Jak inwestuje Warren Buffett, okaziciel Berkshire Hathaway?

Decyzję podejmuje w mniej niż 5 minut. Jakim inwestorem wydaje się być Warren Buffett

Warren Buffet to człowiek-legenda. Z majątkiem szacowanym na ponad 72 mld dol. zalicza się do ścisłej czołówki najbogatszych ludzi świata. Wiadomo, hdy uwielbia Coca-Colę, ciasteczka Oreo, a w gabinecie nie zaakceptować trzyma komputera.

Strategia inwestycyjna Warrena Buffetta jest bardzo skuteczna. Dlaczego? Jej kulisy odsłania William Thorndike Jr. w książce "Liderzy. Ośmioro niekonwencjonalnych dyrektorów wspaniałych firm i ich recepta na sukces".

35-letni Buffett w 1965 roku przejął firmę tekstylną Berkshire Hathaway. Kapitalizację korporacji wyceniano wówczas na 18 mln dol. Dziś jest ona prawie 100 razy większa. Działalność odzieżową firmy Buffett zakończył w 1985 roku.

Pierwszą pulę akcji kupował po szóstej dolarów. Obecnie jedna akcja Berkshire Hathaway Inc. warta jest ponad 248 tys. dol.

Foto: Investing. com Kurs akcji Berkshire Hathaway Inc. (BRKa), wiadomości z 12 kwietnia 2017 r.

Cztery lata według przejęciu Berkshire Hathaway Buffett rozwiązał swój pakiet przy obliczu hossy, zachował jednak pakiet kontrolny, "widząc po nim potencjalny wehikuł przyszłej działalności inwestycyjnej" - pisze Thorndike.

Strategia Buffeta

W czasie inflacji i pod wpływem Charliego Mungera, mecenasa, inwestora i wiceprezesa korporacji, Buffett - wbrew powszechnemu trendowi - zainwestował przy marki medialne i konsumenckie. To dlatego, że zdołały szybko podnosić ceny swoich produktów i charakteryzowały się niskimi wymaganiami kapitałowymi. Wtedy też ukształtowała się tej strategia polegająca na trzymaniu akcji przez dłuższy czas, patrzeniu w przyszłość, w zamian - jak nauczał tej mentor Graham - liczenia kapitału netto spółki. Thorndike pisze:

Przypomina to trochę bulwersującą gwoli wielu transformację Boba Dylana, który ni z tego, ni z owego, mniej więcej w tym danym czasie odkłada na bok gitarę akustyczną, a rajcuje do ręki elektryczną.

W 1989 roku jedną czwartą wartości księgowej własnej spółki Buffett przeznaczył dzięki kupno 7 proc. akcji Coca-Coli. W kolejnych latach zainwestował też w akcje m. in. Salomon Brothers, Gilette, US Airways i Wells Fargo.

Od 1965 do 2011 roku kalendarzowego wartość spółki Buffetta rosła średniorocznie o 20, szóstej proc. W tym samym czasie rejestr S&P rósł o 9, 3 proc.:

Dolar zainwestowany w Buffetta po czasie, gdy obejmował władzę w spółce, 45 latek później wart był 6265 dol. Ten sam dolar włożony w S&P godny był 62 dol.

Munger za sekret długofalowego sukcesu Berkshire uznał zjawisko, że spółka potrafi "pozyskiwać kapitał po kosztach na poziomie 3 proc., an lokować go ze zwrotem 13-procentowym".

Buffett wykorzystuje pieniądze do kupowania innych firm, generujących kolejne środki, aby kupować za nie kolejne spółki. Najważniejszą pozycją po działalności holdingu Buffetta istnieją ubezpieczenia.

Foto: Polaris Archiwum FL July 2012 / East News Warren Buffett nie korzysta wraz z gotowych prognoz analityków. Przy ciągu dnia czyta jak najmniej 5 gazet jak i również liczne sprawozdania finansowe. Sam tworzy własne prognozy

Tym motto kieruje się Warren Buffett

Inwestycyjne motto Buffetta brzmi: "Bać się, kiedy resztkę ogarnia chciwość, a stanowić chciwym, gdy reszta się boi". Buffett często inwestował w duże przedsiębiorstwa, gdy następował krach firmy lub branży.

Działalność holdingu Warrena Buffetta dla dużej liczby firm stała się możliwością wobec możliwości wejścia dzięki giełdę. Przejście w łapy Berkshire Hathaway oznacza ponieważ pozyskanie płynności finansowej, przy równoczesnym prawie do dalszego kierowania nią. Buffett scentralizował bowiem decyzje dotyczące gospodarowania kapitałem, decentralizując jednocześnie operacyjne kierowanie spółkami.

Inwestor nie korzysta z prognoz finansowych pośredników. Sam przegląda sprawozdania spółek i produkuje własne prognozy. Kupuje spółki z branż, na których się zna. Nie rozpala udziału w aukcjach. Wówczas właściciele firm sami do odwiedzenia niego dzwonią. Thorndike charakteryzuje, że Buffett składa dywanom obietnicę podjęcia decyzji przy mniej niż pięć minut:

Co zmusza ewentualnego sprzedawcę, żeby na ciepło podał najniższą cenę, która jest dlań do przyjęcia i sprawia, że inwestor nie trwoni czasu.

Firmy z holdingu Buffetta zatrudniają ponad 270 tys. pracowników. Thorndike podkreśla jednakże, że w centrali Berkshire Hathaway pracuje niewiele przeszło 20 osób. Definicja stylu managerskiego legendarnego inwestora brzmi bowiem: "zatrudniać dobrze, rządzić mało".

WARTO WIEDZIEĆ:

Warren Buffett - 23 rzeczy, które warto mieć pojęcie o znanym miliarderze

Tagi: Warren Buffett Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Wydawane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w odnośnik „Zgłoś Facebookowi” przy wybieranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku mieszczą się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Należy czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

Długi firm budowlanych - 2018 r.