Ile osób chce pracować dzięki emeryturze?

Work Service: 54 proc. Młodych polaków po osiągnięciu wieku emerytalnego planuje pracować

Mimo obniżenia wieku emerytalnego ponad połowa Polaków nie planuje kończyć kariery zawodowej. Faktycznie wynika z najnowszych danych empirycznych Work Service. Najczęstszy powód? Chęć dorobienia do renty.

1 października przy życie weszły przepisy, które przywracają wiek emerytalny: sześcdziesięciu lat dla kobiet i 65 lat dla facetów. Jest to powrót do odwiedzenia stanu sprzed reformy z 2012 r., która wprowadziła stopniowe podwyższanie wieku emerytalnego do 67 lat z brakiem względu na płeć. ZUS spodziewa się, że po ostatnim kwartale tego roku na emeryturę może ukończyć ok. 331 tys. ludzi.

Z sondażu wynika, że najczęściej motywacją do odwiedzenia pozostania na rynku robocie jest chęć dorobienia do emerytury; wskazało na to 23 proc. ankietowanych. trzynaście proc. badanych chce wciąż pracować, aby uzyskać po przyszłości wyższe świadczenie emerytalne. 18 proc. respondentów planuje pozostać na rynku pracy z powodów pozafinansowych.

Pytanie o plany zawodowe po osiągnięciu wieku emerytalnego zadano także tylko osobom w wieku 60+. W ich przypadku chęć pozostania w branży pracy wyraziło sześcdziesięciu proc. ankietowanych; przeciwnego zdania było 24 proc. Wśród Polaków między 18 a 24 rokiem istnienia chęć do pracy na wejściu w wiek emerytalny jest jedna z najmniejszych i wynosi 50 proc. "Jest to spowodowane m. in. oddaloną perspektywą renty, która może nie stanowić poważnie brana pod uwagę przez osoby dopiero rozpoczynające swoją przygodę z zbytem pracy" – wyjaśniono w raporcie.

Dobra wiadomość dla pracodawców

Jak podkreślił prezes zarządu Work Service Maciej Witucki, fakt, iż Ludzie z polski chcą pracować na emeryturze, jest dobrą informacją na rzecz pracodawców, tym bardziej że wobec rosnących niedoborów kadrowych każdy odpływ pracowników to dla firm ogromny kłopot.

"Dzisiejsze świadczenie, które wynosi średnio ok. 1780 zł netto, wielokrotnie odrzucić zaspokaja potrzeb osób starszawych. Tym chętniej że mediana jest o blisko dwieście zł niższa. Jednocześnie to, że Polacy chcą manipulować na emeryturze" – zauważył.

"W kontekście wchodzących w życie zmian wieku emerytalnego powinna cieszyć wiadomość, że w grupie 60+ narasta tak duża chęć pozostania na rynku pracy. Bliska perspektywa emerytury i intencjonalność wysokości świadczeń niewątpliwie operuje mobilizująco, ale jest wraz z pewnością skorelowana z wyższą dostępnością miejsc zatrudnienia – dodał.

Rzadziej na temat aktywności zawodowej po osiągnięciu wieku emerytalnego myślą Polacy pracujący na pełny etat niż osoby, jakie mają inne formy zatrudnienia. Najrzadziej aktywność zawodową deklarują ci, którzy zarabiają poniżej 2000 zł miesięcznie. W pierwotnego przypadku różnica w miesięcznych dochodach z pracy i emerytury byłaby niewielka – czytamy w badaniu. W inny sposób jest w grupach lepiej zarabiających, w których tendencja do pozostania na branży pracy jest wyraźnie potężniejsza. W przypadku osób otrzymujących 2000–2999 zł odsetek ten wynosi 60, 3 proc., a wśród ludzi, których pensja przekracza 3000 złotych – 60, 5 proc.

Badanie zostało zrealizowane przez Kantar Millward Brown na próbie osób pracujących (636) dobranej z ogólnopolskiej reprezentatywnej próby dorosłych Polaków (1000). Przeprowadzono je po okresie 12–16 września br.

Fotoradary osierocone. Nikt ich nie chce, bo są za drogie