GUS - nakłady inwestycyjne przedsiębiorstw

GUS: Spadek wydatków inwestycyjnych przedsiębiorstw po I kwartale

Nakłady inwestycyjne sumarycznie przedsiębiorstw po I trymestrze spadły rok do roku o 0, 4 proc. do 21, 6 mld zł - podał GUS.

W I kwartale 2016 roku notowano zmniejszenie o 8, 9 proc.

Według GUS obniżyły się nakłady na konstrukcje i budowle (o 11, 1 proc. ). Wzrosły nakłady na maszyny, wyekwipowania techniczne i narzędzia (o 5, 1 proc. ) i na środki transportu (o 7, 0 proc. ).

Udział ofert w nakładach ogółem wyniósł 68, 2 proc., podczas gdy przed rokiem 64, dwóch proc.

Jakie branże wydają mniej, a jakie więcej

Największy spadek nakładów (w cenach bieżących) wystąpił po górnictwie i wydobywaniu (o 22, 2 proc. - wobec wzrostu przed rokiem o 1, 9 proc. ), transporcie i gospodarce magazynowej (o 13, 8 proc. - względem spadku o 38, trzech proc. przed rokiem), wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę (o 9, 5 proc. względem spadku przed rokiem na temat 16, 7 proc. ).

Wzrosły natomiast nakłady m. in. w handlu, naprawie pojazdów samochodowych (o 14, 5 proc. w stosunku do spadku przed rokiem na temat 2, 9 proc. ), administrowaniu i działalności wspierającej (o 13, 4 proc. wobec wzrostu przed rokiem o 24, 8 proc. ), informacji i komunikacji (o 6, 5 proc. wobec wzrostu o 5, 9 proc. ), przetwórstwie przemysłowym (o 6, 0 proc. wobec wzrostu o 8, 0 proc. ).

Tagi: gus inwestycje Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. By zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się u dołu adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na nadal gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może unikać kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Skraj bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker ryzykuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Agencji bankowej i kilkunastu pracowników. Rozchodzi o aferę GetBack

Notowanie

Cipras: możliwe przedterminowe wybory Ze świata