Fundusz ETF inwestujący w bitcoina - brak zgody SEC w USA

Władze USA zadały cios rynkowi bitcoina. "Wielu inwestorów jest zawiedzionych"

W piątek 10 marca amerykańska komisja ds. papierów cennych (SEC – Securities and Exchange Commission) nie wyraziła zgody na to, żeby powstał Bitcoin ETF – pierwszy w historii Wall Street fundusz, który miał inwestować w bitcoina. Jakie możliwości to oznacza dla handlujących bitcoinami? Jak wskazują eksperci, "piątkowa wiadomość dotknie wielu inwestorów".

ETF-y wówczas fundusze inwestujące w sposób odwzorowujący np. konkretne indeksy, ale ten miał stanowić wyjątkowy – "naśladować" zbyt bitcoina. O jego utworzenie od trzech lat próbują się inwestorzy i bracia Cameron i Tyler Winklevoss. Po długim czasie przewidywania SEC jednak odrzuciło katalogów prośbę o zarejestrowanie bitcoinowego funduszu. Głównym powodem takiej decyzji jest fakt, że rynek bitcoina nie wydaje się być regulowany, a więc ciężko byłoby uznać to zbyt "inwestowanie".

Brak potwierdzenia na bitcoin ETF = kurs w dół

W odpowiedzi na opinię SEC cena bitcoina spadła o 18 proc. , chociaż wcześniej bił rekordy, włącznie wraz z przeskoczeniem cen złota. Wówczas m. in. oczekiwanie dzięki pozwolenie dla Winklevossów napędzało wzrosty kryptowaluty w lutym i marcu.

Foto: Investing. com / towary prasowe

Jak mówi Business Insider Polska starszy analityk platformy eToro Mati Greenspan, "wielu inwestorów jest zawiedzionych" decyzją SEC, "choć niekoniecznie zaskoczonych piątkową". Jak przede wszystkim wskazuje, bitcoin już właściwie odrobił piątkowe straty:

Notowania kryptowaluty przez weekend spadły, ale już dziś rano odrobiły prawie wszelkie straty.

Jeszcze poprzednio podjęciem decyzji przez SEC odnotowaliśmy lekki spadek byczego sentymentu wśród inwestorów na eToro – w tymże momencie wynosi on 84 proc., natomiast bywały chwile, kiedy w ostatnich miesiącach sięgał nawet 95 proc.

Foto: materiały prasowe

Greenspan podkreśla w dodatku, że w ostatnich 12 miesiącach wyłącznie na ich platformie wolumen transakcji bitcoina zwiększył się 10-krotnie, do 40 mln dolarów. Przy takowej skali inwestycji łatwo samemu wyobrazić, co stałoby się z kursem bitcoina, o ile SEC wyraziła zgodę dzięki powstanie bitcoinowego ETF.

Jednak na tym jeszcze odrzucić koniec, w ciągu najbliższych miesięcy komisja podejmie jeszcze rezolucję dotyczącą dwóch innych analogicznych wniosków, które mogą mieć wpływ na notowania krypotowaluty.

Specjalista eToro od inwestowania w bitcoina Jay Smith podkreśla z kolei, że chociaż "piątkowa wiadomość dotknie wielu inwestorów, to byczy trend, dalej będzie się utrzymywał". – Zainteresowanie krytpowalutą rośnie przede wszystkim w krajach o dużym wskaźniku inflacji, kontroli waluty lub korupcji – gdzie bitcoin jest walutą uniwersalną jak i również stabilną – zaznacza Smith.

Tagi: bitcoin USA Komentując korzystasz z sprzęt Facebooka. Publikowane komentarze istnieją prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Przepis i zasady obowiązujące dzięki Facebooku znajdują się pod spodem adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie na temat likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Skraj bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker ryzykuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał świeże zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Agencji bankowej i kilkunastu pracowników. Rozchodzi o aferę GetBack

Notowanie