Chcesz zostać w OFE? Były ci już tylko pory. Oto nasz poradnik last minute  Informacje

Temat: OFE

  • Reforma emerytur w rządowej zamrażarce. "Decyzja nie została podjęta"
  • Co dalej z reformą OFE?
  • Emerytalna rewolucja przyspiesza. Rząd szykuje modyfikacje dla pracowników
  • OFE znikną z rynku. "To zwykła kradzież" vs. "chcemy przekazać pieniądze Polakom"
  • Drugi rozbiór OFE przed nami. 4 fakty, które musisz znać

My Polacy faktycznie mamy - lubimy odkładać wszystko na ostatnią chwilę. Nawet ważne decyzje dotyczące naszej finansowej przyszłości. Termin podjęcia jednej z wymienionych - wyboru między ZUS an OFE - przemija dziś o północy. Doradzamy, co robić, by zdążyć.

Na wybór, jakim sposobem chcemy odkładać na starość - w ZUS i OFE czy tylko przy ZUS - czas mieliśmy od 1 kwietnia. Wydawane codziennie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych dane pokazują jednakże, że wiele osób zostawiło decyzję na ostatnią chwilkę - koniec lipca przyniósł lawinowy wzrost liczby składanych deklaracji. Eksperci spodziewają się, że dzienny rekord jest dziś, czyli w ostatnich godzinach "okienka transferowego". Jeżeli tendencja z poprzednich dzionki się utrzyma, to w celu oddziałów ZUS może się dziś rzucić ponad 130 tys. osób. Co zrobić, by zdążyć?

- Jeśli chcesz odkładać całokształt swojej składki emerytalnej przy ZUS, nie musisz tworzyć nic. Rząd tak skonstruował przepisy, że automatycznie trafisz do ZUS.

- Jeśli jednak chcesz, by część twojej pensji w dalszym ciągu trafiała do OFE, powinieneś złożyć odpowiednią deklarację po ZUS. Można to zrobić na trzy sposoby:

1. Osobiście w 1 z 325 placówek ZUS. Musisz się jednak spodziewać, że ostatniego dnia pozostaną tam spore kolejki a mianowicie no i godziny pracy placówek nie są długie. W każdym z oddziałów można pobrać i dostarczyć odpowiednią deklarację. Wygodniej wydaje się być jednak wydrukować ją samemu wcześniej (link zamieszczamy poniżej) i na spokojnie zapełnić, a następnie tylko ją zanieść do placówki. W 127 oddziałach mają stanowić dodatkowo automaty, które umożliwiają wypełnianie i wysyłanie oświadczeń.

2. Za pośrednictwem poczty. To chyba najwygodniejsza forma składania deklaracji "last minute". Deklarację możesz zsunąć z internetu (link poniżej), wydrukować, wypełnić ją i wysyłać do dowolnego oddziału ZUS (adresy na stronicach Zakładu). Unikniesz wtedy kolejek w oddziałach. Musisz tuż przy tym pamiętać, że mierzy się data stempla pocztowego, tak jak w sytuacji składania corocznych deklaracji podatkowych. By mieć pewność, iż twoja decyzja będzie zasadnicza, warto zatem pójść dzięki pocztę i poprosić o potwierdzenie nadania. Gdy deklarację zwyczajnie wrzucisz do skrzynki, może się okazać, hdy podstemplowana ona zostanie wówczas 1 sierpnia - a tym samym nie będzie ważna.

3. Za pośrednictwem globalnej sieci. Deklarację możesz złożyć także przez sieć na systemie usług elektronicznych www.pue.zus.pl. To jednak rozwiązanie głównie gwoli tych, którzy mają już profil w tym wortalu. Pozostali, by uzyskać wejście muszą zarejestrować się na tej stronie, a w następnej kolejności udać się osobiście służące do najbliższego oddziału ZUS i potwierdzić założenie konta. Natomiast to przy dzisiejszym tłoku może się okazać niezbyt miłym doświadczeniem. Oddziału ZUS nie muszą odwiedzać ludzie, które mają certyfikat kwalifikowany albo założony profil na stronie www.epuap.gov.pl - one logują się używając tych samych danych. Trzeba jednak nie zapominać, że strony ZUS mogą być przeciążone ze względu w ogromny ruch. Tak stało się już wczoraj.

Jak wypełnić deklarację?

W części pierwszej oświadczenia jesteś zobligowany podać swoje podstawowe dane, czyli imiona, nazwisko, datę urodzenia, PESEL oraz falę i numer dowodu własnego lub paszportu. W frakcji drugiej wpisujesz dane adresowe, przy czym należy zwrócić uwagę, że nie tyle chodzi o adres nocowania czy zameldowania, co zwyczajnie o adres do korespondencji.

Na drugiej stronie www deklaracji jest jeszcze wyłącznie miejsce, w którym musisz podać nazwę otwartego funduszu emerytalnego, w którym potrzebujesz odkładać część składki. Jeżeli pozostawi się je puste, to składka będzie przewodzona do tego OFE, któregoż członkiem jesteśmy obecnie. Dzierżysz jednak także możliwość zmiany funduszu.

Ostatnią, jednak bardzo ważną czynnością jest złożenie własnoręcznego podpisu.

Dla wszystkich, którzy posiadają problemy z wypełnieniem wniosku, ZUS uruchomił infolinię: 801 400 987. Trzeba aczkolwiek pamiętać, że linie są przeciążone. A co o ile w oświadczeniu przekazanym w celu ZUS popełnisz błąd? O ile wniosek został złożony po terminie, to urząd posiada obowiązek wyjaśnić błędy po oświadczeniu. Innymi słowy, że ZUS zwróci się do przyszłego emeryta w celu wyjaśnienia obiekcji w złożonej deklaracji.

Adamczyk: przyspieszamy realizację projektów kolejowych i drogowych