Deficyt budżetowy w 2018 r. - opinia Minister Finansów

Według minister finansów brak budżetowy w 2018 r. nie powinien przekroczyć kolejny mld zł

Według minister finansów Teresy Czerwińskiej brak budżetowy w 2018 roku kalendarzowego "nie powinien przekroczyć kolejny mld złotych". Czerwińska zaznaczyła jednak, iż resort przed chwilą pracuje nad szacunkami dotyczącymi wysokości deficytu w bieżącym roku. Jak dodała, "jest zbyt wcześnie, aby po precyzyjny sposób określić tegoroczny wynik budżetowy".

"Obecnie liczymy, w jakiej mężczyzna (deficyt budżetowy - przyp. red. ) będzie starannie wysokości. Szacunki wskazują, iż nie powinien przekroczyć 15 mld zł" - dodała minister finansów w rozmowie z PAP. Dodała, iż "specyfika cyklu budżetowego powoduje, że największe wydatki wykonywane są w grudniu jak i również wszystko wskazuje na wówczas, że cały 2018 rok kalendarzowy zakończymy deficytem" - poinformowała szefowa resortu finansów.

Deficyt budżetowy w 2018 roku

Ustawa budżetowa na 2018 r. dopuszcza deficyt dzięki poziomie 41, 5 mld zł. Jednak po uzasadnieniu do projektu budżetu na przyszły rok resort finansów podał, że przewiduje, iż deficyt na koniec tegoż roku wyniesie 23, 76 mld zł.

W czwartkowym komunikacie co do szacunkowego wykonania budżetu państwa przy okresie styczeń - listopad 2018 r. Ministerstwo Finansów podało, że w tymże czasie dochody budżetu wyniosły 343, 4 mld złotych, tj. 96, 5 proc. zaplanowanej w tym roku kwoty 355, 7 mld zł, zaś wydatki wyniosły 332, 3 mld zł, tj. 83, 7 proc. planu przy wysokości 397, 2 mld zł. Oznacza to, że listopad zamknął się nadwyżką w wysokości 11, 1-wszą mld zł.

Zobacz też: Rekordowa nadwyżka w październikowym budżecie Polski

MF wyjaśniło, że przy okresie tym dochody budżetu państwa były wyższe o 20, 1 mld zł w porównaniu z tymże samym okresem roku minionego. Dochody podatkowe wzrosły na temat 8 proc., tj. w porządku. 25, 6 mld złotych.

W stosunku do analogicznego okresu roku przeszłego dochody z podatku VAT były wyższe o 7, 6 proc. rdr, zyski z podatku akcyzowego jak i również podatku od gier zostały wyższe o 5, dwa proc. rdr, dochody z podatku PIT wzrosły na temat 13, 9 proc. rdr. Wyższe także były dochody z podatku CIT a mianowicie o 16, 4 proc. rdr, natomiast dochody z tytułu podatku od niektórych instytucji finansowych wzrosły o 3, 8 proc. rdr.

Zobacz też: Dziura w budżecie wreszcie roku może być znacznie mniejsza, niż pierwotnie zakładano

Zgodnie z komunikatem wydana do samego końca listopada br. kwota 332, 3 mld złotych jest o 6, 7 mld zł wyższa przy stosunku do analogicznego okresu 2017 r. (325, szóstej mld zł). Zastrzeżono, hdy analizując zaangażowanie wydatków w stosunku do planu wydaje się ono na zbliżonym poziomie jak po listopadzie 2017 roku (tj. 84, sześć proc. planu).

Czabański: w tym roku odrzucić będzie opłaty audiowizualnej