Gdańsk: nowe połączenie z portu lotniczego

Nowe połączenia lotnicze z Gdyni. Okęcie zamiast Modlina

Sześć nowych tras spośród Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku posiada być uruchomionych na latko 2017 r. przez Ryanair. Niektóre z połączeń ruszą już w następnym miesiącu, np. do Warszawy. Od momentu czwartku na lotnisku zaczął ponownie funkcjonować ILS pozostałej kategorii.

Przegląd prasy. Bogatsza oferta i nowe samoloty. LOT otrzymanie skrzydeł

Podczas konferencji prasowej w czwartek w Gdańsku członek zarządu Ryanair ds. regulacyjnych i prawnych, Juliusz Komorek poinformował, że przewoźnik uruchamia nową trasę z Gdańska do Vaxjo Smaland w południowej Szwecji. Połączenie zacznie funkcjonować w letnim rozkładzie lotów (od ostatecznej soboty marca 2017 r. ). Trasa będzie obsługiwana w czwartek i po niedzielę.

Podał, iż nowo uruchamiane połączenia z Gdańska do Belfastu, Mediolanu Bergamo, Newcastle, które będą realizowane z Gdańska od czasu ostatniej soboty października br. (sezonu zimowego), ze względu na duże zainteresowanie podróżnych, zostaną utrzymane też po przyszłorocznym sezonie letnim. Trasa do Oslo Rygge, ze względu na zamknięcie owego lotniska, od listopada będzie przeniesiona do Oslo Torp i będzie obsługiwana szóstka razy tygodniowo.

Rewolucja w rynku

Od 4 października samoloty Ryanair z Gdyni do Warszawy będą kończyły i rozpoczynały lot na lotnisku Chopina, a nie zaakceptować jak dotychczas w Modlinie. - Od tego dnia trasa będzie obsługiwana także trzy razy dziennie, czyli będziemy oferowali prawie czterysta tys. miejsc rocznie w trasie z Gdańska do lotniska Chopina – podał Komorek. Ocenił, że „zrewolucjonizuje to konkurencję na tym rynku, zarówno w przewozie lotniczym, jak i drogowym”.

Podał, że planuje się, że ruch aeronautyczny Ryanaira w Gdańsku latem 2017 r. wzrośnie o 26 proc. w zestawieniu z latem 2016 r. „To dowodzi naszego przeświadczenia, że Gdańsk jest niesłychanie atrakcyjnym kierunkiem, zarówno wylotowym jak i jako destynacja dla turystów z kompletnej Europy” – tłumaczył. Podczas lata 2017 r. Ryanair będzie łączył Gdańsk z 19 miastami w Europie.

Więcej pasażerów

Więcej niedrogich lotów z Warszawy. 4 ważne kierunki

Kierownik Oddziału Analiz Ekonomicznych i Marketingu Lotniska w Gdańsku, Adam Skonieczny powiedział, że aktualnie z oferty Ryanair przy Gdańsku korzysta ok. 26 proc. pasażerów obsługiwanych przy porcie, czyli ok. 1 mln osób rocznie. Wedle szacunków przewoźnika w przyszłym roku ta liczba posiada się zwiększyć do 1, 3 mln pasażerów. Przy tym roku gdańskie lotnisko planuje obsłużyć ok. cztery mln pasażerów.

Skonieczny jednocześnie poinformował, że po czwartek, po przerwie rozpoczął ponownie funkcjonować na lotnisku system ILS (ang. Instrument Landing System) drugiej sektora. „Od dziś samoloty kolejny raz mogą korzystać z lotniska nawet przy gorszych warunkach pogodowych” – dodał. Od momentu kwietnia br. Polska Przedstawicielstwo Żeglugi Powietrznej wymieniała wyeksploatowane urządzenia nawigacyjne. Wcześniej przystań lotniczy zrealizował swoją frakcja inwestycji w system.

W sierpniu 2016 roku kalendarzowego Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy obsłużył więcej niż 420 tys. pasażerów, co oznacza wzrost na pułapie 1, 7 proc. przy stosunku do sierpnia minionego roku. Od początku roku kalendarzowego gdańskie lotnisko obsłużyło już ponad 2, 6 mln pasażerów, co oznacza rozwój na poziomie 6, cztery proc. w stosunku do 2015 roku.

Biedronka będzie podnosić płace. Szef Jeronimo Martins o pensjach