Bardziej się opłaca kupić oryginalne czy używane?

Mieszkanie nowe lub używane. Co się bardziej opłaca?

Każda osoba rozważająca zakup mieszkania, musi się zmierzyć z dylematem dotyczącym wyboru pomiędzy rynkiem pierwotnym oraz wtórnym. Niewielu ewentualnych nabywców lokali już od samego początku jest stuprocentowo zdecydowanych na ofertę dewelopera lub mieszkanie „z pozostałej ręki”. Decyzja związana z wyborem między ofertą sektorze pierwotnego i wtórnego jest zależne przede wszystkim od poszczególnych preferencji oraz dostępnych ofert.

Nieruchomości: dostrzeż oferty mieszkań w Twym mieście

Nie można wraz z góry rozstrzygnąć, że oferta dewelopera będzie lepsza od konkurencyjnego mieszkania „z innej ręki”. Zarówno mieszkania nowe, jak i używane mają wady oraz zalety.

Stan mieszkań używanych jest bardzo zróżnicowany

W ofercie deweloperów mieszkaniowych w segmencie popularnym możemy znaleźć dość pokrewne lokale. Im wyższa koszt, tym lepszy standard, jednakże budynki, ich estetyka a także stosowane przy budowie materiały są podobne (ofertę można sprawdzić w wyszukiwarce nieruchomości. onet. pl).

Standaryzacji oferty nie możemy z kolei spodziewać się na rynku wtórnym. Znajdziemy tam niesłychanie różne lokale - od mieszkań w starych kamienicach po zupełnie nowe, od zaniedbanych klitek po wyrafinowane apartamenty. Spore różnice dotyczą także nieruchomości mieszkaniowych z tego samego okresu wybudowania. W blokach z wielkiej płyty są sprzedawane zarówno lokale, których właściciele wyłożyli sporo pieniędzy na pomocniki (m. in. wymianę newralgicznej instalacji elektrycznej), jak i mieszkania będące reliktem PRL-u. Andrzej Prajsnar, ekspert portalu nieruchomosci. onet. pl, radzi:

Należy być podejrzliwym w przypadku niektórych dorosłych budynków. Np. część tych z okresu PRL-u nie zaakceptować doczekała się jeszcze ocieplenia elewacji.

Takich mieszkań trzeba unikać ze aspektu na bardzo duże straty ciepła. Spora ostrożność jest zalecana również przy zakupie innych bardziej wiekowych barów.

Chodzi przede wszelkim o mieszkania w kamienicach, które mogą wymagać np. kosztownej wymiany instalacji elektrycznej lub wodno - kanalizacyjnej i zwiększać koszty związane z opłatami na kasa remontowy budynku.

Przy porównywaniu ceny trzeba uwzględnić koszty remontu

Kupujący mieszkanie powinien pamiętać o uwzględnieniu kosztów wykończenia lub ewentualnego remontu. Wybór nowego lokalu znaczy najczęściej, że dostaniemy gryzie w tzw. stanie deweloperskim - o ile nie zaakceptować zdecydujemy się na wykończenie "pod klucz". W związku z tym lokal odrzucić będzie gotowy do zamieszkania i wymaga nakładów na wykończenie.

Na sektorze wtórnym jest o wiele bardziej różnorodnie. Możemy tam znaleźć zarówno lokale, które będą wymagały od nas gruntownego przeprowadzania remontu, są i takie, do odwiedzenia których możemy wprowadzić się z miejsca.

- Osoby zainteresowane mieszkaniem nadającym się do remontu lub odświeżenia, powinny obliczyć szacunkowe koszty potrzebnych prac (np. przy pomocy kalkulatora budowlanego). W wielu przypadkach może się bowiem okazać, że wydatki wywołane kapitalnym remontem będą nawet wyższe od nakładów połączonych z wykończeniem nowego „M”. Koszty remontu są zawyżane przez konieczność usunięcia istniejących elementów lokalu (np. glazury) i konieczne przeróbki. Powinno się zdawać sobie sprawę, że nie we wszystkich starszych mieszkaniach możliwa będzie wykonanie śmiałych pomysłów aranżacyjnych. Przykład stanowią starsze lokale wraz z „wielkiej płyty”, w jakich wszystkie ściany są nośne - tłumaczy Andrzej Prajsnar.

Średnie ceny świeżych i używanych „M” odrzucić mówią wszystkiego

Różnice cenowe pośród nowymi i używanymi odrzucić dają się uśrednić. Wiele zależy od miasta, przy którym szukamy lokalu - np. w Warszawie i Krakowie różnica między zbytem pierwotny, oraz wtórnym wydaje się nieduża, natomiast w Łodzi i Katowicach przepaść cenowa jest ogromna.

- Dlatego ofertę rynku pierwotnego i wtórnego trzeba porównywać na konkretnych przykładach a mianowicie podkreśla Andrzej Prajsnar.

Jeżeli mamy do czynienia wraz z dwoma interesującymi mieszkaniami, to oprócz ceny zakupu każdorazowo trzeba uwzględnić koszty transakcyjne oraz koszty wyposażenia i wykończenia/remontu. W ramach obliczeń warto pamiętać, że nabywcy używanych lokali muszą pokryć koszta podatek od czynności cywilnoprawnych (2 proc. ceny lokum) i ponieść ewentualne koszta związane z prowizją mediatora.

Tagi: mieszkania Posiadłości rynek wtórny deweloperzy Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” obok wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod linkiem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem gniewny. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktokolwiek spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć sankcje. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI przerabia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi na temat aferę GetBack

Notowanie

Co to jest binge-watching?