Co podrożeje w najbliższych miesiącach  Pieniądze

Nadciąga fala podwyżek. Zobacz, co zdrożeje

Aż o 18, 7 procent wzrosły ceny paliw w trakcie ostatniego roku. O dwa, 1 procent więcej płacimy także za żywność i o 1, 8 procent za nośniki energii - podał dziś Główny Urząd Statystyczny. Zdaniem ekspertów to jednak nie koniec podwyżek. Oto, co może zdrożeć.

1. Gaz

"Jesteśmy w czarnej dziurze". Ekspert ostrzega przed kolejnymi podwyżkami

W komentarzu do dzisiejszych danych o wzroście cen analitycy ING Banku Śląskiego zwracają uwagę, że w sierpniu należy spodziewać się pogłębienia inflacji. Powodem posiada być wzrost taryf gazowych.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki w ubiegłym tygodniu zatwierdził nową taryfę PGNiG Rotacja Detaliczny. W konsekwencji od czasu 10 sierpnia rachunki odbiorców spółki będą miesięcznie lepsze średnio o 3, sześć procent.

Zakładając, hdy rodzina płaci za gaz przeciętnie około 130 złotych miesięcznie, podwyżka wyniesie niecałe 5 zł.

Wojciech Jakóbik z portalu Interes Alert w programie "Biznes dla Ludzi" w TVN24 BiS zwracał uwagę, iż przez ostatnie trzy czasy mieliśmy obniżki cen gazu, które wynikały głównie spośród taniej ropy naftowej.

- Kontrakt jamalski, to znaczy główna umowa PGNiG-u dzięki dostawy do Polski wraz z Rosji ma w osobiście formułę cenową, która wydaje się być uzależniona między innymi od czasu wartości baryłki. Teraz, podczas gdy od początku roku ropa drożeje, to musi się także odbić na opłacie dla Polaków - tłumaczył ekspert.

2. Paliwo

Wyższe ceny ropy przekładają się także na podwyżki na stacjach paliw.

We wtorek za baryłkę amerykańskiej ropy trzeba uiścić około 70 dolarów, kiedy rok temu było to około 50 dolarów.

- Cenę winduje niepokój o Iran, mają powrócić sankcje, a przez wówczas zniknąć 2, 7 miliona baryłek ropy pompowanej wraz z Iranu na światowe rynki. Mamy niepewność wokół Wenezueli i wobec polityki amerykańskiej na Bliskim Wschodzie - tłumaczył Jakóbik.

W minionym tygodniu na partii stacji zaobserwowaliśmy podwyżki wartości o 2-4 grosze na litrze.

Elektrownie pod presją. Przez gorące dni

Na ceny na stacjach od początku przyszłego roku może wpłynąć także opłata emisyjna od paliw. Opłata wyniesie 80 zł od czasu każdego tysiąca litrów paliwa, które trafią na sektor w naszym kraju.

W rezultacie, zdaniem ekspertów, ceny przy dystrybutorach mogą wzrosnąć na temat 8 groszy na litrze, a po doliczeniu do odwiedzenia nich podatku VAT, na temat 10 groszy.

3. Prąd

W dłuższej perspektywie wzrosnąć mają również ceny prądu.

Z szacunków Instytutu Energetyki Odnawialnej, które w poniedziałek opisała "Rzeczpospolita", wypływa, że po 2020 roku kalendarzowego będziemy mieli najwyższe w Europie hurtowe ceny ciepła i taryfy dla wszystkich grup odbiorców.

- To jest prawdopodobne, bowiem mamy szybciej ambitną politykę klimatyczną. Komisja Europejska narzuca pewne zobowiązania na państwa członkowskie między innymi, jeżeli chodzi o emisję dwutlenku węgla i egzekwuje to za pośrednictwem pewien mechanizm, który penalizuje wyższymi kosztami tych, jacy wytwarzają wysokoemisyjną energię a mianowicie wyjaśniał w programie "Biznes dla Ludzi" w TVN24 BiS Wojciech Jakóbik.

- U nas 80 % emisji pochodzi z węgla, więc jeżeli nasze zlepek źródeł nie będzie się szybko zmieniało (... ), to nam będzie coraz trudniej - dodał.

Trudno będzie zwłaszcza do odwiedzenia 2030 roku. W tejże perspektywie mali i średni przedsiębiorcy zapłacą za megawatogodzinę (MWh) nawet 381 złotych, czyli o 19, dwóch proc. więcej niż w 2015 r. (stawki netto w cenach stałych z 2017 r., bez inflacji). Prąd dla gospodarstw domowych podrożeje o 22, trzech proc., do 316 zł/MWh, a koszty energii na rzecz przemysłu wzrosną o jedenastu, 9 proc., do 259 zł/MWh. Do tego trzeba doliczyć jeszcze rosnący nakład pieniężny dostarczenia prądu do gniazdek. Dla sektora MŚP stawki za dystrybucję wzrosną o 13 proc., do 291 zł/MWh, a dla gospodarstw – o 32 proc., do 317 zł/MWh - wynika z prognoz.

Według zapewnień wiceministra energii Grzegorza Tobiszowskiego wzrostom wartości prądu uda się jednak zapobiec w tym i przyszłym roku. Pomóc posiada w niniejszym przeniesienie całego obrotu energią elektryczną na giełdę. Stosowny projekt ma okazać się rozpatrywany w Sejmie we wrześniu tego roku.

4. Opłaty dla kierowców

Oprócz wspomnianej opłaty emisyjnej trwają prace nad projektem ustawy wprowadzającym opłatę jakościową w wysokości 4 zł, która będzie doliczana do wszelkiego badania technicznego przeprowadzanego dzięki stacji kontroli pojazdów.

Więcej, bo nawet 9, 45 zł, możemy już wkrótce zapłacić za 1 godzinę parkowania. Przepisy obrane przez Senat umożliwiają miastom, które mają powyżej 100 tys. mieszkańców, tworzenie tak zwane. "śródmiejskich stref płatnego parkowania".

Samorządy dostały także zielone światło na tworzenie stref czystego transportu po miastach, w których możemy ograniczyć wjazd pojazdów z tradycyjnym napędem silnikowym, np. poprzez pobieranie opłat. Opłata za wjazd do obszary nie będzie mogła stanowić wyższa niż 2, 50 zł za godzinę. Stanie się mogła być ona pobierana w godzinach 9-17.

Banki, które oferowały obligacje GetBacku