Jaka jest różnica między Bitcoinem (BTC) a Ethereum (ETH)?

Category: Dzięki Czemu
17 lutego 2021

Bitcoin (BTC) to system aktywów cyfrowych typu peer-to-peer (P2P), który został zaimplementowany w niezmiennej i rozproszonej księdze, która umożliwia użytkownikom przeglądanie szczegółów transakcji, w tym kwoty przekazanych środków oraz adresów odbiorcy i nadawcy. W podobny sposób Ethereum (ETH) jest również publiczną siecią opartą na łańcuchu bloków, która umożliwia użytkownikom tworzenie i wdrażanie zdecentralizowanych aplikacji na swojej platformie.

Ponieważ nie ma centralnego organu odpowiedzialnego za określenie, w jaki sposób powinien przebiegać ciągły rozwój zarówno Bitcoin, jak i Ethereum, osoby fizyczne i organizacje mogą składać Propozycje ulepszeń w celu dalszego ulepszania obu zdecentralizowanych protokołów.

Bitcoin zaproponowany jako „eksperyment w teorii monetarnej

Joseph Lubin, założyciel ConsenSys, nowojorskiej organizacji z Brooklynu skupiającej się na ciągłym rozwoju Ethereum, pierwszej na świecie platformy opartej na blockchain do budowy inteligentnych kontraktowych dApps, wyjaśnił, dlaczego opracowano protokół Bitcoin (BTC) .

Lubin, pionier kryptowalut, a także jeden ze współzałożycieli Ethereum, przedstawił krótkie wyjaśnienie w postaci porównania przypadków użycia Bitcoina i Ethereum. Wyjaśnił: „Ethereum różni się od Bitcoina tym, że został zrealizowany jako platforma dla zdecentralizowanych aplikacji (dApps) – podczas gdy Bitcoin został zaproponowany jako rodzaj eksperymentu w teorii monetarnej.

Współzałożyciel Ethereum: „Eksperyment w teorii monetarnej Bitcoina „złapał

Lubin przyznał, że protokół Bitcoin, który dostarczył specyfikacji dla pierwszego z obsługą blockchain, „elektronicznego systemu gotówki P2P, „przyjął się i stał się „całkiem udany. Dodał, że „sieć Bitcoin istnieje do obsługi tokena bitcoin, podczas gdy token Ethereum (Ether) istnieje na potrzeby platformy Ethereum.

Według Lubina „Ethereum tak naprawdę chodzi o programistów tworzących aplikacje na platformie nowego rodzaju… [i] na nowym rodzaju sieci WWW. Wskazał, że „wielu z nas odnosiło się do nowej sieci, czyli internetu, jako do „sieci 3.0 lub „zdecentralizowanej sieci światowej. Lubin argumentował, że „Ethereum jest jednym z podstawowych protokołów, które będą częścią Web 3.0 – ponieważ platforma obsługująca inteligentne kontrakty „zapewnia zaufane transakcje, automatyczne umowy [i] inteligentne obiekty oprogramowania.

„Ciężkie platformy obliczeniowe budowane w oparciu o Ethereum

Według byłego dyrektora Goldman Sachs, Ethereum „już współpracuje z innymi zdecentralizowanymi protokołami, takimi jak te, które są obecnie używane do zadań „pamięci masowej, przepustowości i „ciężkich obliczeń. Lubin ujawnił również, że „ciężkie platformy obliczeniowe zostały już „zbudowane na szczycie Ethereum. Należą do nich „zdecentralizowana tożsamość i „zdecentralizowany dowód lokalizacji – zauważył Lubin.

Operatory pełnego węzła Ethereum znacznie wzrosną, gdy przejdzie z PoW do PoS

W miarę ciągłego rozwoju Ethereum Lubin wierzy, że „setki innych protokołów zostaną zbudowane na Ethereum lub w sąsiedztwie. Protokoły te „umożliwią również współdziałanie – co stawia „Ethereum w szczególnej sytuacji – stwierdził Lubin. Twierdził, że Ethereum „jest najbardziej zdecentralizowaną ze wszystkich platform, ponieważ ma „około 20 000 węzłów na całym świecie. Liczba pełnowęzłowych walidatorów transakcji dla sieci Ethereum „prawdopodobnie wzrośnie dość dramatycznie, gdy przejdziemy od algorytmu konsensusu proof-of-work (PoW) do mechanizmu konsensusu dowodu stawki (PoS), przewiduje Lubin .

Ethereum oparte na dowodzie stawki (PoS) będzie jeszcze „bardziej zdecentralizowane

Zakładając, że sieć Ethereum pomyślnie przejdzie z PoW na blockchain oparty na PoS, Lubin uważa, że ​​platforma inteligentnych kontraktów stanie się jeszcze bardziej zdecentralizowana „ze względu na barierę wejścia do udziału, weryfikacji transakcji w systemie i zabezpieczenia sieci… [będzie] spada dość dramatycznie . Zauważył, że „zaufanie dzięki decentralizacji, większe zaufanie dzięki większej decentralizacji.

Lubin wyjaśnił również, że „jeśli masz wiele z tych różnych węzłów, do których każdy ma dostęp, każdy może sprawdzić, każdy może upewnić się, że nie ma niewłaściwej manipulacji… a platforma Ethereum jest odporna na manipulacje, jeśli [co najmniej] połowa aktorów system jest uczciwy w tego rodzaju świecie .

Kontynuował: „Możemy wyobrazić sobie Ethereum jako zasadniczo warstwę podstawową [lub] warstwę pierwszej infrastruktury zaufania i na tej podstawie już widzimy wiele technologii warstwy drugiej, kanały stanu, różne rodzaje łańcuchów bocznych, mechanizmy plazmowe… to wszystko jest zbudowany i w pewnym sensie zakotwiczony w Ethereum, aby pozyskać tę zaufaną własność z podstawowej warstwy Ethereum

Posiadanie bitcoinów jest jednym z „kilku asymetrycznych zakładów

Chociaż krótka dyskusja Lubina na temat Bitcoin i Ethereum nie dostarczyła szczegółowych informacji na temat tego, w jaki sposób protokół Bitcoin zdołał osiągnąć zwiększoną adopcję, pojawiło się wiele ostatnich wydarzeń, które sugerują, że Bitcoin jest coraz częściej używany jako środek wymiany (MoE) i magazyn wartości (SoV).

Vijay Boyapti, były inżynier oprogramowania w Google i szeroko ceniony analityk kryptowalut, argumentuje: „Posiadanie bitcoinów jest jednym z niewielu asymetrycznych zakładów, w których mogą uczestniczyć ludzie na całym świecie.

W szczegółowym poście na blogu Medium (opublikowanym w marcu 2018 r.) Boyapati napisał, że „dobra sytuacja dla inwestorów może wydawać się tak oczywista, że ​​nie trzeba jej ujawniać. Chociaż cena bitcoinów znacznie spadła po osiągnięciu rekordowego poziomu prawie 20000 USD 17 grudnia 2017 r., Boyapati zauważył w wielu różnych wątkach na Twitterze, że Bitcoin jest prawdopodobnie jednym z najważniejszych wynalazków współczesnej historii. Na swoim blogu Boyapti wspomniał: „Nigdy w historii świata nie było możliwe przenoszenie wartości między odległymi ludami bez polegania na zaufanym pośredniku, takim jak bank czy rząd.

Przyjęcie Lightning Network (LN) stale rośnie

Podczas gdy łańcuch blokowy Bitcoin był nękany problemami ze skalowalnością – ponieważ rozproszona księga może obsługiwać tylko około 7 transakcji na sekundę (TPS), coraz częściej stosowane są rozwiązania płatnicze drugiej warstwy, takie jak protokół Lightning Network (LN). Deweloperzy Blockchain pracują nad wieloma różnymi implementacjami LN i obecnie w sieci drugiej warstwy jest 7979 węzłów.

Chociaż LN jest w stanie przetwarzać tylko stosunkowo mniejsze płatności bitcoinowe, na całym świecie istnieje wiele zespołów programistycznych, które koncentrują się na ulepszaniu sieci drugiej warstwy. Główne cele projektowe LN obejmują umożliwienie szybszych i bardziej opłacalnych płatności kryptowalutowych. W chwili pisania tego tekstu pojemność LN wynosi tylko około 1067 BTC, co jest kwotą wycenianą na około 5430 000 USD w momencie publikacji – według danych CryptoCompare.

Jednak rozwój był stabilny, ponieważ w momencie pisania tego tekstu, w ciągu ostatnich 30 dni, przepustowość LN wzrosła o 29% i obecnie jest 38 707 aktywnych kanałów LN – co oznacza wzrost o około 6,6% w ostatnim miesiącu.

Adopcja Bitcoin wzrosła o 700% w ciągu ostatnich 6 lat

Oprócz architektów oprogramowania, którzy konsekwentnie pracują nad ulepszeniem protokołu Bitcoin, raporty ujawniły, że adopcja Bitcoin wzrosła o ponad 700% w ciągu ostatnich 6 lat (na całym świecie). To, zgodnie z danymi Coinma, która jest dostawcą usług katalogowych Bitcoin.

W międzyczasie Kaspersky Labs, wiodąca rosyjska firma zajmująca się bezpieczeństwem cybernetycznym, przeprowadziła kilka miesięcy temu ankietę, w której zapytała kupujących, czy używali bitcoinów do płacenia za towary i usługi online. W szczególności około 10% osób, które odpowiedziały na ankietę firmy Kaspersky, stwierdziło, że korzystało z BTC lub innej kryptowaluty do robienia zakupów za pośrednictwem witryn handlu elektronicznego.

Założona w Moskwie w 1997 roku ostatnia ankieta dotycząca kryptowalut firmy Kaspersky Lab została przeprowadzona poprzez zebranie odpowiedzi od ponad 13 000 kupujących online z 22 różnych krajów. Co istotne, 81% ankietowanych stwierdziło, że woli używać karty kredytowej wydanej przez bank do płacenia za przedmioty online. Sugeruje to, że kryptowaluty nadal nie są szeroko stosowaną metodą płatności, jednak coraz większa liczba sprzedawców na całym świecie zaczęła przyjmować płatności kryptograficzne.

Coraz większa liczba kupców akceptuje Bitcoiny

Według Cointelegraph en Español, Paragwaj zapłacił za przesyłkę z Argentyny bitcoinem 16 lutego 2019 r. Transakcja BTC dotyczyła zakupu przez Paragwaj pestycydów i produktów do fumigacji o wartości około 7 000 USD z Argentyny. Bitex, firma świadcząca usługi finansowe z Ameryki Łacińskiej, pomogła w przetworzeniu transakcji kryptograficznej.

Na początku lutego 2019 r.zarządzanie argentyńskim systemem transportu publicznego ogłosiło, że zacznie akceptować płatności w bitcoinach. Pasażerowie w 37 różnych miejscowościach w całym kraju Ameryki Południowej mogą teraz używać Bitcoin do dodawania salda kredytowego do swoich kart podróżnych SUBE (Sistema Único de Boleto Electrónico). Bitex pomógł również w integracji płatności bitcoinowych z kartami podróżnymi SUBE.

W grudniu 2018 roku Hungry.dk, duński portal z jedzeniem na wynos, który pomaga przetwarzać zamówienia z ponad 1500 restauracji w kraju europejskim, ponownie zaczął akceptować płatności w bitcoinach. Przedstawiciele Hungry.dk powiedzieli Bitcoinistowi, że po raz pierwszy zaczęli przyjmować płatności kryptograficzne w 2016 r. Jednak na krótko przestali akceptować bitcoiny, gdy „średni czas transakcji trwał zbyt długo pod koniec 2017 r. – czyli w czasie, gdy ceny aktywów cyfrowych zanotowane maksima wszechczasów.

Ethereum wciąż na wczesnych etapach rozwoju i adopcji

W porównaniu z Bitcoinem, wskaźnik przyjęcia lub wykorzystania Ethereum nie wydaje się być tak wysoki. 9 lutego 2019 r. Użytkownik Twittera Kevin Rooke wskazał (odwołując się do witryny DAppRadar.com), że tego dnia „było] 1375 działających na żywo [opartych na Ethereum] aplikacji dApps i „86% z nich miało 0 użytkowników. Ponadto 93% dApps na Ethereum nie zarejestrowało tego dnia żadnych transakcji.

Konkurencyjne platformy do tworzenia dApp, takie jak EOS i Tron, nie były dużo lepsze – ponieważ z 1828 działających na żywo dApps tego dnia „77% z nich miało 0 użytkowników, a „85% z nich miało 0 [transakcji] wolumenów tego samego dnia.

Ethereum ma już legalne przypadki użycia, które zostały zbudowane na jego podstawie

Anthony Sassano, specjalista ds. Cyberbezpieczeństwa i współzałożyciel EthHub, organizacji zajmującej się badaniami związanymi z Ethereum, przekonywał na Twitterze, że istnieje już kilka uzasadnionych przypadków użycia platformy inteligentnych kontraktów. Zgodnie z oceną Sassano „ludzie kładą zbyt duży nacisk na skalę jako„ zrób lub zepsuj dla Ethereum.

Chociaż przyznał, że Ethereum musi być w stanie efektywnie skalować w dłuższej perspektywie, wymienił następujące platformy (które zostały już uruchomione na Ethereum):

 • Augur: platforma rynkowa zdecentralizowanych prognoz opartych na Ethereum
 • Burner Wallet: narzędzie, które umożliwia użytkownikom dokonywanie transakcji w „intuicyjnej walucie, takiej jak DAI, poprzez łatwy w użyciu UX / UI. Jest to idealne rozwiązanie w sytuacjach, „gdy trudno jest znaleźć ważne towary w tradycyjnej walucie lub waluta może mieć ogromne wahania wartości z powodu inflacji.Compound: „protokół Ethereum, który tworzy rynki pieniężne z algorytmicznie ustawionymi stopami procentowymiDharma: „zestaw inteligentnych kontraktów i narzędzi programistycznych, które umożliwiają pożyczanie i pożyczanie kryptowalut na łańcuchach bloków, takich jak EthereumdYdX: protokół zaprojektowany, aby umożliwić „zdecentralizowany handel depozytem zabezpieczającym i instrumentami pochodnymiGnosis: platforma rynku prognoz opracowana na EthereumMakerDAO: platforma, która wykorzystuje stablecoin o nazwie Dai do wydawania „pożyczek zabezpieczonych – które są częścią ekosystemu zarządzanego przez „zdecentralizowane zarządzanieStablecoins (kilka przykładów):
  • Gemini Dollar (GUSD) – token oparty na ERC-20 zabezpieczony 1-do-1 z USD;
  • Moneta USD (USDC) – „token Ethereum, dzięki czemu można go przechowywać w portfelu zgodnym z Ethereum, takim jak portfel Coinbase. Uniswap: protokół do „automatycznej wymiany tokenów w EthereumBitcoin ma funkcjonować jako zdecentralizowany środek transferu wartości, podczas gdy Ethereum jest protokołem, który umożliwia użytkownikom tworzenie zdecentralizowanych aplikacji na szczycie sieci blockchain. Jak wielokrotnie potwierdzał wybitny deweloper Ethereum, Vlad Zamfir, Ethereum to „nie pieniądze. Natywny token Ethereum, Ether (ETH), istnieje w celu ułatwienia procesu tworzenia i wdrażania aplikacji rozproszonych. W międzyczasie waluta bitcoin istnieje w łańcuchu bloków Bitcoin, aby ułatwić wymianę peer-to-peer (P2P) nieocenionych, niepodlegających konfiskacie pieniędzy.

   Ponieważ zarówno Bitcoin, jak i Ethereum są protokołami open source, ich standardowa akceptowana definicja i przypadki użycia stale ewoluują. Deweloperzy, liderzy biznesowi, przedsiębiorcy, handlowcy, osoby prywatne i organizacje na całym świecie oczekują różnych rzeczy zarówno od Bitcoina, jak i Ethereum. Ze względu na różne oczekiwania i spostrzeżenia, propozycje ulepszeń Ethereum (EIP) i propozycje ulepszeń Bitcoin (BIP) są wykorzystywane do zarządzania ciągłym rozwojem obu sieci blockchain.

   Hard forki (aktualizacje niekompatybilne wstecz) i soft forki (aktualizacje kompatybilne wstecz) są używane do modyfikacji bazy kodu zarówno w sieciach blockchain Bitcoin, jak i Ethereum. Zasadniczo zmiany te są wprowadzane dopiero po zatwierdzeniu BIP lub EIP w drodze rozproszonego konsensusu przez aktywnych członków odpowiednio społeczności Bitcoin i Ethereum.

   Dziesięć lat po uruchomieniu Bitcoin i około pięć lat po wprowadzeniu Ethereum na Bitcoinie i Ethereum powstają tysiące firm i różnych innych zdecentralizowanych warstw aplikacji. Jak powiedział Vitalik Buterin, współzałożyciel Ethereum: „Protokoły kryptowalut są jak cebule… Jedną wspólną filozofią projektowania pośród wielu protokołów kryptowaluty 2.0 jest idea, że ​​podobnie jak w Internecie, projektowanie kryptowalut działałoby najlepiej, gdyby protokoły zostały podzielone na różne warstwy. Pod tym naciskiem myślimy, że Bitcoin należy traktować jako rodzaj TCP / IP ekosystemu kryptowalut, a inne protokoły nowej generacji można zbudować na bazie Bitcoin, podobnie jak mamy SMTP dla poczty e-mail, HTTP dla stron internetowych i XMPP. do czatu wszystko na szczycie TCP jako wspólnej podstawowej warstwy danych .