Hakerzy z Korei Półnonej zaatakowali Koreę Południową

Korea Południowa wykryła zakrojony na szeroką miarę cyberatak z Północy

Północnokoreańscy hakerzy na usługach władz zdołali zainfekować ponad 140 tys. komputerów w 160 firmach i instytucjach z Korei Południowej.

To może być jednak jedynie wstęp do ataku informatycznego na ogromną skalę.

Hakerzy z Północy atakuję Południe

Jak podaje południowokoreańska psy, atak zaczął się po 2014 r., choć jest zauważony dopiero w lutym. Śledczy badający tę sprawę utrzymują, że generalnie na zainfekowaniu komputerów i hostingów hakerzy nie podejmowali jakichkolwiek akcji, tylko infekowali następujące. To wskazuje, że kładli fundamenty pod cyberatak zakrojony na szeroką skalę.

– Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że Północ planowała wywołanie ogólnonarodowej dezorientacji poprzez zaatakowanie wielu celów w tym samym momencie lub kradzież tajemnic militarnych i przemysłowych – mówi reprezentant służb cytowany przez Reutersa.

Mimo, iż przy większości przypadków hakerzy czekali, doszło do pewnych wycieków. Udało im się wykraść plany skrzydeł myśliwców F15. Nie podano bezpośrednio, jakim dokładnie firmom wykradziono te plany, koreańskie media spekulują jednak, że rozchodzi o spółki z konglomeratów SK Holdings oraz Hanjin Group.

Foto: Sra Taylor Queen / Forum internetowym Polska Agencja Fotografów Amerykański myśliwiec F15 Strike Eagle podczas ćwiczeń w Katarze, sierpień 2015 r.

Południowokoreańscy śledczy podają, że skradziono ok. 42 tys. dokumentów, z czego zdecydowana wielu dotyczyła obronności. Przedstawiciel ministerstwa obrony powiedział anonimowo, hdy żaden z wykradzionych dokumentów nie był tajny i nie doszło do naruszenia obrony narodowej.

Wywiad ze Słońcem Narodu

Korea Północna udowodniła już Amerykanom, hdy nie żałuje funduszy na szkolenie hakerów. Pod koniec 2014 r. cyberatak kompletnie sparaliżował firmę Sony Entertainment. Kością niezgody był film „Wywiad ze Słońcem Narodu”. To komedia parodiująca przywódcę Korei Północnej. Film opowiada o prowadzącym talk show oraz jego producencie, którzy otrzymują ekskluzywną szansę zrobienia wywiadu z Kim Dzong-Unem. CIA korzystając z sposobności zleca zamordowanie przywódcy.

USA winą za napad obarczyły właśnie Koreę, chociaż ta tradycyjnie zaprzecza, jakoby miała z tym coś wspólnego. Hakerzy wykradli przeszło 100 terabajtów danych, w poniższym wrażliwe dane dotyczące pracowników, szczegóły kontraktów z aktorami i producentami czy kuluarowe opinie o poszczególnych gwiazdach filmowej branży.

Tagi: haker cyberatak Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić wykroczenie – kliknij w adres „Zgłoś Facebookowi” przy wybieranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku mieszczą się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem punkt widzenia o likwidacji OFE. W jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI znał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Koncepcja Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

Banki, które oferowały obligacje GetBacku