Aktor walczy z nierównościami w Hollywood. "Będę ujawniał swoje gaże koleżankom"

- Kiedy Sony zostało zhakowane dowiedziałam się, że zarabiam o dużo mniej niż ci "farciarze z penisami" - ustaliła aktorka Jennifer Lawrence. Do niej zarobki w ostatnim roku wyniosły 52 mln dolarów, jednak to o sporo mniej od tego, jakie możliwości dostają za swoje funkcje jej koledzy po fachu. Laureatka Oscara pyta, czemu aktor, który walczy o swoje interesy jest chwalony za upór, an aktorce z kolei samo grozi sława "rozpuszczonej" i "zachłannej" gwiazdki. Na apel gwiazdy Hollywood odpowiedział Bradley Cooper, wraz z którym Lawrence wystąpiła metrów. in. w "American Hustle".

W Hollywood śnić bardziej opłaca się mężczyznom. Najlepiej zarabiająca aktorka Jennifer Lawrence zabrała głos po sprawie panującego w dziedzinie seksizmu. Znana z serii "Igrzyska Śmierci" i laureatka Oscara za "Poradnik pozytywnego myślenia" pyta, dlaczego jako aktorka zarabia mniej od aktora.

Odpowiedź na apel

- Kiedy Sony zostało zhakowane dowiedziałam się, że zarabiam o wiele w mniejszym stopniu niż ci "farciarze" z penisami". Nie byłam nędzna na Sony tylko na siebie. Przegrałam podczas negocjacji, za szybko się poddałam. Nie chciałam walczyć na temat kolejne miliony, nie potrzebowałam ich - tu idzie o zasadę - napisała Lawrence w artykule umiejscowionym na feministycznym portalu Lenny.

Ogromne gaże, kosztowne kreacje i... wibratory z laserem. Kulisy oscarowego interesu

Ofiarą takiego podejścia jest np. Angelina Jolie, którą w ujawnionych mailach Sony nazywa "rozpuszczonym bachorem". Z kolei mężczyzn, którzy walczą o swoje wynagrodzenie chwali się za upór.

- Nie chciałam być widziana jako "trudna", czy "rozpuszczona". Wtedy to podejście mogło wydawać mi się odpowiednie. Faktycznie było dopóki nie zobaczyłam zamieszczonych w sieci ewidencje płac i nie uświadomiłam sobie, że mężczyźni z którymi pracowałam nie przejmowali się tym, że ktoś pomyśli iż są "trudni", czy "rozpuszczeni" - zwróciła uwagę Jennifer Lawrence.

Na apel gwiazdy Hollywood odpowiedział Bradley Cooper, z którym Lawrence wystąpiła m. in. w "American Hustle" i w Poradniku dodatniego myślenia. Jego zdaniem, pomysłem mogącym zasypać przepaść w wynagrodzeniach kobiet i facetow jest ujawnianie gaż i negocjowanie ich ze współodtwórczyniami rol w nowych łącznych produkcjach.

W rozmowie z agencją Reuters rzekł, że był wstrząśnięty, kiedy dowiedział się o wysokości zarobków Jennifer Lawrence a także Amy Adams w "American Hustle". Wynagrodzenie nazwał "żenującym".

I see you, Bradley Cooper! Doing your part to promote pay equity with women co-stars. #EqualPay #LeadingByExample http://t.co/OYc3PMjwhr

— Valerie Jarrett (@vj44) październik 16, 2015

Różnica w zarobkach

Według składu "Forbes" Jennifer Lawrence zarobiła w ostatnim roku 52 mln dol. Listę najpomyślniej zarabiających aktorów otwiera Robert Downey Jr. z kwotą o 28 milionów ogromniejszą.