Jak daleko od centrów w zamian są lotniska

Jak w oddali od centrum są lotniska europejskich stolic [INFOGRAFIKA]

Lotnisko Chopina umiejscowione jest blisko centrum miasta, co ogranicza jego możności rozbudowy - to jeden z argumentów za budową nowego lotniska. Centralny Port Komunikacyjny ma powstać przy gminie Baranów, około 40 km od Warszawy.

W ten sposób posiada zostać rozwiązany problem brakującej przestrzeni pod rozbudowę lotniska, a także hałasu oddziałującego na okolicznych mieszkańców, co z kolei stoi w przeszkodzie nocnym startom i lądowaniom na Lotnisku Chopina.

Stowarzyszenie Integracji Stołecznej Komunikacji SISKOM przygotowało mapę pokazującą odległości dzielące europejskie lotniska od centrów stolic w porównaniu z dystansem Lotniska Chopina do Śródmieścia. Wynika z niej, że leżących blisko centrum portów lotniczych jest w Ue więcej.

Foto: adaptacja - Mariusz Olszewski / Business Insider Polska Dystans portów lotniczych od centrów miast w porównaniu z Warszawą. Lotnisko Berlin-Tempelhof od 2004 roku jest nieczynne.

- W Europie oczywiście będą lotniska, które powstały niedaleko centrów miast i będą uznawane za wystarczające przy stosunku do potrzeb aliansu lotniczego. Można było wykonywać takie rozważania przed 2010 r. Gdyby z obu stron Lotniska Chopina nie wybudowano dróg, być ma możliwość byłaby jeszcze możliwość jego rozbudowy - mówi Mikołaj Wild, pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, w rozmowie z Business Insider Nasze państwo.

Wild: Warszawa jak na przykład Monachium, nie jak Londyn

- Musielibyśmy jednak liczyć się z takimi kosztami społecznymi, jak w przypadku londyńskiego lotniska Heathrow, otoczonego dzielnicami mieszkaniowymi. Obowiązują na przedtem tak wyśrubowane ograniczenia środowiskowe, zwłaszcza pod względem zgiełku, że wypłacane są wielkie kwoty odszkodowań - dodaje.

Według Wilda spośród perspektywy CPK stanowczo bardziej pomyślny jest model monachijski, czyli powstanie nowego portu lotniczego, który zastępuje dotychczas działający. a mianowicie W Monachium tereny byłego lotniska przeznaczono na centra wystawiennicze. Położona na terenie starego lotniska dzielnica Riem, odsłania zaś perspektywę adaptacji terenu tego rodzaju do nowych celów - podkreśla minister i dodaje:

Obecnie w Europie nie konstruuje się dużych portów lotniczych, mogących spełniać funkcję międzykontynentalnego hubu, tym bardziej odrzucić buduje się ich spośród sukcesem.

Wyjątkiem stało wspomniane wcześniej Monachium (projekt z lat 90-tych). Tego rodzaju szczęścia nie mieli w tej chwili natomiast mieszkańcy Lizbony (projekt wstrzymano na dłuższy czas, obecnie rozważa się jawnie portu w 2019 r. ), Madrytu (budowa portu lotniczego Ciudad Real, oddalonego ponad 200 km od czasu stolicy okazała się fiaskiem, ponieważ nawet Koleje Wielkich Prędkości nie były przy stanie zapewnić sensownych połączeń z miastem), czy wreszcie Berlina (projekt zmieniano w toku prac budowlanych, otwarcie tegoż portu w znacznie skromniejszej formule szacuje się dzięki październik 2019 r. ).

Centralny Port Transportowy ma powstać w przeciągu 10 lat i przejąć ruch pasażerski z Lotniska Chopina.

Aspartam - czy jest niezdrowy dla zdrowia?