Temat: Afera taśmowa w rządzie Tuska

  • Belka: prace nad zmianą ustawy o NBP zaczęły się już w 2011 roku
  • Karpiński: ja to mam problem Burego, którego mogę wyj... ć w kosmos
  • Afera podsłuchowa na kuli ziemskiej. "To interesuje inwestorów jak i również Brukselę"
  • Prof. Winiecki na rzecz TVN24 Biznes i Glob: nie istnieje potrzeby dymisji prof. Belki
  • Członek RPP: zweryfikować, czy prezes NBP nie zaakceptować zaangażował się politycznie

O 16 punktów proc. zmalał odsetek osób korzystnie oceniających NBP po opublikowaniu Belka-Sienkiewicz - wynika z sondażu CBOS. Pracę instytucji finansowej centralnego dobrze ocenia 43 proc. respondentów.

Po aferze podsłuchowej. Ufność do ministra Sikorskiego ostro na dół

"Notowania Narodowego Instytucji finansowej Polskiego, które przez minione cztery lata można było określać mianem stosunkowo stabilnych, od marca tego roku kalendarzowego pogorszyły" - napisano w komentarzu do sondażu CBOS. Dodano, że na efekty badania mogło wpływać ujawnienie przez tygodnik "Wprost" wbrew prawu zarejestrowanej rozmowy prezesa NBP prof. Marka Belki z szefem resortu spraw weneckich Bartłomiejem Sienkiewiczem.

Z sondażu wynika, że nieprzychylnie pracę banku ocenia 17 proc. pytanych (wzrost o 4 pkt proc. ). Odpowiedź "trudno powiedzieć" wskazało 40 proc. respondentów (wzrost o 12 pkt proc. ).

Socjaldemokraci oceniają lepiej

CBOS zwrócił uwagę, iż pozytywnie o NBP stosunkowo częściej wypowiadają się jednostki w dobrej sytuacji materialnej, o lewicowych poglądach politycznych, pracujący w zawodach rolniczych, a także najmłodsi.

W połowie czerwca "Wprost" opublikował nagrania rozmów m. in. Sienkiewicza z Belką. Na nagraniu, które według tygodnika powstało w 2013 r., słychać jak Sienkiewicz rozmawia z Belką o hipotetycznym wsparciu przez NBP budżetu państwa kilka miesięcy przed wyborami, które może wygrać PiS; Belka po zamian za wsparcie stawia warunek dymisji ówczesnego ministra finansów Jacka Rostowskiego i nowelizacji ustawy o instytucji finansowej centralnym.

Sondaż przeprowadzono 3–9 lipca na losowej reprezentatywnej próbie 943 dorosłych mieszkańców Polski.