Bank chce dodatkowych zabezpieczeń, nie uwzględnia ujemnego LIBORu? Złóż skargę do UOKiK

Temat: Frank szwajcarski

  • Raty kredytów frankowych mogą wzrosnąć do rekordowego poziomu
  • Coraz skromniej kredytów we frankach
  • Przegląd prasy. Frankowiczom trudno zwyciężyć z bankami
  • Przewalutowanie kredytów we frankach. Cymański: po kursie zaciągnięcia to nierealne
  • Pomoc dla frankowiczów. Rząd pozytywnie o prezydenckiej ustawie

Kredytobiorcy z zadłużeniem we frankach, którym pula nie chce uwzględnić ujemnego wskaźnika LIBOR lub żąda dodatkowego zabezpieczenia kredytu, muszą zwrócić się ze skargą bezpośrednio do UOKiK. Urząd stoi na stanowisku, że banki nie mogą owego robić.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował, że prowadzi postępowania wyjaśniające wobec wszystkich banków, które oferowały kredyty we frankach. Analizowane są zarówno wzorce umowne, jak i eksperymenty banków wobec klientów.

Do uwzględnienia ujemny LIBOR

Ponadto, zdaniem urzędu, w wyniku aktualnej sytuacji złączonej ze wzrostem kursu franka szwajcarskiego bank powinien uwzględniać ujemny wskaźnik LIBOR (na podstawie którego wyliczane jest oprocentowanie kredytów we frankach) oraz nie powinien żądać dodatkowego zabezpieczenia kredytu.

Jeśli bank nie uwzględnił ujemnego wskaźnika LIBOR tuż przy wyliczaniu oprocentowania kredytu lub zażądał dodatkowego zabezpieczenia pożyczki, można na niego dostarczyć skargę mailową bezpośrednio do

Ujemny LIBOR, zawieszenie raty... Sprawdź, co banki proponują, by ulżyć "frankowiczom"

Urzędu pod adres [email protected] gov. pl

Skargę wolno złożyć także przez telefon komórkowy pod numerem 22 55 60 424, choć wraz z względu na dużą liczbę skarg od konsumentów, UOKiK preferuje kontakt mailowy.

W skardze należy podać dane identyfikacyjne oraz związać się dokumentację sprawy.

Jak podał urząd, otrzymane wiadomości zostaną wykorzystane w ramach postępowań wyjaśniających prowadzonych po tej sprawie od dwadzieścia stycznia 2015 r.

UOKiK apeluje także, aby w przypadku problemów z regularną spłatą kredytu zacząć negocjacje z bankiem i ustalić sposób restrukturyzacji pożyczki. W razie wątpliwości w odniesieniu do przedstawionej przez bank propozycji spłaty, bezpłatną pomoc tuż przy ocenie tej propozycji możemy uzyskać u rzeczników konsumentów czy organizacji pozarządowych.

Ataki hakerów. Banki ostrzegają klientów Tech