Fiskus chce odzyskać należny podatek VAT

Temat: Podatki

  • "Absolutny rekord" w PIT-ach. Ministerstwo podało dane
  • Kiedy obniżka stawek VAT? Ekonomiści komentują plan ministerstwa
  • Zmiany w PIT, ale wraz z warunkami
  • Coraz mniej czasu na rozliczenie PIT
  • Spór w rządzie o rozwiązanie resortu finansów. "Ryzykowne rozwiązanie"

Firmy nie zapłaciły blisko 35 mld złotych VAT - wyliczył skarb państwa. Według ekspertów odzyskanie tych pieniędzy będzie trudne, a część została naliczona niesłusznie – pisze "Puls Biznesu".

Administracja skarbowa stara się odzyskać miliardy złotych, które co roku publiczna kasa traci przez podatkowych kuglarzów. Według statystyk fiskus udaremnia więcej wyłudzeń, ale też szybciej rosną pozostałe do odwiedzenia zapłaty należności. Z informacji Ministerstwa Finansów wynika, hdy wreszcie ubiegłego roku opłat te zwiększyły się na temat ok. 60 proc. r/r sięgając 35 mld zł.

PiS pokaże projekt, który "podniesie zarobki Polaków. Nawet o 25-30 procent"

Podatek VAT

Rosnące kwoty należności to rezultat wydanych już przez kontrolerów i dyrektorów urzędów skarbowych decyzji na podstawie art. 108 ustawy o VAT, zgodnie z którą po wystawieniu faktury należy pokryć koszta od niej VAT, nawet gdy transakcja nie zaszła. W znacznej części postanowienia wysyłane są jednak podmiotów, które już przestały egzystować. Jeżeli fiskus nie podjął działań mających na zamysle zabezpieczenie zobowiązania podatkowego w majątku takiego podmiotu, to szanse na wyegzekwowanie ludzi kwot są niewielkie.

Według doradców podatkowych powodem szybkiego wzrostu należności wydaje się być również to, że w sytuacji wykrycia karuzeli organy podatkowe zazwyczaj wydają decyzje w stosunku do wszystkich podmiotów biorących udział w łańcuchach fikcyjnych dostaw, przez co multiplikuje się wartość podatku - melduje "PB".

Miliardy wpływów

Dokładne sprawdzenie firm dzierży dać w tym roku kalendarzowego ok. 600 mln zł, a w przyszłym ponad 1 mld zł. Największe nadzieje fiskus wiąże ze split payment - systemem podzielonej płatności w VAT. Według wyliczeń resortu finansów jeśli mechanizm ruszy od początku 2018 roku, wówczas może on dać 5 mld zł dodatkowych śladów z VAT.

Budżet Unii Europejskiej w 2017 roku