Agencja Moody’s podwyższyła szacunek przyrostu PKB Polski na 2018 rok

Temat: Gospodarka wg PiS

  • Podatki, opłaty, banderola. Rząd ma plan w dodatkowe miliardy
  • Polska gospodarka pod lupą amerykańskiej filii. Jest decyzja
  • "Szansa gwoli polskich przedsiębiorców". Premier na temat obietnicy szefa chińskiego rządu
  • "Około 20 miliardów" przede wszystkim. Wicepremier: pieniądze są zabezpieczone
  • Miliardy na obietnice PiS-u jeszcze w tym roku. Finansowanie "tajemnicą minister finansów"

Agencja Moody's podwyższyła szacunek wzrostu produktu krajowego brutto Polski na 2018 rok do 3, 5 procent z 3, 1-wszą procent. Jednocześnie zdecydowano na temat obniżeniu szacunków deficytu sektora rządowego i samorządowego dzięki przyszły rok do dwóch, 7 procent PKB z 2, 9 procent.

Przypomnijmy, że w przeszłym tygodniu agencja Moody's podniosła prognozę wzrostu na ten rok. PKB Polski w bieżącym roku ma wzrosnąć do 4, 3 procent z 3, 2 procent.

"Spodziewamy się, że pozytywne momentum w gospodarce krajowej utrzyma się przez resztkę tego roku. Spodziewamy się, że wzrost PKB stanie się napędzany solidną konsumpcją własną, a także powolną, jednak stabilną odbudową w lokatach, co odzwierciedla korzystne wzory w otoczeniu zagranicznym jak i również wyższe napływy funduszy z Unii Europejskiej" - napisali analitycy Moody's.

Dziura budżetowa mniejsza od czasu założeń. Morawiecki mówi, na temat ile

"Wyższy wzrost jak i również lepsza realizacja budżetu znacząco zwiększają szansę, że niedostatek w Polsce będzie wyraźnie poniżej progu z Maastricht 3 proc. PKB po trzecim roku z rzędu" - dodali.

Bez aktualizacji oceny

Mimo podniesionych prognoz, w ostatni piątek amerykańska agencja nie wydała aktualizacji swojej oceny wiarygodności kredytowej Polski. Ostatni raz zrobiła to w kwietniu, kiedy potwierdziła rating Polski w stopniu A2 i podniosła jego perspektywę do stabilnej.

Oznacza to, iż rating Moody's dla naszego własnego kraju pozostaje na pułapie A2/P-1 odpowiednio dla długo- i krótkoterminowych zobowiązań po walucie zagranicznej i krajowej. Perspektywa dla naszej oceny kredytowej jest stabilna, jakie możliwości oznacza, że nie należy oczekiwać jej rychłej zmiany.

Moody's to nieopodal Standard&Poor's i Fitch najistotniejsza agencja ratingowa oceniająca wiarygodność kredytową państw. Opinia przekłada się na atrakcyjność gospodarczą kraju i jest istotną wskazówką dla zagranicznych inwestorów.

Jak oceniają Polskę pozostałe agencje? W lipcu Fitch potwierdziła długoterminowy rating Polski na poziomie "A-". Perspektywa ratingu jest stabilna. Natomiast Standard & Poor's w kwietniu potwierdziła długoterminowy i krótkoterminowy rating Lokalny na poziomie "BBB+/A-2". Możliwość dla kolejnych ocen też pozostała "stabilna".

1 lipca 2018 papierowe zwolnienia lekarskie całkowicie znikną wraz z obiegu