Historyczny spadek ukraińskiej waluty. «To panika. Ludzie zaczęli uciekać ku walutom zagranicznym»  Informacje

Temat: Ukraina

  • Poroszenko: sytuacja z dostawami gazu ustabilizowana
  • Fala zarobkowej migracji do Polski ma możliwość jeszcze wzrosnąć. Bank kierowniczy Ukrainy ostrzega
  • Polak zostanie zarządzał ukraińską spółką
  • Odciski palców i fotografie cyfrowe. Zmiany na ukraińskich granicach
  • Są młodzi i opłacają gotówką. Ukraińcy chętnie nabywają mieszkania nad Wisłą

Wartość ukraińskiej waluty wobec walut zachodnich spadła drastycznie, przekraczając symboliczny próg dziewięć hrywien za dolara. Owego samego dnia agencja ratingowa Moody's obniżyła rating długoterminowych lokat w dewizach po 12 ukraińskich bankach.

Zawirowania na rynkach wschodzących zagrożeniem dla tych popularnych banków

- To panika. Hrywna spada, a pula centralny nie podtrzymuje do niej kursu, ponieważ rezerwy (walutowe) są na niskim pułapie - wyjaśnił w rozmowie z AFP ekonomista wraz z Raiffeisen Aval Bank Dmytro Sołohub.

Ten silny spadek notowań hrywny, który rozpoczął się we wtorek, przypisywany jest reakcji na trwający już ponad dwa miesiące kryzys polityczny na Ukrainie.

Stabilniejsze waluty

- Ludzie zaczęli uciekać w kierunku walutom zagranicznym. Dochodzi także do ucieczki kapitału i nie można wykluczyć, iż osoby mające dobre koneksje polityczne i przedsiębiorcy wyciągają finanse z kraju - dodał Sołohub.

Wartość hrywny spadła też w stosunku do rosyjskiego rubla, aczkolwiek jest on ostatnio rekordowo nisko notowany.

Brak wiary w Ukrainę

Zawirowania na rynkach skarbowych a kieszeń Kowalskiego. Polak straci czy zyska?

Agencja Moody's obniżyła z Caa3 do Caa2 długoterminowy rating depozytów dewizowych w dwunastu ukraińskich bankach, m. in. w takich jak PriwatBank, UkrExim i Oszczadbank.

Pod koniec stycznia agencja ratingowa Standard and Poor's obniżyła rating Ukrainy z poziomu B minus do pułapu CCC plus, tłumacząc swoją decyzję brakiem politycznej stabilności w kraju.

Na początku listopada 2013 r. agencja obniżyła już rating Ukrainy do poziomu B minus i ostrzegła, że kraj może mieć rzetelne trudności z obsługą własnego długu ze względu na topnienie rezerw walutowych.

Standard and Poor's przypomniał wówczas, że Ukraina, która pogrążona wydaje się być od ponad roku przy recesji, ma niewielkie szanse na radykalną poprawę kwestii gospodarczej.

Rosja zaniepokojona

Ukraińcy nie becelują za gaz. Zadłużenie w stosunku do Rosji wzrasta

Kreml wyraził w środę zaniepokojenie wraz z powodu wzrostu zadłużenia Ukrainy za dostarczany przez Rosję gaz. Wyraził zarazem wiarę, że strona ukraińska zrealizuje wszystkie punkty obowiązującej umowy.

- Budzi zaniepokojenie rosnący dług za gaz. Według Gazpromu dług ten rośnie szybko. Mamy nadzieję, że nasi ukraińscy partnerzy wypełnią wszystkie punkty obowiązującej dokumenty urzędowe - oświadczył sekretarz prasowy prezydenta Federacji Rosyjskiej Dmitrij Pieskow, cytowany przez radio Kommiersant FM.

Pieskow wyraził też zaniepokojenie rozwojem sytuacji na Ukrainie, po tym przejawami rusofobii "kultywowanymi z zewnątrz i wewnątrz".

Gazprom poinformował, hdy w styczniu zadłużenie ukraińskiego Naftohazu za odebrany materiał wzrosło o 650 mln dolarów i osiągnęło 3, 35 mld USD

Henryk Kowalczyk o wyliczeniach KNF do ustawy frankowej Waluty