Najlepsza pora dnia na kupowanie akcji

17 lutego 2021

Wiele osób zastanawia się, kiedy najlepiej kupować akcje. A najdokładniejszej odpowiedzi na to pytanie udziela Warren Buffet. Według Omaha Oracle najlepszy czas na inwestowanie był kilka lat temu, a drugi najlepszy czas jest teraz.

Jeśli spojrzymy na sam rynek, znajdziemy dowód na radę Warrena Buffeta. W ciągu ostatnich 20 lat S&P 500 podskoczył o ponad 177%. Akcje Amazona w tym samym okresie wzrosły o ponad 2789%, podczas gdy akcje Apple wzrosły o 12 540%. Tak więc, oczywiście, najlepszy czas na zakup akcji był rzeczywiście kilka lat temu.

„Im szybciej się znajdziesz, tym lepiej. Nie czekaj z zakupem akcji. Kupuj akcje i czekaj. – Warren Buffet. Chociaż być może przegapiłeś najlepszy moment na inwestowanie w akcje, możesz wykorzystać drugi najlepszy – dziś. Warto wiedzieć, że kupowanie akcji od razu może nie być najlepszym wyborem. Pierwsze kroki w inwestowaniu w akcje są zawsze kluczowe.

Jeśli inwestor nie dokona dokładnego pomiaru czasu na rynku i nie dokona swojej pierwszej inwestycji, gdy zmierza do nurkowania przez nos, z pewnością przetrwa trudne doświadczenie za pierwszym razem i skończy z gorzko-słodkim smakiem. Jednak w dłuższej perspektywie rynki zawsze wracają na właściwe tory, a inwestor odzyskuje straty. Jednak zawsze lepiej jest rozpocząć swoje doświadczenie inwestycyjne od zwrotu, nawet jeśli jest to niewielki.

Długa historia rynku określiła użyteczne wzorce, które pomagają inwestorom znaleźć najlepsze okresy dnia, tygodnia, miesiąca i roku, aby dokonać inwestycji. Przejrzystość: gdy kupujesz określone produkty w niektórych witrynach, do których podajemy linki, możemy otrzymać niewielki udział w przychodach

Spis treści

Najlepsza pora dnia na zakup akcji

Jak opisano w artykule Day trading dla początkujących, kluczowa jest pora dnia na zakup akcji. Niedoświadczone osoby powinny unikać inwestowania, gdy tylko rynki zostaną otwarte ze względu na większą zmienność w pierwszych kilku godzinach handlu. Ze względu na wiadomości korporacyjne, wydarzenia geopolityczne i zmiany rynkowe zachodzące w nocy, kilka godzin otwarcia sesji rynkowej może przynieść naprawdę niekorzystne warunki handlowe.

Chociaż bardziej doświadczeni handlowcy często są w stanie rozpoznać szum rynkowy i stabilne wzorce cen instrumentów, dla początkujących lepiej poczekać kilka godzin, aż rynki się ustabilizują. Jednak z biegiem czasu, gdy traderzy stają się bardziej doświadczeni, zaczynają angażować się w aktywność rynkową w ciągu pierwszych 15 do 30 minut od otwarcia.

Strategie Day Trading, takie jak strategia gap and go, wchodzą w życie w ciągu pierwszych kilku minut dnia handlowego. Wynika to z faktu, że największe transakcje dnia odbywają się zwykle zaraz po dzwonku otwarcia, kiedy zainteresowanie inwestorów jest największe w wyniku wydarzeń nocnych.

Jeśli nie boisz się powszechnej zmienności po otwarciu rynku, to pamiętaj, że zazwyczaj najlepszym momentem na zakup akcji jest ramka między 9:30 a 10:30. Ta godzina okazała się najbardziej dynamiczna pod względem ruchów cen, co otwiera drogę do większych możliwości zysku w porównaniu z resztą sesji handlowej.

Jeśli jesteś początkującym inwestorem i wolisz unikać okresów, w których zmienność na rynku jest szczytowa, najlepiej poczekać do 11:30. Potem rynki zwykle się uspokajają, ceny stają się dużo bardziej stabilne, wolumeny handlowe spadają, a ogólny rezultat tego wszystkiego jest taki, że zwroty stają się dużo łatwiejsze do przewidzenia.

Wynika to z faktu, że uczestnicy rynku wymieniali już nocne i poranne wiadomości i zaczynają czekać na dalsze informacje, którymi warto handlować, które zostaną ujawnione w ciągu dnia. Jednak nie dotyczy to ostatnich kilku godzin sesji giełdowej. Traderzy, którzy zostawili kilka otwartych pozycji w ciągu dnia, zwykle próbują je zamknąć w przedziale czasowym między 15:00 a 16:00.

Robią to, ponieważ nie chcą zostawiać otwartych pozycji w godzinach niehandlowych, ponieważ nie będą mieli kontroli nad wydarzeniami i swoimi inwestycjami. To, wraz z faktem, że pod koniec sesji giełdowej istnieje duża szansa na wzrost, skutkuje większą zmiennością i większym wolumenem obrotu. Tak więc, jeśli jesteś początkującym inwestorem, upewnij się, że zamykasz swoje pozycje na godziny przed 15:00.

W przeciwnym razie ryzykujesz utknięcie w pędu, który jest bardzo trudny do przewidzenia. Jako day trader musisz również być świadomy faktu, że kupowanie z depozytem zabezpieczającym wiąże się z ograniczeniami dotyczącymi liczby transakcji, które możesz wykonać dziennie.

Reguła day tradera z wzorami sprawia, że ​​kluczowe znaczenie ma posiadanie na koncie ponad 25 000 USD do handlu w dniu wzorca. Istnieje jednak obejście dla traderów jednodniowych, którym powinieneś przyjrzeć się bliżej, jeśli chcesz handlować za mniej niż 25 000 $.

Najlepszy czas w tygodniu na kupowanie akcji

Z biegiem czasu zaczęła ewoluować teoria, że ​​niektóre dni tygodnia są bardziej odpowiednie do osiągania wyższych zysków. Niektóre strategie handlu wahadłowego można ulepszyć, wybierając odpowiednią porę tygodnia na zakup akcji.

Zgodnie z nią najlepsze dni do handlu to poniedziałki. Jest to również znane jako „Efekt poniedziałku lub „Efekt weekendu. Efekt poniedziałku – teoria sugerująca, że ​​zwroty akcji i ruchy na rynku w poniedziałek są podobne do tych z poprzedniego piątku.

Teoria sugeruje, że w poniedziałki rynki zwykle spadają do niższych poziomów ze względu na większe nagromadzenie negatywnych informacji przez cały weekend. Z tego powodu, gdy rynki otwierają się na początku nowego tygodnia, prawdopodobieństwo ich spadku jest większe.

Chociaż niektórym oficjalnym badaniom udało się ustalić zależność dni powszednich od ceny niektórych instrumentów, logika stojąca za tym nie została jeszcze wyjaśniona. Jeśli jednak masz zamiar kupić akcje i zastanawiasz się, które dni są do tego najbardziej odpowiednie, idź na poniedziałki. Należy jednak pamiętać, że chociaż dane historyczne potwierdzają takie scenariusze, to ogólny wpływ na rynek nie jest tak rozsądny.

Wręcz przeciwnie – jeśli zastanawiasz się, kiedy sprzedać swoje akcje, zrób to w piątek. W ciągu tygodnia rynki zwykle wykazują tendencję wzrostową, która osiąga szczyt w piątki. Oznacza to, że warto pomyśleć o skróceniu akcji w piątek i pokryciu pozycji z powrotem w poniedziałek, kiedy rynek spadnie do niższych poziomów.

Najlepszy dzień miesiąca na kupowanie akcji

Środek każdego miesiąca to również dobry moment na zakup akcji, ponieważ ceny instrumentów są zwykle niższe.

Z uwagi na to, że wraz ze zbliżaniem się końca miesiąca akcje zwykle rosną (dzięki przepływom pieniędzy od zarządzających funduszami), dobrą strategią jest zakup preferowanego instrumentu w przedziale czasowym 10-15, a następnie sprzedaż pod koniec miesiąca.

W ten sposób inwestorzy mogą wykorzystać miesięczne ruchy cen i uchwycić tempo, aby uzyskać znaczny zwrot.

Najlepsza pora roku na zakup akcji

Większość traderów jest świadoma idei „sprzedaj i odejdź. Jednak dla tych, którzy zastanawiają się, co jest takiego specjalnego w sprzedaży w maju, warto zauważyć, że rynki okazały się osiągać lepsze zwroty, gdy zbliża się koniec pierwszego półrocza roku.

Czasami ten trend wzrostowy utrzymuje się również w miesiącach letnich. Jednak wraz z nadejściem września rynki zwykle nieco spadają. Dlatego ci, którzy sprzedają wcześniej w ciągu roku, zwykle kupują długo zaraz po miesiącach letnich. Październik jest również miesiącem, w którym następuje ruch wzrostowy, który trwa zwykle do grudnia, kiedy to niektórzy inwestorzy wolą z powodów podatkowych spłacać krótkie pozycje na swoich akcjach.

Jednak w styczniu, wraz z początkiem Nowego Roku, zwykle następuje kolejny rajd wzrostowy i cały cykl się powtarza. Z biegiem czasu, gdy inwestorzy nabierają większego doświadczenia, zwykle koncentrują swoje wysiłki na próbach wyśledzenia sezonowych wzorców rynkowych w obserwowanych danych.

W ten sposób mogą łatwo przewidywać zmiany cen z roku na rok i wstępnie zaplanować strategię inwestycyjną. Warto jednak zauważyć, że efekty sezonowe różnią się od cyklicznych, gdyż występują tylko raz w roku. Z drugiej strony, cykle mogą mieć miejsce na przykład kilka razy w roku lub raz na kilka lat.

Ogólne porady dotyczące rozpoczynania inwestycji

Znalezienie najlepszego czasu na zakup akcji może być ważne, ale w rzeczywistości nie jest decydującym czynnikiem, czy inwestycja się powiedzie. Jednym z wyjątków może być handel o wysokiej częstotliwości.

Ogólnie rzecz biorąc, najważniejszą rzeczą, jeśli chodzi o inwestycje w akcje, jest przeprowadzenie odpowiednich badań i znalezienie akcji, reprezentujących firmy, które zapewniają realną wartość i mają zrównoważony biznes, który ma nadal rosnąć w przyszłości.

Badania te wymagają skupienia się na podstawach, a także działania zgodnie z podstawowymi zasadami inwestycyjnymi, takimi jak stworzenie planu inwestycyjnego, ustalenie horyzontu, dywersyfikacja portfela itp.

Analiza techniczna wykorzystuje ramy czasowe, takie jak wykres dzienny i tygodniowy, do określenia optymalnych punktów wejścia i wyjścia. Dowiedz się więcej o analizie technicznej tutaj: wyjaśnienie analizy technicznej

Jeśli chodzi o inwestycje giełdowe, warto zauważyć, że większość inwestorów obawia się spadku cen instrumentów. Głównym błędem jest to, że ludzie nie myślą o inwestowaniu w sposób, w jaki robią zakupy.

Na przykład najlepszy czas na zakupy to dni z rabatami, takie jak Czarny piątek czy Cyberponiedziałek. Jednak jeśli chodzi o inwestowanie, sytuacja wygląda zupełnie inaczej.

Na przykład w latach kryzysu finansowego wielu inwestorów woli trzymać się z daleka od rynków i ograniczać swoje inwestycje w akcje z powodu krachu.

Jednak ci, którzy przeprowadzili analizy i przebadali firmy, które były w stanie przetrwać kryzys i kontynuować rozwój, zostali później mocno wynagrodzeni.

Ostatecznie więc najważniejszą rzeczą jest dostosowanie inwestycji i czasu na rynku w oparciu o fundamenty i dane korporacyjne, a nie dzień tygodnia, miesiąc czy rok.

Wniosek dotyczący najlepszego czasu na zakup akcji

Pierwsze kroki większości osób na rynkach finansowych są często związane z inwestowaniem w akcje. Początkujący powinni unikać jednodniowego handlu akcjami groszowymi i powinni handlować tylko na największych giełdach.

Niezależnie od tego, czy otrzymałeś swój pierwszy towar w prezencie, jak w przypadku założyciela żołędzi, czy był to zakup z własnej motywacji, wynik w obu przypadkach jest dość podobny – w dłuższej perspektywie najprawdopodobniej zobaczysz swój kapitał zwielokrotniać.

Ale jeśli uda Ci się zainwestować mądrzej i we właściwym czasie, zwiększysz szansę, że Twoje inwestycje osiągną lepsze wyniki. Jednak prawda jest taka, że ​​większość wzorców synchronizacji rynkowej jest krótkotrwała i wcale nie jest stabilna.

I nawet w przypadkach, gdy wyczucie czasu na rynku pomogło traderom w generowaniu nienormalnych zwrotów, warto wspomnieć, że cały ruch może okazać się bez znaczenia, jeśli nie zostanie poparty dogłębnym doborem akcji i szeroko zakrojonymi badaniami.