Czerwińska: W 2019 KAS wymyśli za podatników PIT-y

Temat: Gospodarka

  • Projekt budżetu na 2019 rok do komisji sejmowych
  • Koniec wraz z zmianą czasu? Komisja Europejska przedstawi propozycję
  • W tę niedzielę zrobisz zakupy. Następnie długa przerwa
  • Gospodarka wzrasta, ale inwestycje rozczarowały
  • Coca-Cola kupuje znaną sieć kawiarni

Już w ewentualnym roku Krajowa Administracja Skarbowa przygotuje dla podatników w zakresie usługi "Twój e-PIT" zeznania podatkowe PIT-37 i PIT-38 - poinformowała w poniedziałek minister finansów Teresa Czerwińska.

Szefowa MF mówiła na konferencji o świeżej usłudze "Twój e-PIT", która dla części podatników stanie się dostępna od 2019 roku.

Co druga pielęgniarka pracuje w dwóch rejonach. Bez tego wiele szpitali byłoby zamkniętych

Za podatnika

W jej ramach Krajowa Administracja Skarbowa wykona dla podatników ich zeznania podatkowe w wersji elektronicznej i od 15 lutego 2019 roku udostępni na portalu podatkowym - informowała Czerwińska. Dotyczyć to będzie zeznań PIT-37 i PIT-38.

Zeznanie będzie przygotowane w oparciu o programy informatyczne KAS, włącznie spośród wykorzystywanymi do tej pory ulgami i odliczeniami.

Podatnik będzie mógł odrzucić podejmować żadnej aktywności, wtedy przygotowane przez KAS pozostanie przesłane do urzędu skarbowego. Bedzie mógł też zalogować się na portal i poprawić zeznanie lub uzupełnić np. o dane organizacji pożytku publicznego, której chce przekazać 1 procent. Stanie się mógł wreszcie odrzucić propozycje KAS i wypełnić zeznanie samodzielnie.

Miliony Polaków

- Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom podatników. Upraszczamy rozliczanie PIT. Chcemy wprowadzić zmiany, które dotyczą ok. 25 mln Polaków, bo są powiązane z corocznym obowiązkiem wypełniania zeznania podatkowego - oznajmiła Teresa Czerwińska i dodała, że system będzie przejrzysty i prosty. - Nie wymagający od podatnika pobocznego wysiłku - dodała.

Podkreślała również, że dzięki nowemu systemowi blisko połówka podatników "będzie mogła zakończyć coroczne rozliczenie podatkowe przy użyciu dwóch kliknięć", bez wychodzenia z domu, a podatki będą "proste, przejrzyste, łaskawe podatnikom".

W 2020 roku do zeznań wypełnianych przez KAS mają związać się PIT-36 i PIT-36L, czyli zeznania prowadzących działalność gospodarczą. Informacje, na podstawie których pozostaną wypełniane zeznania, mają również zostać rozszerzone o wiadomości z rejestrów ZUS czy PESEL.

Co z błędami?

Szefowa resortu finansów zaznaczyła, że nadal zostanie zachowana możliwość rozliczania papierowego. Dziennikarze pytali na konferencji, co będzie, o ile ktoś nie zainteresuje się swoim zeznaniem, wypełnionym elektronicznie przez KAS i wyśle papierowe. Przedstawiciele MF wyjaśniali, że zawsze zeznanie wypełnione przez podatnika będzie miało pierwszeństwo przed tym wypełnionym przez KAS.

Z kolei za błędy przy zeznaniu elektronicznym podatnik będzie odpowiadał tylko wtedy, jeśli naniesie swoje poprawki. Jeśli bez poprawek zaakceptuje zeznanie wypełnione przez KAS, to KAS będzie odpowiadać zbyt ewentualne błędy, przyznała Czerwińska, dodając, że MF "nie zakłada takiego scenariusza".

Przyznała, że dzięki usłudze "Twój e-PIT" praktycznie potrafią zostać wyeliminowane przypadki opóźnień w dostarczaniu zeznania podatkowego urzędowi skarbowemu. "To jedna z korzyści nowego układu, że nie trzeba będzie się martwić, że ktoś się ze swoim zeznaniem spóźni" - powiedziała.

Przedstawiciele MF przyznali, że jeżeli podatnicy zostawią wypełnienie swoich zeznań KAS-owi i nie zaakceptować będą się interesować własnym zeznaniem, a będą musieli coś dopłacić, dowiedzą się o tym dopiero wraz z wezwania urzędu skarbowego, wysłanego w momencie, gdy spóźnią się z płatnością. Czerwińska zwracała uwagę, że po sytuacjach, gdy podatnikom trzeba się zwrot, są te banki na ogół "wyjątkowo aktywni" i sami zabiegają, by ten zwrot uzyskać jak najszybciej.

Podłoże: MF Więcej osób rozlicza się z fiskusem jezdnią elektroniczną

Coca-Cola w Polsce jest sporządzana od 1972 roku