Grażyna Kulczyk sprzedała Stary Browar

Temat: Gospodarka

  • Projekt budżetu na 2019 dwanaście miesięcy do komisji sejmowych
  • Koniec ze zmianą czasu? Komisja Europejska przedstawi propozycję
  • W tę niedzielę zrobisz oferty. Potem długa przerwa
  • Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały
  • Coca-Cola kupuje znaną internet kawiarni

Należące do Grażyny Kulczyk centrum biznesu i sztuki Stary Browar w Poznaniu zostało sprzedane za ok. 290 mln euro. Nabywcą obiektu był fundusz Deutsche Asset & Wealth Management (Deutsche AWM), który kupił nieruchomość dla Grundbesitz Europa.

Stary Browar to jeden wraz z najbardziej charakterystycznych poznańskich pomieszczen, który co roku widzi niemal 10 mln ludzi. Ma 47 tys. metrów kw. powierzchni handlowej z restauracjami, salami kinowymi, kawiarniami, centrum medycznym, galerią i 220 sklepami. Powierzchnia biurowa wynosi 4, 7 tys. m kw. Częścią obiektu jest ponadto siedziba Art Stations Foundation by Grażyna Kluczyk, galeria Art Stations, zabytkowy park i pięciogwiazdkowy hotel Blow Up Hall 50.

Megafuzja na rynku piwa za 107 mld dolarów. Zarobi także rodzeństwo Kulczyków

Zmiana właściciela

- Mimo zmiany właściciela nadal będziemy pracować według standardów, których się tutaj nauczyliśmy i nadal będziemy działać z kompletną energią. Bez zmian pozostanie także zespół, podobnie profil naszej działalności (…) Wraz ze Starego Browaru nie pryska także dzieła sztuki i mimo zmiany właściciela obiektu nie zmienia się okaziciel hotelu Blow Up Hall 50 - powiedziała koordynatorka PR Starego Browaru Barbara Banat.

Centrum interesu i sztuki od czasu powstania realizowało stworzoną przez Grażynę Kulczyk ideę 50/50, jaka opiera się na twierdzeniu, że połową każdego biznesu jest sztuka. Druga frakcja, to natomiast specyfika realizowanego przedsięwzięcia.

Sebastian Kulczyk wybiera nową drogę. Zainwestuje w Apple, Google jak i również Teslę?

- Po Starym Browarze stworzyliśmy jedno z najbardziej niezwykłych centrów handlu w tej części Europy. Jednocześnie wspólnie spośród Fundacją Art Stations poprzez te lata zorganizowaliśmy tysiące wydarzeń kulturalnych, w wskazane jest udział wzięły dziesiątki milionów poznaniaków i gości spośród całej europy i świata. Jestem dumna, że zrobiliśmy wówczas tu, w Poznaniu, dokładając swoją cegiełkę do wzrostu miasta – zaznaczyła Grażyna Kulczyk.

Połączenie dzieł sztuki i handlu

Obiekt, zawierający się w zrewitalizowanym, XIX-wiecznym Browarze Huggera został prosty w 2003 roku. W 2007 r. dobudowane zostało nowe skrzydło, które architektonicznie również nawiązuje do nurcie zabytkowej budowli. Kompleks był wielokrotnie doceniany za zastosowane w nim koncepcje architektoniczne.

- Znaleźliśmy tu wszystkie ważne elementy: przy Europie Stary Browar wydaje się być w zasadzie niepowtarzalnym przedmiotem o wielkiejk kultury i retailu po zachwycającym estetycznie, docenionym kilkoma nagrodami otoczeniu - przekazał dyrektor nieruchomości w naszym oddziale Deutsche AWM Firm Jakubiak.

Stary Browar był kilkukrotnym laureatem konkursów organizowanych przez International Council of Shopping Centres. Dwukrotnie zyskał miano najlepszego środek handlowego na świecie. Podług plebiscytu organizowanego przez National Geographic Traveller, jest jednym z siedmiu Nowych Cudów Polski.

Trudna decyzja

Grażyna Kulczyk podkreśliła, że decyzja o sprzedaży nie była dla niej łatwa. Dodała jednak, że weseli ją świadomość, że pozostawia to miejsce w porządnych rękach. Obecnie, chce się poświęcić promocji sztuki w poziomie ogólnopolskim. Jak tłumaczyła - „Moim marzeniem od czasu lat pozostaje stworzenie Muzeum Sztuki Współczesnej światowego formatu”.

Wysokość aktywów funduszu Deutsche AWM na dzień 20 listopada wyceniono na 1, 3 mld €. W ich skład trafia m. in. 10 posiadłości w Polsce, w tym dwa biurowce w Stolicy polski - Metropolitan i Rondo 1. W Europie Środkowo-Wschodniej natomiast, aktywa funduszu to 1, 6 mld euro. Grundbesitz Europa, czyli otwarty kasa inwestycyjny, dysponuje aktywami w wysokości 4, 8 mld euro. Obecnie jest właścicielem ponad 50 nieruchomości, po tym łącznie ze Zepsutym Browarem, siedmiu w Naszym narodzie.

Budżet Unii Europejskiej w 2017 roku