Akcje Orange Polska są najtańsze w historii

Tak źle z Orange Nasze państwo jeszcze nie było. Spółka szoruje po dnie, zaś poprawy sytuacji nie widać

Orange Polska w opałach. Kurs akcji firmy wydaje się najniższy w historii, an eksperci nie widzą na razie szans na poprawę. W której sytuacji jest teraz największy telekom na GPW? Perspektywy nie są najlepsze - przychody maleją, ubywa kontrahentów, an inwestorzy nie mogą mieć co liczyć na dywidendę. Słowem, kto może, tenże ucieka z pokładu pomarańczowego operatora.

Największe załamanie zaczęło się kilka dni temu, kiedy to blask dzienne ujrzała rekomendacja analityków DM Banku Ochrony Otoczenia, którzy obniżyli wycenę akcji Orange Polska z pięć, 5 zł do 4, 4 zł. Utrzymali także rekomendację "sprzedaj". Z jakiego sklepu taka sroga ocena?

Eksperci nie oczekują od momentu Orange niczego dobrego. Spodziewają się za wówczas:

  • słabych wyników za I kw. i w dalszych kwartałach br.,
  • pogorszenia przepływów finansowych z działalności operacyjnej,
  • dużych nakładów inwestycyjnych,
  • dalszego wzrostu wskaźnika wierzytelność netto/EBITDA, co ma skutkować brakiem wypłacanej dywidendy.

Na efekty nie powinno się było dług czekać. Notowania operatora są najniższe po historii. Za jedną akcję płacimy ok. czterech, 4 zł. W trakcie ostatniego roku spółka osunęła się o ponad 30 proc.

Foto: Biznes Onet Notowania Orange podczas ostatniego roku

Orange Polska chce światłowody

Jakub Viscardi z DM BOŚ pisał też, że prawdopodobnie wraz z wynikami zbyt I półrocze tego roku kalendarzowego spółka opublikuje aktualizację średnioterminowej strategii.

Nie wykluczamy, że rynek otrzyma wówczas informację, że Orange zamierza w średnim okresie ogniskować się na inwestycji w wzór FTTH, a kwestia dywidendy (za 2017 r. – przyp. red. ) pozostanie odłożona.

Projekt FTTH to nic innego jak technologia dostarczania dostępu do Sieci za pomocą światłowodu doprowadzonego do lokalu klienta. Orange chwali się, że jest to jedna z "najnowocześniejszych technologii teleinformatycznych, wyróżniająca się wysoką niezawodnością i odpornością na zakłócenia".

Spółka pracuje w tej chwili nad projektem podłączenia światłowodem 253 miejscowości w Pomorskiem. Sieć ma mieć długość 1818 km.

Akcje Orange Polska są najtańsze w historii i nic nie wskazuje na to, że będzie lepiej

Jak jednakże wskazuje Sebastian Trojanowski wraz z TMS Brokers, w tymże zakresie niewiele się dzieje. W ogóle Orange Nasz kraj od dłuższego czasu niesłychanie ciężko przędzie.

- Cena akcji Orange Nasze państwo ulokowany jest w trendzie spadkowym od czasu kilku lat, a stoi za tym kilka powodów fundamentalnych. Przede wszystkim, kurczący się rynek telefonii naziemnej, pogarszająca się pozycja na rynku telefonii komórkowej i stagnacja w dziedzinie dostępu do internetu - powiada nam Trojanowski.

Jego zdaniem w efekcie ludzi czynników spółka notuje ujemne dynamiki przychodów (prognozy krajowe wskazują na dalszy pierwotnego spadek w najbliższych latach), co w połączeniu wraz z wysokimi wydatkami inwestycyjnymi będzie prawdopodobnie skutkować stratą netto w bieżącym i ewentualnym roku.

Nie nie ulega kwestii również, kiedy Orange powróci do wypłaty dywidendy. W środę dowiedzieliśmy się, hdy walne zgromadzenie zdecydowało, iż akcjonariusze nie dostaną od czasu firmy ani grosza. W kolejnych latach sytuacja na nieszczęście pewnie nie ulegnie zmianie. - Z uwagi w skokowy wzrost zadłużenia kredyt netto/EBITDA na koniec 2016 wynoszący 5, 06 oraz stałe duże wydatki inwestycyjne nie widać możliwości należności dywidendy w najbliższych latach. W związku z tym, perspektywy spółki istnieją niezbyt zachęcające, jakie możliwości skłania inwestorów do pozbywania się akcji telekomu chociażby po niewielkich odbiciach a mianowicie przekonuje specjalista TMS Brokers.

Orange traci klientów

Trzeba również zaznaczyć, że Orange ma problemy z klientami. Tych już ubywa drugi kwartał z rzędu. Firma w czwartym trymestrze 2016 roku straciła 404 tys. klientów telefonii komórkowej. Wcale nie lepiej pozycja wygląda w odniesieniu do stacjonarek. Jak czytamy przy raporcie rocznym firmy, ilość stacjonarnych łączy głosowych stajnie zmniejszyła się o 56 tys. W III kw. ubiegłego roku liczba aktywnych kart SIM zmniejszyła się o 302 tys.

Największy spadek sieć zanotowała w telefonach na kartę (o 13, 5 proc. rok do roku). Możemy to jednak łączyć spośród wprowadzeniem obowiązku rejestrowania kart SIM.

Kardynalne pytanie brzmi, czy Orange wypłynie na prostą? A o ile tak, to kiedy? Trojanowski nie widzi na horyzoncie szybkiej giełdowej sanacji. - W dość podobnej sprawy do pomarańczowej sieci komórkowej znajdowała się niemiecka spółka energetyczna RWE, gdzie wówczas po dziewięciu latach korporacja zaczyna formować trend wzrostowy - mówi.