Brexit - Polska może przegrać pieniądze z dotacji

Brexit gwoli Polski będzie mieć dwa fatalne skutki

Jeśli Duża Brytania przestanie płacić za członkostwo w Unii Europejskiej, Polska może nie otrzymywać z UE tyle kasy, ile się spodziewała.

Polska ma w możliwości budżetowej 2014-2020 otrzymać w porządku. 85, 5 mld € i już wiadomo, hdy to ostatnia tak duża transza funduszy unijnych. Nie zaakceptować oznacza to jednak, że przestaniemy dostawać pieniądze z UE - tyle, że wspólnie z Brexitem będzie pierwotnego po 2020 roku znacznie mniej. Byc możę i nawet w obecnej perspektywie otrzymamy mniejsze dotacje, niż planowano.

Polska dostanie mniejsze dotacje od UE?

Wielka Brytania bowiem jawi się jako jeden spośród największych płatników netto po UE - czyli wpłaca więcej pieniędzy, niż uzyskuje. Tylko w 2015 roku UK musiało przelać do Unii 13 mld funtów, czyli ok. 55 mln funtów dziennie za członkostwo.

Jak przypomina profesjonalista ds. strategii rynkowych Łukasz Zembik z TMS Brokers, to czyni z Obszernej Brytanii trzeciego płatnika netto w Unii Europejskiej:

Wielka Brytania płaci bardzo dużo do Unii, natomiast my jesteśmy w naszej chwili największym beneficjentem tychże wpłat. Wraz z rozwiązaniem UK z UE finanse unijny będzie o dużo skromniejszy i należy spodziewać się zmniejszenia napływu oszczędności z Unii, głównie darowizny.

To będzie jeden z najbardziej odczuwalnych skutków Brexitu dla Polski, na równi z sytuacją frankowiczów, akcentuje Zembik.

Specjalista dodaje, że zmniejszenie dotacji zapewne wpłynie na realizację projektów rządu PiS, szczególnie tzw. planu Morawieckiego. - Wszystkie te plany mogą się wydłużyć w czasie bądź w ogóle nie zostaną zrealizowane, głównie może to dotyczyć budowy autostrad a mianowicie podkreśla Zembik.

Nasz rozmówca dodaje, że chociażby w perspektywie budżetowej 2014-2020 mogłoby dojść do zmniejszenia dotacji dla Polski, bo Wielka Brytania może - pojawiły się takie sygnały z brytyjskiej sceny politycznej - żądać od UE korekty finansowej lub zwrotu części wpłaconych środków.

Brexit - mniejszy handel Polski i UK

Specjalista z TMS Brokers wskazuje także, że na brexicie ucierpi też prawdopodobnie handel gospodarczy, bo Wielka Brytania wydaje się najważniejszym partnerem handlowym zza strefy Euro. Na Wysepki wysyłamy rocznie towary na temat wartości 50 mld zł, głównie żywność, samochody produkowane w kraju i machiny przemysłowe.

Jednocześnie Zembik nie spodziewa się, żeby kapitał, który ucieka spośród Wielkiej Brytanii, miał w jakiś sposób znacząco zwrócić się przy stronę Polski. - Może wystąpić pewien napływ firm, które chcą wyjść spośród UK, ale to stanie się marginalny wpływ na kapitał - zaznacza specjalista.

Tagi: Wielka Brytania Brexit Nasz kraj Unia Europejska dotacje Komentując korzystasz z sprzęt Facebooka. Publikowane komentarze istnieją prywatnymi opiniami Użytkowników. By zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Statut i zasady obowiązujące dzięki Facebooku są pod linkiem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem gniewny. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktokolwiek spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje zniknąć spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku jak i również kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

Agencja Moody’s podwyższyła szacunek przyrostu PKB Polski na 2018 rok