Inwestycje polskich firm - Amica

Amica w rok wybudowała znakomity magazyn w Polsce. Potrzebuje wejść na kolejne rynki

Amica uruchomiła magazyn wysokiego składowania dużego AGD we Wronkach (woj. wielkopolskie). Kosztował w porządku. 57 mln zł.

Budynek o powierzchni 6, 5 tys. mkw posiada ponad 46 metrów poziomie. Według przedstawicieli spółki to najwyższy tego typu obiekt w Polsce i jeden z najwyższych w Europie. Zbudowano go w rok.

Grupa Amica to największy polski i jeden z największych europejskich producentów artykułów gospodarstwa domowego, jakiego urządzenia są obecne po ponad 50 krajach również europejskich, jak i przy Azji, na Bliskim Wschodzie czy w Australii. Grupa zatrudnia blisko 3 tys. pracowników, w niniejszym ok. pięćset osób poza Polską. W swoim portfolio posiada tego typu marki jak Amica, Hansa, Gram i CDA.

W 2016 r. zyski ze sprzedaży produktów netto osiągnęły poziom 2, 5 mld zł.

Magazyn jest całkowicie zautomatyzowany. Pozwala to szybciej pakować i dostarczać produkty do odbiorców. Zmieści się w nim 230 tys. egzemplarzy urządzeń dużego AGD.

"Zautomatyzowany system sterowania umożliwia układać w magazynie w porządku. 1, 6 tys. artykułów na godzinę. Towar będzie trafiał do klientów przynajmniej o dobę szybciej, zaś zapas będzie praktycznie po jednym miejscu. Nowa technika pracy pozwoli też uprościć nasze procesy zarządzania tak dużą ilością produktów" - mówi dyrektor ds. logistyki w Amica Paweł Pszczółkowski.

Prezes Grupy Amica Jacek Rutkowski dodaje, hdy nowy magazyn jest ważnym elementem strategii rozwoju i planów ekspansji na rynki europejskie. "By być konkurencyjnym musimy usprawniać nasze toki – stąd wzięła się potrzeba budowy tego magazynu" – mówił w piątek.

Jak podkreślił, obecnie prawie 75 proc. swej sprzedaży Amica realizuje dzięki rynkach zagranicznych.

Koncentrujemy się na Europie i jej najważniejszych rynkach. Przy ciągu ostatnich dwóch lat udało nam się wstąpić bardzo mocno na zbyt angielski i francuski. Szykujemy się do kolejnych ogromnych rynków: bardzo skomplikowanego branży włoskiego, rynku hiszpańskiego, oraz na rynki Beneluksu.

Amica planuje kolejne inwestycje

Dotąd spółka korzystała z magazynów zewnętrznych. Uruchomienie własnego, nowego magazynu umożliwi zoptymalizowanie wydatków logistycznych i sprawniejszą załogę klientów w Polsce i za granicą. Pozwoli także na dalsze inwestycje w zwiększenie mocy produkcyjnych manufaktury. Jak zapewnił, nowy skład odpowiada obecnym i planowanym w najbliższych latach preferencjom spółki.

Gdzie wolno kupić produkty Amica

Marka Amica obecna jest m. in. w Polsce, Niemczech, Czechach czy na Węgrzech. W ramach Grupy Amica funkcjonuje duńska marka Gram, która wytwarza szeroką gamę urządzeń gwoli gospodarstw domowych w Danii, Norwegii, Szwecji i Finlandii. W Europie Wschodniej Grupa działa pod marką Hansa, której produkty dostępne są m. in. w Rosji czy na Ukrainie.

W 2015 roku w celu portfela marek skupionych w Grupie Amica dołączyła brytyjska marka CDA. W czerwcu 2017 roku, Grupa Amica przejęła pełną kontrolę właścicielską we francuskiej spółce Sideme.

Dostawy gazu z USA? «Każdy kryzys jest zarazem szansą» Informacje