GIODO i platforma nc o nowym abonamencie

Pomysł rządu PiS dot. subskrypcji budzi "wątpliwości" GIODO. Głos zabrała też platforma nc+

Generalny Inspektor Ochrony Danych empirycznych Osobowych zabrał głos po konsultacjach dotyczących zmian przy ustawie abonamentowej. Instytucja nie widzi problemu w tym, że operatorzy mają wysyłać dane swoich klientów Poczcie Polskiej. Jednak jej zastrzeżeń budzi samo włączenie podmiotów prywatnych w system abonamentowy. Po Cyfrowym Polsacie wzór skrytykowała też platforma nc+.

Krytyka płynie także ze strony rządu. Wątpliwości odnośnie do zapisów po projekcie zgłosił też minister Henryk Kowalczyk, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. Jego zdaniem niektóre przepisy mają możliwość dyskryminować część odbiorców telewizji.

Zgodnie z powstałym w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego projektem wszelcy użytkownicy sieci kablowych jak i również platform cyfrowych zostaną docenieni za posiadaczy telewizorów. Operatorzy będą mieli dwa miesiące na przekazanie Poczcie Polskiej danych dotyczących tych jednostek. Dostaną za to przełom kosztów oraz prowizję w wysokości 6–10 proc. Nowelizacja może wejść w życie jeszcze w czerwcu br.

Edyta Bielak-Jomaa, Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych zaznacza, że zapisy dotyczące przekazywania danych klientów sieci kablowych i platform cyfrowych Poczcie Polskiej zostały opracowane prawidłowo pod względem ochrony informacji osobowych.

GIODO zaznacza bowiem, że w nowelizacji uwzględniono m. in. fakt, że dane przekazywane poprzez operatorów Poczcie będą zdołały dotyczyć tylko spraw powiązanych z ustaleniem konieczności opłacania abonamentu, ograniczony zostanie ich zakres, an abonenci dostaną informacje, że przekazano pierwotnego dane Poczcie Polskiej.

Jednak instytucja ma jednakże pewne zastrzeżenia do planu.

Generalny Inspektor podtrzymuje wątpliwości wobec koncepcji poświęcenia dostawców usług telewizji płatnej, a więc podmiotów prywatnych, w proces poboru opłat abonamentowych, będących rodzajem daniny publicznej, poprzez możliwość pozyskiwania przetwarzanych przez nich danych odbiorców końcowych.

GIODO: nie potrzeba przejściowych przemian w abonamencie

W stanowisku GIODO podkreśla, że nie widzi potrzeby wprowadzania przejściowego upoważnienia dotyczącego abonamentu, skoro od czasu 2018 roku ministerstwo planuje całkowitą zmianę sposobu opłacania mediów publicznych. Zgodnie z aktualnymi pomysłami resortu środki finansujące działalność TVP i Polskiego Radia miałyby pochodzić z opłat pobieranych wraz z podatkami PIT, CIT i składką KRUS.

Nie wydaje się zatem uzasadnione przejściowe zapoczątkowanie regulacji opartej na odrębnym modelu poboru tych strat, zwłaszcza że wiąże się ono z przetwarzaniem, a co za tym pójdzie koniecznością zabezpieczenia dużych liczbie danych osobowych.

Pomysł włączenia operatorów w układ abonamentowy krytykują kolejni operatorzy. Jako pierwszy głos zabrał Cyfrowy Polsat, największa podest satelitarna w Polsce. Należąca do Zygmunta Solorza-Żaka firma stwierdziła, że pomysł resortu kultury jest niezgodny spośród Konstytucją RP i narusza prawa konsumenckie.

– Uznajemy taką propozycję zmian legislacyjnych za niezgodną spośród zasadą konstytucyjnej równości obywateli wobec prawa, an ujawnienie chronionych danych osobowych odbiorców płatnej telewizji za naruszającą ich prawa konsumenckie i osobiste – napisano w oświadczeniu platformy.

nc+: ustawa wpłynie negatywnie dzięki kulturę medialną w Polsce

Business Insider Polska otrzymał także stanowisko od nc+, innej co do wielkości platformy cyfrowej w naszym państwa. Również ona krytykuje wzór zmian w systemie abonamentowym.

– Uważamy, że przyjęcie ustawy w aktualnej formule zaszkodzi całemu rynkowi medialnemu, wpłynie negatywnie dzięki całą kulturę medialną po Polsce – napisano w oświadczeniu nc+.

Pragniemy też zwrócić uwagę w fakt, że proponowane zapisy nowej ustawy powodują, że możemy być potencjalnie przymuszeni do ujawniania danych osobowych naszych klientów wbrew pierwotnego woli, a także na przekór polskiej i europejskiej legislacji w zakresie ochrony danych empirycznych osobowych.

– Oprócz tego nowa ustawa zdaje się zupełnie niesymetryczna w zakresie równego traktowania obywateli, ponieważ strategia dostarczania treści telewizyjnych jak i również stosowanych przy tym technik nie powinien nikogo dyskryminować – czytamy w stanowisku nc+.

Tagi: subskrypcja GIODO telewizja nc+ Cyfrowy Polsat Komentując korzystasz spośród narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem wyobrażenie o likwidacji OFE. W jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, być może uniknąć kary. Wystarczy otwarty żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę na aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI znał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Myśl Banku i kilkunastu zatrudnionych. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

Afera podsłuchowa zachwiała reputacją NBP Informacje