Jak nie stresować się w pracy?

Stres dewastuje pracownika i całą spółkę. Jak sobie z zanim radzić?

Badania pokazują, że ponad połowa Polaków stresuje się w pracy. A skutki tego odbijają się negatywnie nie jedynie na samym pracowniku, lecz także na całej firmie. Na temat, jak zlikwidować naprężenie w ciągu życia rozmawialiśmy w "Biznesie dla Ludzi" z coachem biznesu Izabelą Kielczyk.

Stres w pracy wywołują rozmaite sytuacje. Jak mówi coach biznesu Izabela Kielczyk stres może stać się spowodowany m. in. przez nadmiar przymusów lub przez wymagającego szefa. - Ale to, jak stresuje nas najbardziej po pracy, to ciągły wyścig za kolejnym sukcesem jak i również wewnętrzna rywalizacja. Niektórzy nie zaakceptować wytrzymują tego napięcia jak i również albo zaczynają chorować jak i również "uciekać" z pracy albo stają się niemili jak i również agresywni dla współpracowników i klientów - zaznacza Kielczyk.

Ciągła pogoń

Młodzi, ambitni, na progu kariery i... wypaleni profesjonalnie

- Taka ciągła pościg powoduje, że cały termin znajdujemy się w dzieje czuwania i nie mamy możliwość sobie na chwilę "odpuścić". Musimy być cały termin zmobilizowani, a żaden zdrowy człowiek nie jest w stanie funkcjonować 24 godziny na dobę i być tak samo efektywnym - daje.

Jej zdaniem prace, które są najbardziej podatne na stres to takie, w którym mamy kontakt z ludźmi. - Komunikuję o zawodach sprzedażowych. Proszę zainteresować, że osoby pracujące "na słuchawce" kiedyś zdołały wytrzymać w pracy 2 lata, a teraz znoszą tylko trzy miesiące. Ów osoby są traktowane z brakiem szacunku i tak samo mają traktować klienta. Muszą wcisnąć produkt, mają ścisłe reguły, według których muszą działać. Człowiek nie potrafi naprawdę funkcjonować - podkreśla Kielczyk.

- Na napięcie narażona jest też wyższa kadra menedżerska, która wydaje się odpowiedzialna za członków swojego zespołu i odpowiada przed jeszcze wyższym szefostwem. Niesłychanie denerwują się też szefowie firm, którzy przez ciągłe zmiany na rynku martwią się o swoje przedsiębiorstwa - zaznacza.

Traci pełna firma

Praca stresuje Polaków. "Niektórzy nie byli na urlopie od siedmiu lat"

Kielczyk tłumaczy, iż długotrwały stres bardzo fatalnie wpływa na naszą fuchę i zdrowie. - Powoduje niesamowite przemęczenie emocjonalne i poznawcze. - Człowiek rozpoczyna coraz gorzej wykonywać swoje obowiązki albo potrzebuje więcej czasu na wykonanie planu. Ludzie częściej chorują, są bardziej nerwowi i zaczynają psuć atmosferę w roboty. Traci na tym cała firma - argumentuje.

Jak mówi gość "Biznesu dla Ludzi", w tej chwili zaczynają być modne nawet miesięczne urlopy. - Pracodawcy doszli do wniosku, że lepiej jest dać pracownikowi więcej odpoczynku aniżeli go wyrzucić i zatrudnić nowego, który musi się wdrożyć - tłumaczy.

Warto, aby pracodawca przyjrzał się także swojemu stylowi zarządzania. - To jak często stresuje ludzi w ciągu życia to niejasna komunikacja wraz ze strony szefa, jego niejasne wymagania oraz nierówne traktowanie pracowników - mówi Kielczyk.

Według niej pracobiorca też może zadbać na temat swój poziom stresu. a mianowicie Jeżeli coś jest przeszło nasze możliwości i nie możemy czegoś zrobić, bo istniejemy zmęczeni to powiedzmy w ten sposób naszemu szefowi. Rozmowa wówczas najlepsza rzecz - powiada Kielczyk. Radzi, aby zagospodarować sobie czas poza aktywnością. - Nie samą aktywnością człowiek żyje - akcentuje.

Agora - wyniki finansowe, Jak i również kwartał 2017