Coca-Cola w Polsce jest sporządzana od 1972 roku

Polska Coca-Cola ma 44 lata

Historia Coca-Coli w naszym kraju rozpoczęła się 44 lata temu. Wtedy wówczas z taśmy produkcyjnej zjechały pierwsze rozlewane w Polsce butelki tego napoju.

19 lipca 1972 roku kalendarzowego uruchomiono produkcję Coca-Coli na amerykańskiej licencji w Browarach Warszawskich przy ul. Grzybowskiej. W październiku tego danego roku charakterystyczne butelki Coca-Coli zaczęła produkować Huta Szkła w Wołominie.

Foto: archiwum Coca-Coli / towary prasowe Charakterystyczny kształt butelki Coca-Coli pojawił się w tej chwili na początku XX stuleciu. W 1960 roku został zastrzeżony

Napój był wspaniały w Polsce już od przełomu lat 50. jak i również 60. XX wieku. W 1957 roku Coca-Cola pojawiła się na Międzynarodowych Targach Poznańskich, w kolejnej dekadzie sprowadzały go sklepy Pewexu i Baltony, gdzie Coca-Colę można było kupić zbytnio dolary.

Miała własnych zwolenników, ale i ludzi, którzy nie szczędzili do niej słów krytyki. Tak o Coca-Coli pisał Julian Tuwim w liście do Antoniego Słonimskiego:

Teraz Amerykanie wybierali się na Księżyc i obliczyli już nawet w dolarach, jaki będzie koszt przelotu jednej jednostki. Macy’s założy tam agendę swego babilońskiego przedsiębiorstwa, a firma Coca-Cola (która rocznie wydaje na reklamę większą ilość wiadomości niż przedwojenna Polska w nowe szkoły i szpitale) będzie księżyczanom sprzedawała własną mdłą lurę.

Pierwsze hasło reklamowe w Polsce a mianowicie "Coca-Cola to jest to! " w 1982 roku stworzyła Agnieszka Osiecka, a "Coca-Cola. Co za radość" w 2000 roku - prof. Jerzy Bralczyk.

Foto: archiwum Coca-Coli / materiały prasowe Reklama Coca-Coli w "Expressie Wieczornym" - lata 80. XX stulecia

Gdy w 1991 roku Coca-Cola otwierała swoje w pierwszej kolejności biuro w Polsce, ulokowano je w Pałacu Kultury i Nauki. Początkowo pracowało tam 15 osób.

Coca-Colę stworzył aptekarz

Historia Coca-Coli sięga końca XIX wieku. W 1886 roku J. S. Pemberton, farmaceuta wraz z Atlanty, opracował recepturę napitku na bazie liści koki i orzechów koli, który to łagodził dolegliwości żołądkowe.

Twórca Coca-Coli nie odniósł biznesowego sukcesu - dopiero po przejęciu przez Asa Candlera, który zadbał też o marketing, zaczęła powodować zyski i zdobywać sława poza Stanami Zjednoczonymi.

Foto: Wikimedia Commons / domena publiczna Reklama Coca-Coli z 1900 roku kalendarzowego Tagi: Coca-Cola Komentując korzystasz spośród narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku są pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie na temat likwidacji OFE. Na nadal gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się wraz z złożeniem PIT, może unikać kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Wystarczy bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker ryzykuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Stwórca Altus TFI usłyszał oryginalne zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Instytucji finansowej i kilkunastu pracowników. Rozchodzi o aferę GetBack

Notowanie

Były prezes GetBack przekaże KNF listę potencjalnych inwestorów