Frankowicze. Prezes NBP przedstawił prezydentowi parametry dla banków  Pieniądze

Temat: Frank szwajcarski

  • Raty kredytów mieszkaniowych frankowych mogą wzrosnąć do odwiedzenia rekordowego poziomu
  • Złe wieści dla frankowiczów. Oprocentowanie najwyższe od czterech lat
  • Coraz mniej kredytów we frankach
  • Prawie trzy lata bez ustawy w sprawie frankowiczów. "Chciałbym, by w październiku to przeszło"
  • Przegląd prasy. Frankowiczom trudno wygrać spośród bankami

Podczas wtorkowego spotkania przedstawiłem prezydentowi Andrzejowi Dudzie parametry, jakie powinny uwzględnić banki, przystępując do odwiedzenia restrukturyzacji kredytów frankowych a mianowicie mówił w środę prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński na konferencji po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej.

Glapiński, pytany na temat wtorkowe spotkanie z prezydentem, przyznał, że dotyczyło ono właśnie frankowiczów, a jest temu spotkaniu nadany więcej formalny charakter, "by zbyt i kredytobiorcy odebrali znak, że prezydent pamięta o tym co obiecał, jak i również co było przedmiotem rady prasowej" (w sierpniu ub. roku - red. ).

Przewalutowanie kredytów

Notowania złotego bez większych zmian

Prezes NBP przypomniał, hdy w myśl zapowiedzi wraz z tamtej konferencji opracowywane dawny parametry regulacyjne, którym powinny podporządkować się banki, a które mają je skłonić do przewalutowania kredytów frankowych. Były one tworzone, przypomniał, do stycznia tego roku kalendarzowego przez grupę roboczą Komitetu Stabilności Finansowej, an od stycznia jeszcze przez Komisję Nadzoru Finansowego i resort finansów.

- Owe parametry i ustalone miary przekazałem wczoraj prezydentowi - oświadczył Glapiński. - Wówczas parametry, które banki są musiały uwzględniać, w momencie gdy gryzie otrzymają - dodał.

Będą to, jak mówił, przede wszystkim różne wymogi kapitałowe. - To zostanie taki kobiecy przymus - banki będą mogły odmówić, ale znajdą się w takim przypadku w bardzo trudnej kwestii - powiedział.

Gdy banki przyjmą te regulacje, zaznaczył Glapiński, zacznie się "proces restrukturyzacji, polegający dzięki zamianie kredytów na złotowe". - Część tych kontroli będzie jeszcze notyfikowana w stopniu Unii Europejskiej - zapowiedział. Stąd te wymagające notyfikacji rozwiązania wejdą w los prawdopodobnie dopiero we wrześniu.

Prezes NBP zapowiedział też, że jeszcze w marcu albo w kwietniu odbędzie się konferencja, w czasie której te rozwiązania zostaną zaprezentowane.

Obietnica wyborcza

Rozwiązanie problemu frankowiczów zapowiadał w kampanii wyborczej prezydent Andrzej Duda. W połowie stycznia 2016 roku minister w Kancelarii Prezydenta RP Maciej Łopiński przedstawił projekt ustawy "o sposobach przywrócenia równości stron niektórych umów kredytu i umów pożyczki", który zakładał między innymi przeliczenie walutowego kredytu mieszkaniowego na złociste "po sprawiedliwym kursie". Projekt odnosił się do kredytów denominowanych we wszystkich zagranicznych walutach, coś więcej niż we frankach. Projekt krytycznie oceniła wtedy Komisja Nadzoru Finansowego.

W Kancelarii Prezydenta RP powołano następnie zespół działający nad modyfikacją prezydenckiego pomysłu tzw. ustawy frankowej.

W sierpniu został zestawiony w Sejmie projekt prezydencki, który przewiduje, że banki będą musiały zwrócić swoim klientom różnicę między dopuszczalnym spreadem a tym, który w rzeczywistości pobrały. Ustawa ma obejmować umowy kredytu zawarte od 1 lipca 2000 roku do wejścia w życie "ustawy antyspreadowej", czyli 26 sierpnia 2011 roku. Dotyczyć ma konsumentów, a także tych osób prowadzących działalność gospodarczą, które nie dokonywały odpisów podatkowych w związku z kredytami.

Pomoc dla frankowiczów. Prezydent rozmawiał z prezesem NARODOWEGO BANKU POLSKIEGO

2 sierpnia, podczas prezentacji prezydenckiego projektu, prezes NBP Adam Glapiński zapowiedział, że kwestia przewalutowania mieszkaniowych kredytów walutowych zostanie rozwiązana stopniowo, przy wykorzystaniu mechanizmów nadzorczych nad bankami. Mechanizmy te miała wypracować powołana 10 sierpnia 2016 roku kalendarzowego Grupa Robocza KSF.

Projekt w Sejmie

W połowie stycznia Komitet Stałości Finansowej wydał długo przewidywane rekomendacje dla banków, posiadających kredyty frankowe. Zalecenia mają skłonić banki do zawierania porozumień z klientami w sprawie dobrowolnego przewalutowania kredytów mieszkaniowych.

Wśród zaleceń KSF znalazły się między pozostałymi podwyższenie wag ryzyka "dla ekspozycji zabezpieczonych hipoteką dzięki nieruchomościach, których zakup finansowany był kredytem w walucie obcej", podwyższenie buforu niebezpieczeństwa systemowego do 3 %, rozszerzenie działalności funduszu pomocy dla kredytobiorców w tarapatach, podwyższenie składek na BFG dla banków posiadających walutowe opony hipoteczne.

KSF odrzucić rekomendował podwyższenia podatków gwoli banków z kredytami frankowymi. Uznał też m. in., że ustawowe przewalutowanie pożyczek mieszkaniowych nie byłoby odpowiednie, bo "mogłoby prowadzić do odwiedzenia bardzo istotnych strat po niektórych bankach, w skrajnym przypadku zagrażając stabilności krajowego systemu finansowego".

Na początku lutego na pierwotnym merytorycznym posiedzeniu spotkała się sejmowa podkomisja ds. projektów frankowych. Ma się zaprzątać trzema projektami, których pierwsze czytanie odbyło się przy październiku - złożonym poprzez prezydenta Andrzeja Dudę, dotyczącym zwrotu spreadów, a także przez kluby PO jak i również Kukiz'15.

Podkomisja nie podjęła na razie decyzji, który z projektów będzie "wiodący". Niemniej obecny na obradach wiceminister finansów Piotr Nowak oraz przedstawiciel NBP udzielili poparcia projektowi prezydenckiemu.

Dofinansowanie składek dla niań - zmiany od 1 stycznia 2018 roku