Binge-watching - tenże sposób oglądania seriali zyskuje na popularności

Oglądasz kilkanaście albo nawet kilkanaście odcinków z rzędu? Oznacza wówczas, że uprawiasz binge-watching. Wówczas sposób oglądania seriali, który w ostantnim czasie zyskuje na popularności. I jest efektem przemian w konsumpcji mediów.

Dawniej kolejne odcinki seriali (poza codziennymi telenowelami) emitowane były w telewizji najczęściej co tydzień. Widzowie mogli obejrzeć tylko jeden odcinek danego wieczoru, bo stacje telewizyjne nawet obok powtórkach nie emitowały 2 epizodów z rzędu.

Sytuacja ta zaczęła się zmieniać wraz z nadejściem ery kanałów tematycznych. Zapoczątkowały wtedy powstawać m. in. stacje emitujące wyłączenie seriale. I coraz częściej nadawały one serialowe maratony, zestawione z kilku odcinków danej produkcji.

Jednak prawdziwa rewolucja związana była wraz z internetem, pozwalającym na legalne bądź nielegalne oglądanie mnóstwo odcinków seriali jednego miesiąca. Internauci zaczęli ściągać prepiady z sieci, a potem powstała możliwość ich oglądania w streamingowych serwisach wideo na żądanie.

Użytkownicy, o ile nie oglądali seriali archiwalnych udostępnianych całymi sezonami, uzależnieni byli jednak o częstotliwości udostępniania następnych odcinków, o której decydowali dalej nadawcy telewizyjni. Wam cały czas emitowali odcinki w pewnych odstępach czasu.

Prawdziwą rewolucję przyniósł Netflix. Amerykański gigant postanowił wrzucać do własnego serwisu od razu pełne, liczące kilka lub kilkanaście odcinków sezony. Już natychmiast po ich udostępnieniu możemy rozpocząć kilkugodzinny maraton z ulubionymi bohaterami z serialowej rzeczywistości.

Binge-watching coraz to popularniejszy w USA

Najnowsze doświadczenie, zrealizowane przez instytut GfK MRI pokazuje, że 57 proc. amerykańskich widzów systematycznie uprawia binge-watching. To na temat 12 proc. więcej niż 10 miesięcy temu. sześcdziesięciu proc. z nich zadeklarowało oglądanie regularnie od kilku do czterech odcinków telewizyjnych produkcji - poprzez streaming, nagrywarki z dyskiem, strony wideo na żądanie czy w tradycyjnej telewizji, nadającej maratony.

Fani binge-watchingu najchętniej wybierają serwisy streamingowe - wskazało na nie zaakceptować 66 proc. badanych (w poprzednim badaniu 58 proc. ). 22 proc. widzów uprawia binge-watching przede wszelkim oglądając seriale nagrane na twardych dyskach ich dekoderów, zaś 19 proc. czyta maratony serialowe w standardowej telewizji.

Dlaczego binge-watching jest tak popularny? Podstawowy motyw oglądania kilku odcinków seriali z rzędu to oczywiście wolny czas, który możemy spożytkować na dłuższe zebranie z bohaterami ulubionej produkowaniu. Inny powodem jest faktycznie wciągająca fabuła, że widz nie może oderwać się od czasu ekranu.

30 proc. polskich użytkowników internetu chce oglądać wiele odcinków z rzędu

Popularność binge-watchingu wśród polskich internautów zbadał ostatnio dom mediowy MEC. Dla niedaleko 30 proc. internautów , którzy korzystają z serwisów wideo na żądanie, ważna jest rzecz dostępu do większej ilości odcinków ulubionych produkcji - pokazuje badanie MEC VideoTrack II.

Foto: MEC / materiały prasowe

Od przeszłego roku wzrosła liczba netowych widzów, którzy twierdzą, hdy w przypadku seriali osiągają po kilka odcinków spośród rzędu. Zjawisko binge-watchingu wydaje się silnie skorelowane z stażem. Wśród 15-24-latków co czwarty ogląda najczęściej więcej niż 4 odcinki serialu naraz.

Tagi: seriale telewizja Netflix Komentując korzystasz wraz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obligatoryjne na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie na temat likwidacji OFE. Na nadal gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się wraz z złożeniem PIT, może ustrzec się kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Wystarczy bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker usiłuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Stwórca Altus TFI usłyszał świeże zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Agencji bankowej i kilkunastu pracowników. Idzie o aferę GetBack

Notowanie