Czy „Thor: Ragnarok” ma scenę po napisach?

Category: Całym Świecie
17 lutego 2021

Wszystko, co musisz wiedzieć o tym, czy po ostatnich scenach „Thor: Ragnarok warto siedzieć na swoim miejscu

Jako najnowszy wpis do Marvel Cinematic Universe, „Thor: Ragnarok nie jest samodzielnym filmem. To kolejny trybik w gigantycznej maszynie fabularnej, do której dodaje się każdy nowy film o superbohaterach Marvela, aby opowiedzieć wielką, nadrzędną historię.

Choć „Thor: Ragnarok ma bezpośrednie odwołania do filmów takich jak „Thor: The Dark World i saga „Avengers, to także drażni rzeczy, które będą częścią przyszłych filmów. Marvel Cinematic Universe słynie ze scen po napisach, które często dają wskazówki, dokąd zmierza historia. I ostatni wpis do MCU, „Guardians of the Galaxy Vol. 2 zawiera nie tylko jedną, ale pięć scen po napisach końcowych.

Czy powinieneś więc kręcić się po zakończeniu „Thor: Ragnarok, aby złapać wskazówkę, dokąd zmierza MCU?

Odpowiedź brzmi zdecydowanie tak . „Thor: Ragnarok zawiera dwie sceny, które pojawiają się podczas napisów końcowych, a będziesz chciał zostać na swoim miejscu do samego końca, aby zobaczyć wszystko, co ma do zaoferowania film.

Ostrzeżenie! Spojlery poza tym punktem!

Pierwsza scena pojawia się w połowie napisów końcowych i wydaje się bezpośrednio łączyć się z „Avengers: Infinity War, kulminacją dotychczasowych wątków fabularnych MCU.

Podczas tej sceny Thor (Chris Hemsworth) i Loki (Tom Hiddleston) znajdują się na mostku statku, z którego opuszczali Asgard pod koniec filmu, dyskutując, czy Loki może iść z Thorem po powrocie na Ziemię. Podczas rozmowy znajdują ogromny statek majaczący nad ich statkiem, zanim scena staje się czarna.

Tym statkiem był Sanctuary II, statek należący do serii big bad Thanos. Widzieliśmy, jak Thanos nieustannie organizuje rzeczy zza kulis podczas kilku filmów MCU i znamy jego ostateczny cel. Thanos jest złym człowiekiem z „Wojny Nieskończoności i próbuje zebrać różne Kamienie Nieskończoności z całej galaktyki.

Thanos przechwytujący statek Thora, wraz z Thorem i Lokim, ma dwie duże konsekwencje. Po pierwsze, mocno sugeruje się, że w trakcie „Thor: Ragnarok Loki ukradł niebieską kostkę znaną jako Tesserakt. To potężne urządzenie jest tym, czego użył prawie do przejęcia kontroli nad Ziemią w „Avengersach i tym, co zasilało portal, który otworzył, by wypuścić armię obcych Chitauri na Nowy Jork. Teraz wiemy, że podczas tego filmu Loki pracował dla Thanosa.

Wiemy również, że Tesseract faktycznie mieści Kamień Nieskończoności – Kamień Kosmiczny. Do tej pory Thanos próbował zdobyć Kamienie Nieskończoności, wysyłając nikczemnych złoczyńców (takich jak Loki i Ronan z pierwszych „Strażników Galaktyki), aby je odzyskać. Z komiksów Marvela wiemy, że Thanos ostatecznie zjednoczy wszystkie kamienie w złotej rękawiczce zwanej Rękawicą Nieskończoności. Tak więc fani czekali, aby zobaczyć, jak Thanos rzeczywiście złapie wszystkie kamienie, a scena po napisach „Ragnarok wygląda na to, że odzyskuje pierwszy.

Druga sugestia ze sceny współgra z materiałem z „Avengers: Infinity War, który Marvel pokazał na tegorocznych konwencjach. Na filmie ciało Thora unosi się w przestrzeni. W rzeczywistości zderza się ze statkiem należącym do Strażników Galaktyki i zabierają na pokład nieprzytomnego Thora, aby go ożywić. Wygląda na to, że „Infinity War połączy Strażników i Avengersów (wraz z prawie wszystkimi innymi członkami MCU).

Więc statek kosmiczny Thora złapany przez Thanosa i ciało Thora znalezione później pływające w kosmosie podąża całkiem nieźle. Scena po napisach „Ragnarok wydaje się być bezpośrednią konfiguracją dla tego aspektu „Infinity War.

Jest jeszcze jedna scena po napisach, która pojawia się na końcu i chociaż jest zabawna, nie robi wiele, aby rozwinąć historię. Dogania Wielkiego Mistrza (Jeff Goldblum) w Sakaar, gdzie Thor i jego kumple rozpoczęli powstanie. Statek arcymistrza rozbił się i znalazł się wśród swojego ludu. Gratuluje im udanego powstania, a także sobie, ponieważ nie mogliby mieć powstania bez przywódcy do obalenia.

Kompletna oś czasu Marvel Cinematic Universe (zdjęcia)

Odkąd osiem lat temu Nick Fury pojawił się w rezydencji Tony’ego Starka, Marvel Cinematic Universe eksplodował w sieć wydarzeń, która obejmuje 13 filmów i pięć seriali telewizyjnych, z kilkoma innymi opowieściami w przygotowaniu. Gdy fani Marvela odliczają czas do premiery „Doktora Strange, oto bieżąca chronologiczna oś czasu wszystkich najważniejszych wydarzeń w MCU. Uwaga: wszystkie możliwe spoilery przed nami!

Kiedy wszechświat został stworzony przez Wielki Wybuch, powstało sześć potężnych Kamieni Nieskończoności: Przestrzeń, Umysł, Rzeczywistość, Moc, Dusza i Czas.

Gdzieś daleko w przeszłości pojawia się niebiańska istota znana jako Ego. Przez tysiąclecia uczy się kontrolować materię i tworzy planetę, a następnie tworzy swoją podobną do człowieka wersję siebie, aby badać wszechświat w poszukiwaniu życia.

U zarania ludzkości obca rasa zwana Kree przybyła na Ziemię i dała niektórym ludziom genetyczne ulepszenia, które nadałyby im specjalne moce. Ci specjalni ludzie stali się znani jako nieludzi

Potężny Nieludzki imieniem Alveus pokonuje Kree i wygania ich z Ziemi, aby zakończyć ich plany. Jednak Alveus wkrótce oszaleje z powodu mocy, co powoduje, że inni Inhumans wygnają go z planety.

Nieliczni, którzy podążali za Alveusem, przybywają, by czcić go jako bóstwo zwane Rojem, które, mają nadzieję, powróci na Ziemię i będzie rządzić planetą. Ten kult wyznawców Roju staje się znany jako HYDRA.

W pewnym momencie Ego odkrywa życie i rozczarowuje. Zaczyna rozsiewać swoje nasiona w całym wszechświecie na różnych planetach i mieć dzieci z lokalnymi, czującymi gatunkami, mając nadzieję, że stworzy dziecko, które będzie mogło wykorzystać jego ogromną moc, aby pomóc mu wyhodować jego nasiona.

Na Ziemi pięć wczesnych plemion ludzkich odkrywa miejsce katastrofy meteorytu Vibranium w Afryce. Spotykają się w tej krainie, nazywając ją Wakanda. Z biegiem czasu plemiona łączą się, tworząc naród, używając potężnej technologii Vibranium, aby odizolować się od świata zewnętrznego. Król Wakandy używa ziół w kształcie serca, które rośnie na ziemi, aby stać się Czarną Panterą, obrońcą Wakandy.

965 rne: Odyn, król Asgardu, powstrzymuje Lodowych Gigantów z Jotunheim przed podbiciem Ziemi. Po bitwie adoptuje księcia Frost Giants, Lokiego.

1934: członek HYDRY Johann Schmidt przekonuje nazistowskie Naczelne Dowództwo, aby zezwoliło HYDRA na prowadzenie badań i opracowywanie broni dla III Rzeszy. Schmidt łapie naukowca Abrahama Erskine’a i zmusza go do kontynuowania pracy nad serum superżołnierza dla nazistów.

1940: Schmidt wstrzykuje sobie prototyp serum Erskine’a, które daje mu moc, ale przekształca go w oszpeconego złoczyńcę Czerwoną Czaszkę. Na szczęście dla Erskine’a zostaje uratowany przez brytyjską tajną agentkę Peggy Carter, która zaprasza Erskine’a do kontynuowania pracy nad serum w Ameryce z Howardem Starkiem, słynnym wynalazcą i założycielem Stark Industries.

1943: Erskine rekrutuje Steve’a Rogersa do swojego projektu i używa jego serum, aby pomyślnie przekształcić Rogersa w Kapitana Amerykę, zanim został zabity przez agenta HYDRY. Kapitan Ameryka szybko staje się ważną postacią podczas II wojny światowej, ratując swojego przyjaciela Bucky’ego Barnesa i kilku innych amerykańskich żołnierzy z zakładu HYDRY.

1945: Kapitan Ameryka i jego zespół z powodzeniem schwytali naukowca HYDRY Arnima Zolę, ale Bucky Barnes prawdopodobnie zostaje zabity podczas operacji. Dwa miesiące później Kapitan Ameryka udaremnia plan zbombardowania Stanów Zjednoczonych przez Red Skull, rozbijając samolot bombowy Red Skull na Grenlandię, gdzie zostaje zamrożony na 66 lat. Howard Stark odzyskuje obiekt, który był kluczem do planów Red Skull, Tesseract, który jest jednym z sześciu Kamieni Nieskończoności.

1948: Po kilku latach pracy w terenie Agent Carter otrzymuje od Howarda Starka ofertę pomocy w utworzeniu Pionu Strategicznej Interwencji, Egzekwowania i Logistyki, znanego również jako SHIELD.

1949: Armin Zola zostaje zwolniony z więzienia, pozornie zreformowany i dołącza do SHIELD. Jednak obmyśla plan odbudowy HYDRY za pomocą uśpionych agentów, którzy przejęliby SHIELD od wewnątrz. W ramach swojego planu odzyskuje ciało Bucky’ego Barnesa i utrzymuje go w kriostazie, dążąc do przekształcenia go w super broń HYDRY znaną jako Zimowy Żołnierz.

Lata 60 .: Zimowy Żołnierz jest regularnie wyprowadzany z zastoju, aby wykonywać tajne operacje dla HYDRY, w tym zabójstwo Johna F. Kennedy’ego.

1980: Ego dociera na Ziemię, gdzie zakochuje się w Meredith Quill. Mają razem syna. Ego opuszcza Meredith, chociaż wróci dwa razy z wizytą.

1984: Naukowiec SHIELD, Hank Pym, wynajduje kombinezon, który pozwala mu zmniejszyć się do rozmiarów owada oraz urządzenie komunikacyjne EMP, które pozwala mu dowodzić mrówkami. Staje się znany jako Ant-Man, podczas gdy jego żona, Janet, robi własny garnitur i staje się Osą. Obaj rozpoczynają tajne operacje SHIELD przeciwko HYDRA.

1987: Podczas misji rozbrojenia radzieckiego pocisku balistycznego The Wasp kurczy się na tyle mały, że może wejść w pocisk i go rozbroić. Jednak przypuszczalnie to ją zabija, ponieważ nie można wrócić do normalnego rozmiaru, gdy skurczy się do poziomu subatomowego. Hank odkłada swój kombinezon Ant-Mana, a później rezygnuje z SHIELD po tym, jak odkrywa, że ​​organizacja próbuje powielić jego technologię.

1988: Po śmierci matki Peter Quill, który wkrótce będzie znany jako Star-Lord, zostaje uprowadzony z Ziemi. Został zabrany przez Ravagers, których Ego zatrudniło, by odzyskać swoje dzieci z całej galaktyki.

1991: Pod kontrolą HYDRY Zimowy żołnierz zabija Howarda Starka i jego żonę, sprawiając, że śmierć wygląda jak wypadek samochodowy. Syn Howarda, Tony Stark, dziedziczy Stark Industries.

1992: Książę N’Jobu, szpiegujący dla Wakandy, udaje się do Oakland w Kalifornii. Różnice rasowe, z którymi się spotyka, powodują, że wierzy, że Wakanda powinna porzucić swoją izolacjonistyczną postawę i uzbroić uciskanych ludzi na całym świecie. N’Jobu współpracuje z handlarzem bronią Ulyssesem Klaue, aby ukraść Vibranium z Wakandy, w wyniku czego ginie kilka osób, w tym rodzice W’Kabiego, przyjaciela księcia T’Challa. Król T’Chaka przybywa do Oakland i konfrontuje się z N’Jobu, zabijając go podczas sporu. T’Chaka raczej zostawia młodego syna N’Jobu, N’Jadaka, znanego w USA jako Erik Stevens, zamiast zwrócić chłopca do Wakandy.

1993: Młody chłopak imieniem Matt Murdock ratuje starszego mężczyznę przed potrąceniem przez ciężarówkę, ale ciężarówka rozbija się i rozpryskuje niebezpieczne chemikalia na oczy Murdocka. Substancje chemiczne oślepiają go, ale wzmacniają pozostałe zmysły do ​​nadludzkiego poziomu. Kilka miesięcy później ojciec Murdocka zostaje zabity po odmowie wzięcia udziału w walce dla mafii.

1998: Natasha Romanoff kończy szkolenie w bezwzględnym ośrodku szkoleniowym KGB, Red Room. Biorąc pod uwagę pseudonim Black Widow, staje się topowym nazwiskiem na liście hitów SHIELD. Agent SHIELD Clint „Hawkeye Barton zostaje wysłany, by zabić Czarną Wdowę, ale zamiast tego składa jej ofertę ucieczki na SHIELD, którą ona przyjmuje.

1999: Jessica Jones przeżywa wypadek samochodowy, w którym ginie jej brat i ojciec. Ona i jej matka Alisa przeżywają dzięki eksperymentom medycznym przeprowadzanym na nich przez organizację znaną jako IGH. Eksperymenty ratują Jessicę i Alisę, ale dają obie supermoce. Alisa jest poważnie oszpecona w wypadku.

2001: Rodzina Rand wsiada do samolotu lecącego do Chin. Partner biznesowy Wendel Rand, Harold Meachum, zatruwa pilotów, powodując katastrofę samolotu. Wendel i jego żona Heather zostają zabici, ale ich syn, 9-letni Danny Rand, przeżywa i zostaje przewieziony do K’un-Lun, mistycznego międzywymiarowego miasta, które pojawia się na Ziemi w Himalajach tylko co 15 lat.

2004: Alisa Jones budzi się po latach leczenia IGH i dr. Karla Malusa, stosując terapię genową, aby naprawić swoje oszpecenie. Jej wygląd się zmienił i cierpi na gwałtowne wahania nastroju, które w połączeniu ze zwiększoną siłą sprawiają, że jest niebezpieczna i zabójcza.

2005: Dr Bruce Banner dołącza do rządowego projektu odtworzenia formuły super żołnierza Abrahama Erskine’a. Kiedy zaczyna eksperymentować na sobie, wypadek z promieniowaniem gamma zmienia go w Hulka. Banner ucieka w poszukiwaniu lekarstwa.

2009: Agent SHIELD Phil Coulson zostaje szefem Projektu TAHITI, którego celem jest ratowanie śmiertelnie rannych ludzi. Osoby badane na agentach z nieuleczalnymi chorobami powodowały, że zachowywały się nieprawidłowo. Coulson rezygnuje z projektu i przechodzi do monitorowania przyszłych członków Avengers.

2010: Tony Stark zostaje zaatakowany i schwytany w Afganistanie. Inny uwięziony naukowiec imieniem Yensin tworzy urządzenie, które utrzymuje jego serce. Stark w końcu ucieka i staje się Iron Manem. Po powrocie Stark pokonuje partnera biznesowego swojego ojca, Obadiaha Stane’a, który był odpowiedzialny za schwytanie Starka. Następnie Stark ujawnia opinii publicznej, że jest Iron Manem i otrzymuje ofertę od dyrektora SHIELD Nicka Fury’ego, aby dołączyć do inicjatywy Avengers.

2011: Tony Stark staje się światową sławą dzięki swoim wyczynom jako Iron Man, ale odkrywa, że ​​element napędzający reaktor łukowy, który utrzymuje bicie jego serca, powoli go zabija. Po upiciu się z rozpaczy za to, że nie udało mu się naprawić reaktora, Stark zostaje ujarzmiony przez swojego przyjaciela, Jamesa Rhodesa, który wziął jeden z jego prototypowych skafandrów. Rhodes następnie dostarcza prototypowy kombinezon do wojska, aby przekształcić go w nowy kombinezon o nazwie War Machine.

29 maja – 4 czerwca 2011: Seria wydarzeń znanych jako „Tydzień zapracowany Nicka Fury’ego prowadzi MCU do stworzenia Avengersów. Wszystkie kulminacyjne wydarzenia z „Iron Man 2, „Thor i „The Incredible Hulk rozgrywają się w tym tygodniu, w tym w następnym.

Mjolnir ląduje na Ziemi wraz z Thorem, który został wygnany z Asgardu przez Odyna. Po związaniu się z Jane Foster i Ericem Selvigiem, Thor odzyskuje swoje moce i powstrzymuje plany Lokiego dotyczące zniszczenia Jotunheima. SHIELD dowiaduje się o istnieniu Thora i zabiera Selviga do zbadania Tesseraktu, który znalazł się w posiadaniu SHIELD po śmierci Howarda Starka.

Iron Man pokonuje Ivana Vanko, syna byłego partnera biznesowego Howarda Starka, z pomocą Black Widow i War Machine.

Po odkryciu w Ameryce Południowej Bruce Banner wraca do Nowego Jorku. Niestety, jego nadzieje na znalezienie lekarstwa i zachowanie tajemnicy zostają zniweczone, gdy zostaje zmuszony do przemiany w Hulka po próbach zatrzymania go przez wojsko.

Kwiecień 2012: Kapitan Ameryka zostaje znaleziony zamrożony w lodzie, a serum Erskine’a utrzymuje go przy życiu i chroni. Budzi go SHIELD i odkrywa, że ​​śpi przez 66 lat.

Maj 2012: Kilka tygodni później Loki atakuje Nowy Jork, próbując odzyskać Tesserakt i podbić Ziemię. W odpowiedzi Nick Fury wzywa Avengersów, po raz pierwszy przedstawiając superbohaterów w oczach opinii publicznej. Loki zostaje pokonany i skazany na wieczność w lochach Asgardu.

Po bitwie o Nowy Jork, Adrian Toomes i jego załoga otrzymują zlecenie odzyskania wraków obcych i oczyszczenia miejsca bitwy. Zostali usunięci z projektu przez Damage Control, wspólne przedsięwzięcie rządu i Stark Industries. W rezultacie Toomes wykorzystuje odzyskaną technologię obcych do budowy nielegalnej broni i sprzedaży jej na czarnym rynku.

Po tym, jak zostaje zabity przez Lokiego, agent Coulson zostaje wskrzeszony przez Nicka Fury’ego za pomocą Projektu TAHITI. Otrzymuje fałszywe wspomnienia o swojej roli w bitwie o Nowy Jork, aby zapobiec psychologicznym uszkodzeniom, jakie ponieśli badani TAHITI. Coulson zostaje następnie przydzielony do swojego własnego zespołu specjalnego w SHIELD.

Grudzień 2012: Tony Stark z traumą pokonuje Aldritcha Killiana, naukowca, który planował wykorzystać wirusa Extremis do wprowadzenia planu, który zakończy się zabiciem prezydenta USA i zastąpieniem marionetkowego władcy, dzięki któremu mógłby zmonopolizować wojnę z terroryzmem.

Sierpień 2013: Podczas gdy Hell’s Kitchen kontynuuje odbudowę po ataku Lokiego, Matt Murdock decyduje się otworzyć prywatną kancelarię prawną ze swoim współlokatorem z Columbia Law School, Foggy Nelsonem. W międzyczasie Jessica Jones jest przekonana przez swoją przyjaciółkę Trish do wykorzystania mocy, które zdobyła w katastrofie, w której zginęła jej rodzina, do walki z przestępczością.

Niestety Jessica Jones spotyka Kilgrave, który zakochuje się w jej mocach i przejmuje jej umysł, aby uczynić ją swoim osobistym niewolnikiem. Kilgrave używa swoich mocy przez kilka następnych miesięcy, aby zmusić Jonesa do popełnienia aktów przemocy i uprawiania z nim seksu.

Listopad 2013: Po uwolnieniu Lokiego z jego lochu, Thor i jego przyjaciele bronią Ziemi przed Mrocznymi Elfami, które chcą przejąć kontrolę nad Eterem, jednym z Kamieni Nieskończoności. Podczas ataku Loki udaje swoją śmierć i przebiera się za Odyna, pozwalając mu objąć tron ​​Asgardu.

Styczeń 2014: Jessica Jones pod wpływem Kilgrave’a zabija Revę Connors, psychologa więzienia Seagate. Jones jest wtedy w stanie zbuntować się przeciwko kontroli Kilgrave’a, aw zamieszaniu Kilgrave zostaje potrącony przez autobus. Kilgrave dochodzi do siebie, ale pozwala Jonesowi myśleć, że zginął w wypadku autobusowym.

Kwiecień 2014: Z pomocą Nicka Fury’ego, Czarnej Wdowy i jego nowego przyjaciela Sama „Falcona Wilsona, Kapitan Ameryka odkrywa plan Armina Zoli, aby zniszczyć SHIELD od wewnątrz i ujawnić tajne przejęcie organizacji przez HYDRA. Po drodze Cap musi walczyć z Zimowym Żołnierzem, którego odkrywa, że ​​to jego stary przyjaciel, Bucky Barnes. Z pomocą Capa Bucky odzyskuje wspomnienia.

W międzyczasie Agent Coulson i jego zespół w SHIELD zajmują się powstaniem HYDRY, w tym odkryciem, że jeden z członków zespołu, Grant Ward, został zwerbowany do HYDRY kilka lat przed dołączeniem do zespołu Coulsona. Po stłumieniu powstania Coulson został mianowany nowym dyrektorem SHIELD przez Nicka Fury’ego.

W pewnym momencie tego samego roku Peter Quill – obecnie znany jako Star-Lord – tworzy Strażników Galaktyki wraz z Draxem, Gamorą, Grootem i Rocket Raccoon. Razem powstrzymują okrutnego zeloty Ronana i odzyskują jeden z Kamieni Nieskończoności, które pozostawiają pod opieką Korpusu Nova.

Kilka miesięcy później Ego znajduje Petera Quilla i Strażników, o których słyszał z powodu zdolności Petera do krótkotrwałego trzymania Kamienia Nieskończoności bez umierania. Ego wyjaśnia, że ​​Quill jest jego synem i że jest także częścią Niebiańskiego. Ego próbuje użyć Quilla, aby wzmocnić swoje nasiona i przejąć galaktykę, ale Strażnicy go pokonują.

Styczeń 2015: Matt Murdock decyduje się użyć swoich mocy, aby zostać strażnikiem w Hell’s Kitchen, przyjmując tożsamość Daredevila. Mniej więcej w tym samym czasie Jessica Jones rozpoczyna nową karierę jako prywatny detektyw. W ciągu roku, który upłynął od uwolnienia się spod kontroli Kilgrave, zwróciła się do alkoholu, aby poradzić sobie z traumą.

Luty 2015: Daredevil konfrontuje się z królem przestępczego półświatka Hell’s Kitchen, Wilsonem Fiskem. Konflikt sprawia, że ​​Daredevil trafia na pierwsze strony gazet.

Marzec 2015: Jessica Jones spotyka Luke’a Cage’a i ma z nim przygodę na jedną noc, ale odkrywa, że ​​był mężem Reva Connors i że ma kuloodporną skórę. Odkrywa również, że Kilgrave wciąż żyje i ostatnio zmanipulował kobietę, aby zabiła jej rodziców. Przysięga znaleźć Kilgrave’a i go zabić.

Kwiecień 2015: Frank Castle, odznaczony amerykańską piechotą morską, wybiera się na spacer z rodziną do Central Parku, ale zostają złapani w strzelaninie między konkurującymi członkami mafii. Żona i córka Castle’a zostają zabite, a Castle jest hospitalizowany w stanie krytycznym.

W tym samym miesiącu Jessica Jones skręca kark Kilgrave’owi i kończy jego morderczy szał. Ale wcześniej jest zmuszona ujawnić Luke’owi Cage’owi, że zabiła jego żonę. Cage opuszcza ją i trafia pod kontrolę Kilgrave, zmuszając Jonesa do walki z nim. W wyniku bitwy Cage cierpi na ciężki obrzęk mózgu, przed którym ratuje go miejscowa pielęgniarka Claire Temple, wbijając mu kroplówkę w oko, aby spuścić płyn. Cage ucieka z Hell’s Kitchen i udaje się do Harlemu.

Maj 2015: Avengers zadają poważny cios HYDRA, napadając na ich główne laboratorium badawcze i odzyskując Berło Lokiego, które zawiera Kamień Nieskończoności. Następnie są zmuszeni walczyć z Ultronem, systemem pokojowym zaprojektowanym przez Tony’ego Starka i Bruce’a Bannera, który zwraca się przeciwko ludzkości. Pokonują Ultrona w mieście Sokovia, ale bitwa zabija wielu ludzi.

Po bitwie Avengersi zyskują dwóch nowych członków: Wandę „Scarlet Witch Maximoff, telepatkę o zdolnościach potomnych oraz Visiona, androida powołanego do życia przez połączenie starego interfejsu komputerowego Iron Mana JARVIS, Asgardiańskiej magii Thora i Umysłu Kamień znaleziony wewnątrz berła Lokiego. W międzyczasie Hulk odlatuje w nieznane miejsce.

Lipiec 2015: Świst komputerowy i niechętny złodziej Scott Lang włamuje się do rezydencji Hanka Pyma, aby zdobyć pieniądze na opłacenie alimentów. Zamiast tego znajduje kostium Ant-Mana Pyma i przymierza go, tylko po to, by odkryć jego możliwości. Pym przekonuje Langa, by został nowym Ant-Manem. Lang zgadza się i bierze na siebie byłego protegowanego Pyma, Darrena Crossa, który planował stworzyć kopię skafandra Ant-Mana o nazwie Yellowjacket i sprzedać go HYDRA.

Listopad 2015: Frank Castle, wściekły z powodu śmierci swojej rodziny w Central Parku, zaczyna bezlitośnie zabijać przestępców w Nowym Jorku i staje się znany jako The Punisher. Prowadzi to do skomplikowanych relacji z Daredevilem, ponieważ obaj walczą o swoje sprzeczne filozofie walki z przestępczością, czasami łącząc siły, by stawić czoła większym zagrożeniom.

Grudzień 2015: Castle zostaje aresztowany i skazany za morderstwo. Ucieka z więzienia, a Blacksmith, król heroiny w Nowym Jorku, wykorzystuje okazję, by wrobić Castle’a, by chronić własną tożsamość. Castle odkrywa, że ​​Kowal to tak naprawdę pułkownik Schoonover, jego były dowódca. Kiedy Schoonover bierze Karen Page jako zakładniczkę, Castle zabija go, by ją uratować.

W Harlemie Luke Cage odchodzi od swoich doświadczeń z Jessicą Jones i Kilgrave i staje się ikoną czarnej społeczności dzięki swojej kuloodpornej skórze i bluzie z kapturem. Pokonuje mordercę Harlemu Cornella Cottonmouth Stokesa i złego przyrodniego brata Luke’a, Willisa Diamondback Strykera. Niestety kuzynka Cottonmouth, Mariah Dillard, ujawnia, że ​​Cage jest (fałszywie) skazanym przestępcą, co prowadzi do tego, że władze zabierają go z powrotem do aresztu.

Styczeń 2016: Resztkom HYDRY udało się zwrócić na Ziemię swojego boga, Rój. Hive przejmuje HYDRĘ i planuje zbudować armię nieludzi, aby przejąć kontrolę nad Ziemią. Agent Coulson i SHIELD pokonują Rój i dzięki informacjom dostarczonym przez byłego przywódcę HYDRY są w stanie wykorzenić kluczowe przywództwo i bazy HYDRY.

Droga do K’un-Lun została otwarta po raz pierwszy od przybycia Danny’ego. Wraca do Nowego Jorku, aby dowiedzieć się, co stało się z jego rodzicami. Danny kłóci się z Joy i Ward Meachum, dziećmi partnera biznesowego jego ojca, Harolda, z którymi dorastał, próbując wrócić do firmy. Walczy także z Ręką, prowadzoną przez Madame Gao, która zawarła umowę z Haroldem, aby przedłużyć jego życie w zamian za używanie Rand Corporation do produkcji i handlu heroiną.

Danny Rand pokonuje grupę odgałęzień Ręki i Harolda Meachuma, zatrzymując operację heroiny. Madame Gao ucieka, a córka Harolda Joy Meachum i przyjaciel Danny’ego, Davos, knują zemstę na Dannym. W międzyczasie K’un-Lun został zaatakowany, a miasto zniknęło, zanim Danny mógł wrócić.

Miesiące po spotkaniu Danny’ego Randa z organizacją, Ręka wskrzesza Elektrę, by stać się ich przepowiedzianą bronią Czarnego Nieba. Daredevil, Jessica Jones, Luke Cage i Iron Fist współpracują, aby raz na zawsze pokonać Rękę, powstrzymując jej członków przed osiągnięciem nieśmiertelności i zniszczeniem Nowego Jorku.

Czerwiec 2016: Po bitwie w Sokovii opinia publiczna zaczyna narastać urazę do Avengersów i zniszczenia, które po sobie pozostawiają. Prowadzi to do podpisania porozumień Sokovia, które sprawiają, że Avengersi są organizacją rządową podlegającą przepisom i nadzorowi. Porozumienia prowadzą do schizmy w Avengersach, szczególnie pomiędzy Kapitanem Ameryką a Iron Manem.

W międzyczasie Bucky Barnes pojawia się ponownie po tym, jak został wrobiony w zbombardowanie szczytu ONZ, na którym podpisano porozumienia Sokovia, zamach bombowy, który zabija króla Wakandy. Syn króla, T’Challa, przyjmuje tożsamość Czarnej Pantery i wyrusza na polowanie na Zimowego Żołnierza, podczas gdy Kapitan American rusza, by chronić Barnesa.

Ostatecznie Avengersi angażują się w „wojnę domową, w wyniku której War Machine doznaje poważnych uszkodzeń rdzenia kręgowego. Ponadto wszyscy Avengers, którzy dołączyli do Kapitana Ameryki w sprzeciwie wobec porozumień z Sokovii, zostają aresztowani. Stark zdaje sobie sprawę, że Avengersami manipulował Helmut Zemo, który chciał zemsty na Avengersach po tym, jak jego rodzina została zabita w Sokovii.

Czarna Pantera zatrzymuje Helmuta Zemo, ale zanim Zemo wyjawia Iron Manowi, że Bucky Barnes zabił jego rodziców. Po brutalnej walce z Iron Manem Kapitan Ameryka ucieka i wyciąga kolegów z drużyny z więzienia. Później pisze list do Iron Mana, przepraszając za ich spór i sprowadza Barnesa do domu Czarnej Pantery w Wakandzie, aby ukryć Barnesa przed władzami i uzdrowić jego umysł.

Wkrótce po wydarzeniach w Wiedniu T’Challa wraca do Wakandy na koronację na króla. Z powodzeniem pokonuje przywódcę rywalizującego plemienia N’Baku, by oficjalnie zostać królem i Czarną Panterą. Kiedy Ulysses Klaue powraca, W’Kabi prosi T’Challa o znalezienie handlarza bronią i pomszczenie rodziców W’Kabi. T’Challa i jego sojusznicy współpracują z CIA, aby schwytać Klaue, ale Klaue zostaje uratowany z aresztu CIA przez swojego sojusznika, Erika Stevensa, który jest również znany pod pseudonimem amerykańskich sił specjalnych, Killmonger.

T’Challa wraca do Wakandy i przyznaje, że nie mógł powstrzymać Klaue, ale wkrótce potem Killmonger przybywa do Wakandy z ciałem Klaue. Wykorzystuje zabicie Klaue i jego status syna N’Jobu, aby skutecznie rzucić wyzwanie T’Challa i zostać królem. Wierząc, że T’Challa nie żyje, jego sojusznicy uciekają, zanim Killmonger będzie mógł ich zabić, aby umocnić władzę. Później znajdują ciało T’Challa i ożywiają go za pomocą Zioła w kształcie serca.

Podczas gdy Killmonger przygotowuje się do użycia broni Vibranium do uzbrojenia ludzi na całym świecie i stworzenia rewolucji prowadzonej przez Wakandan, T’Challa powraca i rzuca mu wyzwanie. Siły lojalne dwóm królom walczą, podczas gdy T’Challa walczy z Killmongerem, który również przejął Herb w kształcie serca i płaszcz Czarnej Pantery. T’Challa ostatecznie pokonuje i zabija Killmongera, ale postanawia zakończyć izolacjonistyczne praktyki Wakandy na rzecz wykorzystania bogactwa i technologii narodu, aby pomóc reszcie świata.

W międzyczasie świat zostaje przedstawiony kolejnym bohaterom. Peter Parker, nastolatek z Queens, przyjmuje tożsamość Spider-Mana i zwraca na siebie uwagę Tony’ego Starka. Parker pomaga Starkowi i jego sojusznikom w próbie sprowadzenia Kapitana Ameryki. Następnie Stark daje Parkerowi nowy kombinezon Spider-Mana i ulepszone strzelanki internetowe, które zawierają specjalny sygnał holograficzny.

Dwa miesiące po „wojnie domowej Spider-Man spędza całe dnie na powstrzymywaniu drobnych przestępstw w swojej okolicy. Trwa to, dopóki nie powstrzyma przestępców okradających bankomat, używając potężnej broni technologii obcych Toomesa.

Spider-Man odkrywa, że ​​Toomes używa swojej zbroi latającego sępa do kradzieży technologii Obcych z Kontroli Obrażeń i wykorzystania jej w nielegalnej broni. Śledzi Toomesa i powstrzymuje go przed porwaniem drona Avengers, wyposażonego w potężną technologię. Toomes zostaje wysłany do więzienia wraz z jednym ze swoich nabywców, Macem Garganem (znanym również jako Skorpion), który przysięga zemścić się na Spider-Manie. Tony Stark proponuje uczynić Spider-Mana Mścicielem, ale odrzuca Starka.

Jakiś czas później tego samego roku dr Stephen Strange, utalentowany neurochirurg, rozbija swój samochód, powodując poważne uszkodzenie nerwów rąk. Nie będąc już w stanie wykonać operacji, Strange zaczyna szukać sposobów na uzdrowienie, ostatecznie szukając niekonwencjonalnych możliwości.

Wciąż poszukując sposobu na uleczenie się, Dziwne podróże do Napal i Kamar-Taj, gdzie spotyka Przedwiecznego i zaczyna uczyć się magii.

Przedwieczny zostaje później zabity przez czarownika Kaeciliusa, który używa rytuału, by przywołać Dormammu i Mroczny Wymiar, aby opanować Ziemię. Niszczy ochronne sanktuaria Ziemi, aby umożliwić Dormammu atak.

Doktor Strange, który pojawia się jako czarownik, ale wciąż trenuje, walczy z Kaeciliusem, ale nie może powstrzymać go przed zniszczeniem ziemskich sanktuariów. Strange następnie zawiera umowę z Dormammu, uwięziąc go w pętli czasowej. Dormammu usuwa Kaeciliusa z Ziemi, a Strange zostaje nowym panem nowojorskiego sanktuarium, ale jego sojusznik Mordo porzuca go i zaczyna atakować czarowników na całym świecie.

Sześć miesięcy po zlikwidowaniu ostatnich gangsterów i członków kartelu odpowiedzialnych za strzelaninę, która zabiła jego rodzinę, Frank Castle schodzi do podziemia, mieszkając w Nowym Jorku pod pseudonimem Pete Castiglione. Skontaktował się z nim David Lieberman, technik CIA działający pod pseudonimem „Micro, który ujawnia, że ​​Schoonover był częścią większego spisku wymierzonego w Castle’a i Liebermana.

Castle i Lieberman współpracują, aby znaleźć i zdemaskować agenta Orange, agenta CIA, który przeprowadził nielegalną kampanię zabójstw w Afganistanie przy użyciu jednostki Castle’a. To Agent Orange nakazał zabić rodzinę Castle’a; strzelanina była tylko przykrywką. Castle w końcu znajduje i zabija agenta Orange, ale nie wcześniej niż zdał sobie sprawę, że jego najlepszy przyjaciel, Billy Russo, również był zaangażowany w spisek. Castle konfrontuje się z Russo i bardzo uszkadza jego twarz w walce. Rząd usuwa rekord Castle’a, pozwalając mu wrócić do swojego życia jako Pete Castiglione, po tym, jak ujawnił nieuczciwe działania Agenta Orange.

2017: W Nowym Jorku Ręka kontynuuje swoje plany i aktywuje Czarne Niebo – wskrzeszoną Elektrę. Matt Murdock, Luke Cage, Danny Rand i Jessica Jones wkrótce odkrywają, że wszyscy prowadzą dochodzenie w tej samej sprawie, co prowadzi ich z powrotem do Ręki. Łączą siły, aby zostać Obrońcami.

Ostatecznym celem Ręki jest zebranie kości smoka głęboko pod Nowym Jorkiem, z których czerpią substancję, która zapewnia im nieśmiertelność. Zbieranie kości zniszczy miasto, a Obrońcy ostatecznie zatrzymają Rękę i ustawią materiały wybuchowe, aby wyrównać budynek wzniesiony na szczycie wykopalisk. Murdock i Elektra, a także Madame Gao i Murakami – są w budynku, gdy imploduje. Murdock jest uważany za zmarłego, ale przeżywa, przywracany do zdrowia w klasztorze w nieznanym miejscu.

Jakiś czas po zniszczeniu Ręki w Nowym Jorku, Jessica Jones rozpoczyna dochodzenie w organizacji IGH po tym, jak osoba obdarzona mocą nazywająca siebie „Świstakiem przychodzi do niej, twierdząc, że ktoś próbuje go zabić. Dowiaduje się, że jej matka, Alisa Jones, przeżyła wypadek, w którym zginęła rodzina Jessiki i jest odpowiedzialna za morderstwa z powodu przeprowadzonych na niej eksperymentów.

Jessica próbuje pomóc Alisie, ale adoptowana siostra Jessiki, Trish Walker, dowiaduje się o eksperymentach przeprowadzonych przez dr Malusa i zmusza go do wykonania ich na niej. Jessica przerywa procedurę, a Malus zabija się, aby zniszczyć jego badania. Po tym, jak Alisa ucieka i przekonuje Jessicę, by do niej dołączyła, Trish zabija Alisę, aby uratować Jessicę.

Thor i Loki udają się na Ziemię w poszukiwaniu Odyna, gdzie pomaga im Doktor Strange. Odyn ujawnia, że ​​umiera, a Hela, ich siostra i asgardzka bogini śmierci, po jego śmierci wyjdą z więzienia. Hela przybywa na Ziemię chwilę po śmierci Odyna i natychmiast niszczy młot Thora, Mjolnira.

Hela wyrzuca Thora i Lokiego z Bifrost i lądują na Sakaar. Thor zostaje zniewolony przez arcymistrza i zmuszony do walki na arenie gladiatorów, gdzie znajduje Hulka, ulubionego wojownika Sakaara. Thor ostatecznie werbuje Hulka i Asgardzkiej Walkirii na Sakaar, aby uciec przed arcymistrzem. Wracają do Asgardu, by rzucić wyzwanie Helie.

Thor odkrywa, że ​​nie może pokonać Helę w pojedynkę, a ona wyłupia mu jedno oko. Ale odkrywa, że ​​może skierować swoją prawdziwą moc bez potrzeby użycia swojego młota i razem z Lokim, Hulkiem i Valkyrie udaje mu się powstrzymać Helę, podczas gdy Asgardyjczycy ewakuują się na statek kosmiczny. Loki udaje się do skarbca Asgarda i przywołuje demona Surtura, który zniszczył Asgard i pozornie Helę, podczas gdy statek ucieka.

Gdy statek z Asgardu kieruje się na Ziemię, zostaje przechwycony przez inny, znacznie masywniejszy statek. Ten statek należy do Thanosa, co sugeruje, że Thor i Asgardczycy zostali schwytani. Jest to również mocno sugerowane, że Loki ukradł Tesserakt ze skarbca na Asgardzie, co oznaczałoby, że Thanos mógłby zdobyć znajdujący się w nim Kamień Nieskończoności.

Od „Kapitana Ameryki po „Czarną Panterę, TheWrap przeszedł olbrzymią chronologiczną historię MCU

Odkąd osiem lat temu Nick Fury pojawił się w rezydencji Tony’ego Starka, Marvel Cinematic Universe eksplodował w sieć wydarzeń, która obejmuje 13 filmów i pięć seriali telewizyjnych, z kilkoma innymi opowieściami w przygotowaniu. Gdy fani Marvela odliczają czas do premiery „Doktora Strange, oto bieżąca chronologiczna oś czasu wszystkich najważniejszych wydarzeń w MCU. Uwaga: wszystkie możliwe spoilery przed nami!