Ile zarabiają lekarze rezydenci?

Temat: Gospodarka

  • Podatki, opłaty, akcyza. Rząd ma plan w dodatkowe miliardy
  • Polska gospodarka pod lupą amerykańskiej agencji. Jest decyzja
  • "Szansa gwoli polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu
  • "Około 20 miliardów" na początek. Wicepremier: pieniądze są zabezpieczone
  • Miliardy na obietnice PiS-u jeszcze w tym r.. Finansowanie "tajemnicą minister finansów"

Już dziesiąty dzionek lekarze rezydenci prowadzą głodówkę walcząc o zwiększenie finansowania systemu zdrowia. Sprawdzamy, jak dużo teraz zarabiają lekarze rezydenci i jakie podwyżki ofiaruje im rząd.

Protest głodowy lekarzy rezydentów jak i również pracowników medycznych trwa od 2 października. Protestujący domagają się "realnych działań poprawiających sytuację w publicznej ochronie zdrowia". Medycy podkreślają, że katalogów najważniejszy postulat to szybkie - w ciągu kilku lat - zwiększenie opłacania systemu ochrony zdrowia do 6, 8 proc. PKB z 4, 7 proc. obecnie.

Protestują, w zamian "pracować i się uczyć". "Ta wypowiedź nas obraża"

"To europejskie min., które umożliwia zabezpieczenie najistotniejszych potrzeb zdrowotnych społeczeństwa na elementarnym poziomie. Pozwoli wówczas na skrócenie kolejek i odbudowę kurczących się wraz z każdym rokiem kadr medycznych" - przekonują lekarze po manifeście na stronie Porozumienia Rezydentów.

Domagają się również likwidacji biurokratycznych absurdów, poprawy warunków pracy i uczciwych wynagrodzeń. Właśnie owe ostatnie budzą duże zaciekawienie, dlatego sprawdziliśmy, ile teraz dostają lekarze w momencie specjalizacji i jak pierwotnego pensje chce zmienić Ministerstwo Zdrowia.

Ile zarabiają?

Obecne zarobki medyków rezydentów, czyli robiących specjalizację określa rozporządzenie ministra stanu zdrowia z 2012 roku, które obowiązuje od 1 stycznia 2013 roku. Ich wysokość zależy od stażu roboty (po dwóch latach wynagrodzenia rosną) i specjalizacji. Wydaje się być tak, bo niektóre specjalizacji medycyny określane są w charakterze priorytetowe (specjalistów w tychże dziedzinach brakuje) i wybierający je lekarze rezydenci mają możliwość liczyć na wyższe wynagrodzenia.

Wynagrodzenia lekarzy rezydentów przez pierwsze dwa lata w specjalizacjach priorytetowych wynoszą 3602 zł brutto (2576 zł netto) a według dwóch latach rosną do odwiedzenia 3890 zł brutto, to znaczy 2776 zł "na rękę".

Niższe pensje przyjmują lekarze rezydenci w pozostałych dziedzinach medycznych. W katalogów przypadku pensja przez w pierwszej kolejności dwa lata wynosi 3170 zł brutto (2275 złotych netto) a po 2 latach rośnie do 3458 zł brutto (2475 złotych netto).

Medycy dzięki specjalizacji domagają się podniesienia nakładów na system opieki zdrowia - otóż również na wynagrodzenia - bo, jak przekonują, w obecnej sytuacji zmuszeni są do brania wielu nadgodzin jak i również pracowania nawet po kilkanascie godzin miesięcznie, co w efekcie odbija się coś znacznie więcej aniżeli tylko na ich zdrowiu i życiu prywatnym, ale także na pacjentach.

Lekarze rezydenci podkreślają również, hdy ich studia trwają 6 lat a po dostaniu dyplomu muszą oni ukończyć obowiązkowy 13-miesięczny staż. Teraz otrzymują wynagrodzenie w wysokości 2007 zł brutto, jakie możliwości oznacza, że "na rękę" dostają 1464 zł.

Źródło: Ministerstwo Zdrowia/. pl Obecne wynagrodzenia medyków rezydentów

Podwyżki

Pod koniec września Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt rozrządzenia, które zakłada podwyżki dla doktorów.

Wynagrodzenia medyków, którzy zostali zakwalifikowani do dobywania specjalizacji przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, mają rosnąć co roku.

Według planów, w 2017 roku kalendarzowego wynagrodzenie lekarzy rezydentów ze specjalizacji priorytetowych wyniesie za pośrednictwem pierwsze dwa lata 3720 zł brutto, czyli 2658 zł netto (podwyżka na temat 82 zł netto). Z kolei po dwóch czasach ich pensje wzrosną do 4013 zł brutto, czyli 2862 zł netto (podwyżka o 85 zł netto).

Jeśli zaś chodzi o lekarzy rezydentów spośród pozostałych specjalizacji, to pierwotnego wynagrodzenia przez pierwsze dwa lata będą wynosić 3263 zł brutto, czyli 2340 netto (podwyżka o 65 zł netto). Po dwóch latach pracy wzrosną do 3557 zł brutto, to znaczy 2545 zł netto (podwyżka o 70 zł netto).

Szczegóły dotyczące wzrostu płac lekarzy rezydentów po kolejnych latach przed wejściem rozporządzenia w życie przy tabeli poniżej.

Źródło: Ministerstwo Zdrowia/. pl Postęp wynagrodzeń lekarzy rezydentów zanim wejściem w życie rozporządzenia - propozycja Ministerstwa Zdrowia

Inną ścieżkę podwyżek resort zdrowia zaplanował na rzecz tych lekarzy rezydentów, którzy rozpoczną specjalizację po dniach wejścia w życie rozporządzenia. W ich przypadku podwyżki będą wyższe, a za pośrednictwem pierwsze dwa lata obowiązywania przepisów (2017 i 2018) nie będzie podziału dzięki staż pracy, jak we wcześniejszym rozwiązaniu. Co ważne ministerstwo zdrowia wyszczególniło też sześć najbardziej pożądanych specjalizacji - tam pensje będą najwyższe.

Szczegóły odnoszące się do wzrostu płac lekarzy rezydentów w kolejnych latach na wejściu rozporządzenia w życie w tabeli poniżej.

Źródło: Ministerstwo Zdrowia/. pl Wzrost wynagrodzeń lekarzy rezydentów po wejściu w życie rozporządzenia - propozycja Ministerstwa Zdrowia

Ile pragną lekarze?

W środę rano protest lekarzy rezydentów został zawieszony na czas spotykania z premier Beatą Szydło. Szefowa rządu poinformowała, hdy ustawa, która ma zagwarantować zwiększenie nakładów na służbę zdrowia do 6 proc. PKB, jest praktycznie zdecydowana. Zapowiedziała też, że w 2018 r. pula dzięki wynagrodzenia dla rezydentów i stażystów wzrośnie o 30 proc. Filip Płużański wraz z Porozumienia Rezydentów OZZL poinformował po spotkaniu, że rozmowy z premier Beatą Szydło nie przyniosły oczekiwanych wyników. Dodał, że lekarze rezydenci wznawiają protest głodowy.

Porozumienie Rezydentów OZZL nie zaakceptować precyzuje, jaki poziom wynagrodzeń byłby zadowalający. Podkreśla, że chodzi o poprawę sytuacji w całej służbie zdrowia, a nie o "stawkę godzinową". W czasie strajków w czerwcu 2016 r. oceniało, że pensje rezydentów powinny wynosić 200 proc. miesięcznego przeciętnego wynagrodzenia zbytnio poprzedni rok, czyli 2015 rok. Wówczas według GUS wynosiło ono 4121 zł brutto miesięcznie.

O kwocie dwóch średnich lokalnych dla lekarzy bez branż mówił też inny projekt obywatelskiej ustawy w sytuacji warunków zatrudnienia w ochronie zdrowia, który w 2017 przygotowało Porozumienie Zawodów Medycznych (PZM).

Podobną sumę, jako żądania rezydentów, podawał też minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. - Rezydenci trwają przy swoim oczekiwaniu, (... ) dwukrotności średniej krajowej jako ich podstawowym wynagrodzeniu. Przypomnę, to jest suma 9200 złotych miesięcznie pensji podstawowej - to wydaje się zupełnie nie do zrealizowania w obecnym czasie a mianowicie przyznał we wtorek minister.

Dziś w Sejmie minister zdrowia Konstanty Radziwiłł mówił, że każdy rezydent może liczyć na stopniowe podwyżki. Zapewnił, że pod spodem koniec 2021 r. będą oni zarabiać o przeszło 2 tys. zł większą ilość niż obecna pensja minimalna. Stwierdził, że nie zostanie rezydenta, który by zarabiał mniej niż 5 tys. 250 złotych.

Czy samoloty po wypadkach znowu latają? Ile kosztuje naprawa?