okolice 2 proc. PKB

Ekonomiści spodziewają się dobrych wyników budżetu 2016. Ale teraz zaczną się schody

Deficyt sektora finansów publicznych mógł zlecieć na koniec 2016 roku poniżej zakładanego w budżecie, do czego przyczynił się wynik finansowy samorządów - uważają ekonomiści. Zgodnie spośród danymi Ministerstwa Finansów (MF) po listopadzie ub. r. samorządy miały ponad 19 mld zł nadwyżki. Jednak jak zaznaczają eksperci, ów rok będzie już więcej napięty i nie ma w nim dużych jednorazowych dochodów.

Według głównego ekonomisty Deutsche Banku Arkadiusza Krześniaka nadwyżka samorządów wreszcie zeszłego roku może stanowić nawet wyższa, niż pokazana po listopadzie.

Senat zajmie się budżetem. 5 rzeczy, które musisz na temat nim wiedzieć

Niższy deficyt

- Samorządy mogą osiągnąć w całym roku kalendarzowego nadwyżkę w wysokości w porządku. 22-23 mld zł. Nadwyżka ta w dużym stopniu będzie wyrównać deficyt budżetowy, który jak i również tak jest niski, a także deficyt innych sektorów, m. in. ZUS-u. Wygląda dzięki to, że deficyt całkowitego sektora finansów publicznych przy zeszłym roku będzie dość niski, dużo niższy od czasu zakładanego (w pracach nad budżetem na 2017 r. rząd przewidywał 2, 6 proc. PKB - PAP). Zakładka jest bardzo duża - ocenił Krześniak. - Myślę, że może okazać się w okolicach 2 proc. PKB - dodał.

Ekonomista przyznał, że jeżeli takie dane dotyczące deficytu zostaną potwierdzone przez GUS, to Polska powinna zdobyć w oczach Brukseli. Będzie to także dobra dane dla resortu finansów. Niemniej - w jego opinii - rezultat samorządów w kolejnych kwartałach będzie zapewne nieco słabszy, ponieważ ruszą inwestycje finansowane z funduszy unijnych.

- W 2017 r. będzie większa presja na stronie wydatkowej budżetu. Finanse centralny nie będzie już w tak dobrym dzieje jak w 2016 r., kiedy mieliśmy do czynienia z dużymi jednorazowymi dochodami - dodał.

Samorządy ostrożne w inwestycjach

Także główny ekonomista ING Instytucji finansowej Śląskiego Rafał Benecki uważa, że wynik samorządów na pewno będzie miał dobroczynny wpływ na ostateczny rezultat całego sektora finansów ogólnych. - Ten dobry efekt samorządów oczywiście w sporym stopniu jest efektem ostrożności samorządów w inwestycjach publicznych, ale przełoży się na lepsze saldo całego sektora finansów publicznych - powiedział.

Według niego całkowicie zeszły rok może zamknąć się deficytem finansów ogólnych w wysokości 2, trzy proc. PKB. Benecki przyznał, że wcześniej spodziewał się wyniku bliższego 2, sześć proc. PKB. Ekonomista zaznaczył, że korekta o 0, 3 pkt proc. to zasługa nie tylko samorządów, ale także wyższych profitów budżetu.

- Odmienna sprawa to deficyt na koniec roku, jaki pokaże Ministerstwo Finansów. Znamy z dawnych lat sytuacje, kiedy resortowi udawało się trochę poprawić - kosztem lepszego roku - wynik kolejnego roku, który to jest bardziej napięty. Być może MF pokaże deficyt w wysokości 2, 6 proc. PKB w 2016 r., dzięki czemu mógłby trochę tegorocznego deficytu przesunąć na zeszły dwanaście miesięcy - zaznaczył Benecki.

Dwie agencje ogłoszą własne oceny wiarygodności Polski. Oto możliwe scenariusze

Dobre wykonanie budżetu

Natomiast według ekonomisty PKO BP Marcina Czaplickiego deficyt sektora finansów publicznych na koniec 2016 r. mógł wynieść dwóch, 2 proc. PKB "z ryzykiem w dół", jak oznacza, że może stać się nawet niższy. Uważa on, że to efekt dobrego wykonania zarówno budżetu centralnego, jak i budżetu jednostek samorządu terytorialnego. a mianowicie Nadwyżka na koniec listopada jest w tym ostatnim przypadku bardzo duża - ocenił.

Zgodnie z najnowszymi danymi resortu finansów budżety jednostek samorządu terytorialnego za 11 miesięcy 2016 r. zamknęły się zbiorczo nadwyżką w kwocie 19 mld 108 mln zł, przy planowanym deficycie w wysokości 6 mld 566 mln zł.

Za jedenaście miesięcy 2016 r. jednostki samorządu terytorialnego osiągnęły dochody ogółem w łącznej cenie 195 mld 632 mln zł (tj. 91, 5 proc. planu). Wobec analogicznego okresu roku poprzedniego wykonane dochody ogółem jednostek samorządu terytorialnego były wyższe o 8, 3 proc. Całkowita kwota wydatków jednostek samorządu terytorialnego wyniosła 176 mld 524 mln zł, co stanowiło 80, 1 proc. kwoty wydatków planowanych. W stosunku do analogicznego sezonu roku poprzedniego kwota wydatków zrealizowanych ogółem była lepsza o 4, 5 proc.

Według resortu zasobów deficyt budżetu państwa po listopadzie ub. r. wyniósł 27, 6 mld złotych, czyli 50, 4 proc. dopuszczonej w zeszłorocznej ustawie budżetowej kwoty 54, siedmiu mld zł. Był on niższy o 8, 5 mld zł w porównaniu do wykonania po listopadzie 2015 r. (36, 1 mld zł). Po listopadzie 2016 r. dochody budżetu państwa wyniosły 294, 5 mld zł, tj. 93, 8 proc. planu, zaś wydatki 322, 1 mld zł, tj. 87, 4 proc. planu.

Aspartam - czy jest niezdrowy dla zdrowia?