Temat: Motoryzacja

  • Szybciej na Pomorzu Zachodnim. Pierwsze samochody pojechały nową trasą
  • Duży czyn w autosalonach. Te marki wybierano najczęściej
  • Zmiany po egzaminach na prawo jazdy. Jest propozycja ministerstwa
  • GDDKiA zrywa umowy z Włochami. Mieli budować fragmenty A1 i S3
  • Surowe sankcje za cofanie licznika. Prezydent podpisał ustawę

Tak tanio jak w mijającym tygodniu, jeszcze w tym roku na stacjach nie zaakceptować było - ocenili analitycy. Ich zdaniem w najbliższych dniach obniżki będą obecnie prawdopodobnie mniejsze.

Średnie ceny paliw w czwartek: benzyna bezołowiowa 95 - 4, 54 zł/l (-5 gr/l), benzyna bezołowiowa większość - 4, 86 zł/l (-5 gr/l), olej napędowy - 4, 36 zł/l (-6 gr/l), autogaz - 2, 06 zł/l (-4 gr/l).

Jakie prognozy

W wyniku odnotowanych po ostatnim czasie obniżek, ceny paliw spadły do najniższego w tym roku poziomu. Zdaniem analityków w następnym tygodniu czerwca na części stacji można się spodziewać dalszych obniżek. Ale w przypadku umiarkowanych cen w kraju obniżki będą już prawdopodobnie mniejsze, do odwiedzenia 2-3 groszy na litrze Pb i ON. "Podobnych obniżek możemy się spodziewać w przypadku LPG" - ocenili analitycy BM Reflex.

Piąta sesja ze wzrostem cen ropy. OPEC i Rosja potrzebują dalej ciąć, an inni ludzie to poprą

Według nich, powoli zbliżamy się do odwiedzenia momentu, kiedy dalsze obniżki mogą być niemożliwe. "Jeśli sytuacja na rynku hurtowym utrzyma się i koszty nie będą ponownie spadać, to na przełomie maja i czerwca na stacjach paliw możemy odnotować podwyżki cen paliw" - czytamy w komunikacie.

Jak zauważyli z kolei analitycy e-petrolu, pomimo że tankowanie wydaje się coraz tańsze, to jak i również tak przy dystrybutorze płacimy więcej niż przed rokiem. "Benzyna w porównaniu z połową maja 2016 r. jest droższa o blisko 3 proc. an olej napędowy aż o 7 proc" - wskazali w komunikacie.

Jak podkreślili, w mijającym tygodniu benzyna bezołowiowa 95 i olej napędowy potaniały o sześć groszy, an autogaz zanotował 3-groszową obniżkę. Średnia krajowa cena za litr Pb95 to 4, 54 zł, za diesla płacimy średnio 4, 35 zł zbyt litr. Z kolei tankowanie LPG to wydatek rzędu 2, 07 zł za litr. Jak podkreślili analitycy e-petrolu, w przypadku każdego gatunków paliw są wówczas najniższe ceny notowane w tym roku.

Źródło: BM Reflex Średnie ceny detaliczne w województwach Ich zdaniem w innej połowie maja ceny drobiazgowe na stacjach ustabilizują się. "Przedziały cenowe dla indywidualnych gatunków paliw wyglądają następująco: 4, 52-4, 63 zł/l dla benzyny 95-oktanowej, na rzecz diesla 4, 31-4, 42 zł/l oraz 1, 99-2, 08 zł/l dlan autogazu" - ocenili analitycy e- petrolu.