Euro w Polsce. Bielecki: Ścieżka wejścia archaiczna Kwaśniewski: Wówczas także interes Unii  Informacje

Euro w Polsce. Bielecki: Ścieżka wejścia archaiczna; Kwaśniewski: To także transakcja Unii

Ścieżka wejścia do strefy euro jest archaiczna, nie pasuje do realiów politycznych - powiada szef Rady Gospodarczej obok premierze Jan Krzysztof Bielecki. Z kolei zdaniem byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego "Polska dobrze wykorzystała minione 25 lat, a dziś zwieńczeniem 10 lat obecności w UE powinno być wejście do strefy euro".

Według Bieleckiego, podczas dziesięciu lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej oraz wcześniejszej umowie stowarzyszeniowej, "łącznie za pośrednictwem 23 lata stopniowej integracji europejskiej, skorzystali wszyscy Polacy".

Prezydent Komorowski: Polska w Unii wówczas wydarzenie na skalę tysiąclecia

- Okazało się, iż niemal perfekcyjnie, z minimalnymi wpadkami, umiemy wykorzystywać nakłady unijne. Moim zdaniem pułap nierówności społecznych w Polsce nie zmienił się na przestrzeni ostatnich lat, natomiast jest wiele krajów transformacji, gdzie to rozwarstwienie pogłębiło się. Ale w zakresie polskiego widzenia "szklanki do połowy pustej" niektórzy mimo to negatywnie oceniają skutki integracji Lokalny z UE - ocenił.

Jan Krzysztof Bielecki podkreślił, że jakość naszej reprezentacji w europarlamencie wydaje się być "absolutnie kluczowa", a Nasz kraj może mieć "bardzo ważny wpływ na politykę europejską". Podkreślił, że możemy zawalczyć o stanowisko komisarza ds. energii.

Z euro, czy bez?

Bielecki, pytany o polską drogę do przyjęcia € podkreślił, że "jeśli w europie politykom tak zależy dzięki członkostwie Polski w zonie euro, to powinni złożyć Polsce propozycję politycznej ścieżki członkostwa, a nie zawoalować się kryteriami z Maastricht i koniecznością przebywania za pośrednictwem dwa lata w zonie ERM2, czyli de facto w przechowalni".

Większość Polaków nie pragnie w Polsce euro

- Byłoby zupełnie niestosowne podjęcie w tej chwili takowego ryzyka - obrony kursu przy pogarszającym się, odpukać scenariuszu na Wschodzie, który znaleźć wpływ na zawirowania kursowe. Dlaczego mielibyśmy okazać się atrakcyjnym kąskiem dla spekulantów walutowych? - pytał Bielecki.

I dodał: - Uważam, że kryteria z Maastricht - weźmy choćby kryterium długu - przestały być realistyczne dla Europy, która za chwilę będzie miała średnie zadłużenie dzięki poziomie 90 proc., a nie wymarzonych 60 proc. Akurat Polska z tymże kryterium, a także innymi, będzie sobie coraz lepiej podsuwać. Jestem przekonany, że 2015 rok będzie ostatnim, po którym Polskę będzie włączać procedura nadmiernego deficytu. Także z tej perspektywy zważając dostaniemy dobrą cenzurkę polskiej wiarygodności gospodarczej. Natomiast ścieżka podłączania do strefy euro wydaje mi się archaiczna, średnio pasująca do obecnych realiów politycznych.

Kropka nad i

- Polska dobrze wykorzystała minione 25 lat, a dziś zwieńczeniem 10 lat obecności w UE powinno być wejście do strefy euro - zaznaczył były prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Szczurek w TVN24 Biznes jak i również Świat: Euro w Naszym narodzie do 2020 r. mało prawdopodobne

Kwaśniewski podkreślił, że - jego zdaniem a mianowicie wejście Polski do tereny euro "powinno być elementem zamykającym naszą integrację europejską, bardzo wzmacniającym i Polskę, i Europę". - Jedynie my dziś doszliśmy w celu takiego momentu, że Nasz kraj w euro to nie zaakceptować powinien być tylko własny interes, ale też interes Europy. To powinien okazać się widoczny znak, że strefa euro jest zdrowa, bo wchodzi do niej duża, polska gospodarka. Czy możemy to było zrobić prędzej? Należało się starać, aczkolwiek było to niemożliwe przede wszystkim z uwagi na dekoniunktura finansowy na świecie. Ale bez wątpienia ten cel pozostaje niespełniony i dziś trzeba do strefy euro wejść, jak nie będzie łatwe wraz z uwagi na postawę PiS - ocenił Kwaśniewski.

Jego zdaniem "temat euro powinien być jednym z głównych tematów kampanii parlamentarnej w 2015 roku". a mianowicie Trzeba też spróbować utworzyć w tej sprawie ponadpartyjny konsensus oraz rozstrzygnąć, przy jakim trybie przyjmować €. Czy powinna to stanowić tylko zmiana konstytucji, czy też referendum, choć wówczas ostatnie nie powinno stanowić konieczne z uwagi dzięki referendum akcesyjne. Jednak zmieniły się okoliczności i wydaje się wiele argumentów, żeby tego typu referendum przeprowadzić. Jestem dość spokojny o jego wynik, będzie on pozytywny, o ile kampania byłaby sensowna a mianowicie podkreślił.

Jak poinformował w środę Instytut GfK Polonia, w kwietniu 74 proc. Polaków było przeciwnych wprowadzeniu euro w Polsce, co oznacza, że procent Polaków negatywnie nastawionych w celu przyjęcia wspólnej waluty nie zmienił się w zależności od spośród marcem.