Alior Bank zawiadamia prokuraturę ws. przelewów Amber Gold  Informacje

Temat: Szef Amber Gold wraz z zarzutami

  • PiS składa wniosek ws. Amber Gold. Chce powołania komisji śledczej
  • Prezes Amber Gold dalej za kratkami. Sąd przedłużył areszt do 28 maja
  • Wyprzedaż majątku Amber Gold. Syndyk uzbierał 32 mln zł
  • Żona byłego szefa Amber Gold zostanie w areszcie
  • Po aferze Amber Gold bezpieczniej dzięki rynkach finansowych

Alior Bank zawiadamia prokuraturę ws. przelewów Amber Gold. Podejrzewa, że potwierdzenia prezentowania przez małżeństwo Plichtów pięćdziesięciu mln zł z Amber Gold, który oferował "złote lokaty", na akcje nowej spółki Amber Gold SA zostały sfałszowane.

Źródło: wyborcza. biz "Gazeta Wyborcza" pokazuje wspomniane dowody transferu W marcu tego roku Katarzyna i Marcin Plichtowie mieli wysłać ze własnych kont w Alior Instytucji finansowej w sumie 50 mln zł, za które objęli udziały w nowej korporacji Amber Gold SA.

Plichta twierdził w rozmowie z "Gazetą Wyborczą", że wspólnie z żoną "pożyczyli" tą kwotę ze spółki Amber Gold sp. z na temat. o. (która nie wypłaca klientom zainwestowanych pieniędzy) jak i również nabyli akcje na okaziciela w Amber Gold SA. A następnie spłacili wzięcie pożyczki, przekazując swoje udziały w rzecz Amber Gold sp. z o. o.

Potwierdzenia wykonania przelewów mieszczą się się w sądowych aktach spółki Amber Gold SA.

Alior Bank uważa jednak, że nie to oryginalne dokumenty. I toteż, jak poinformował Julian Krzyżanowski, menedżer ds. PR Alior Banku, bank zwiadomił Prokuraturę Okręgową w Gdańsku na temat podejrzeniu sfałszowania dokumentu bankowego.

- Nie zostawimy tego tak - podkreślił Krzyżanowski, dodając, że cała sprawa negatywnie odbija się na wizerunku banku.

Dowodem na to, że dokumenty są sfałszowane, będą numery referencyjne wpisane na potwierdzeniu wykonania operacji. Po naszym systemie informatycznym agencji bankowej są przypisane do odrębnej transakcji.

"Gazeta Wyborcza" pisze również, że jak na przykład ma wynikać z bankowych potwierdzeń, Plichta - na konto w Alior Agencji bankowej - wysłał 20 mln zł z rachunku po Multibanku. - Ten mężczyzna nie jest naszym konsumentem - informuje Emilia Kasperczak z biura prasowego Multibanku.

Z kolei mamuśka miała rzekomo wysłać 30 mln zł z rachunku w grupie Getin.

Artur Newecki z Getin Noble Bank mówi jednakże "GW", że taki wpłata nie posiadał miejsca. - Zawiadomimy o tym odpowiednie organy, np. Krajowy Rejestr Sądowy i Komisję Nadzoru Finansowego - deklaruje.

Amber Gold ogłasza likwidację

W poniedziałek Amber Gold, prezentujący "złote lokaty", poinformował na swojej stronie internetowej na temat likwidacji spółki. Zamknięte były wszystkie oddziały, a spółka zapowiedziała, że zrywa inwestycji.

Na swojej stronie spółka zapewniła jednak, że "wszystkim klientom należy się zwrot pełnej kwoty kapitału wraz z odsetkami naliczonymi do dnia wypowiedzenia umowy".

Poszkodowani klienci szykują pozwy zbiorowe i składają zawiadomienia do prokuratury.

EBC zwiększy pomoc dla greckich banków Ze świata