Gruza: Nie będzie PCC od kryptowalut  Pieniądze

Ministerstwo przerabia zdanie w sprawie podatku. Szykuje "tymczasowe" rozwiązanie

Nie będzie opodatkowania kryptowalut podatkiem od czynności cywilno-prawnych (PCC) - poinformował w piątek wiceminister finansów Paweł Gruza. Jeszcze na początku miesiąca Ministerstwo Finansów było spojrzenia, że transakcje na kryptowalutach podlegają temu podatkowi.

- Zdecydowaliśmy się zainicjować prace nad zmianami legislacyjnymi, które doprowadzą do odstąpienia od podatku od działalności prawnych zatem typu instrumentów (kryptowalut - red. ) - powiedział wiceminister. Jak wyjaśnił, w związku tym podatek od czynności cywilno-prawnych (PCC) związanych z kryptowalutami nie zaakceptować będzie pobierany.

Kopanie bitcoinów może zużywać więcej prądu niż mieszkańcy

- Te rozwiązania legislacyjne, które będziemy opracowywać posiadają charakter tymczasowy, do czasu wypracowania docelowych regulacji - dodał Gruza.

Jak podał wiceminister, MF postanowiło w trybie natychmiastowym powołać grupę roboczą, która przy konsultacji z przedstawicielami gałęzi kryptowalutowej opracuje możliwie drobiazgowe wytyczne do tych wyliczeń.

- W żadnym razie nie odstępujemy od opodatkowania tego typu narzędzi i dochodów na ludzi instrumentach - podkreślił wiceszef MF.

Ostrzeżenia

Niższy podatek dla garstki. Wyliczenia specjalisty

Gruza przypomniał równocześnie wcześniejsze ostrzeżenia resortu zasobów i Komisji Nadzoru Finansowego o niebezpieczeństwie związanym wraz z posługiwaniem się instrumentami, jakimi są kryptowaluty czy kryptoaktywa.

- Inwestor musi zabierać pod uwagę, że te instrumenty nie są dostosowywane w dostateczny sposób jak i również wiążą się z niewyobrażalnym ryzykiem utraty majątku przy różny sposób, zarówno poprzez spadek kursów tych przyrządów, jak i kradzież ludzi instrumentów - powiedział Gruza.

- Często jest tak w prawie podatkowym, że gospodarka wyprzedza regulacje, gospodarka innowacyjna zmienia się bardzo szybko, a tempo ludzi zmian jest bardzo ogromne. Często jest tak, że prawo podatkowe nie nadąża za tymi zmianami. Faktycznie się też stało przy przypadku kryptowalut - dodał.

Wiceminister zapowiedział, hdy nowe rozwiązania legislacyjne w zakresie kryptowalut będą uporządkowane do trendów obserwowanych w Unii Europejskiej.

Zmiana zdania

Potężny koszt obietnic Morawieckiego. Dziesiątki miliardów złotych na rządowe projekty

Na początku kwietnia Ministerstwo Zasobów wydało komunikat, z któregoż wynikało, że handel kryptowalutami powinien podlegać zarówno podatkowi dochodowemu, jak i podatkowi od czynności cywilno-prawnych (PCC).

CZYTAJ JAK ROZLiCZYć ZYSKI Z KRYPTOWALUT

"W zależności z obowiązkiem złożenia zeznania podatkowego za 2017 r., przypominamy, że w PIT należy wykazać również przychody ze sprzedaży lub zamiany kryptowalut, takich jak m. in. bitcoin, litecoin i ether. Ustawa o datku dochodowym od osób cielesnych przewiduje, że dochody uzyskane z tego tytułu podlegają opodatkowaniu na ogólnych zasadach. Sposób ich opodatkowania, wykazania we właściwym zeznaniu podatkowym zależą od źródła, po jakim dochody te są uzyskane oraz od postaci opodatkowania wybranej przez podatnika prowadzącego pozarolniczą działalność gospodarczą" - informował resort.

W innym miejscu tegoż komunikatu MF zaznaczyło też, że "umowa sprzedaży i zamiany kryptowaluty, stanowiącej uprawnienie majątkowe, podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC)". "W przypadku umowy handlu obowiązek zapłacenia tego podatku – w wysokości jednej proc. wartości rynkowej nabywanego prawa majątkowego zbywanej kryptowaluty – dotyczy kupującego. Przy umowie zamiany obowiązek należności podatku – w poziomie 1 proc. wartości rynku prawa majątkowego, od którego przypada wyższy podatek – dotyczy solidarnie stron czynności" - informowało MF.

Kilka dni potem resort dodatkowo poinformował, że "na stronach Ministerstwa Finansów jest przedstawiony aktualny stan odnośnie do opodatkowania kryptowalut wynikający wraz z aktualnie obowiązujących ustaw podatkowych".

"Nie jest to jednak docelowy sposób opodatkowania tej sfery. Pracujemy morzem zaproponowaniem innej bardziej dogodnej formy opodatkowania kryptowalut" - zapewniło MF.

Biedronka będzie podnosić płace. Szef Jeronimo Martins o pensjach