Czy spłacanie pożyczek studenckich zaszkodzi mojej zdolności kredytowej?

17 lutego 2021

W tym artykule:

 • Co się dzieje, gdy spłacasz pożyczki studenckie?
 • Spłacanie pożyczek studenckich może prowadzić do lepszej kondycji finansowejMniejsze zadłużenie to więcej opcjiSpłata kredytów studenckich to niewątpliwie powód do świętowania. Dla niektórych jest to osiągnięcie, którego osiągnięcie może zająć dziesięciolecia. Ale nie spodziewaj się dużego wzrostu wyników kredytowych po przesłaniu ostatniej płatności.

  Podobnie jak w przypadku każdej pożyczki ratalnej, spłata pożyczki studenckiej na ogół nie ma większego wpływu na ocenę zdolności kredytowej. Może nawet tymczasowo obniżyć Twoje wyniki, chociaż niewielki spadek niekoniecznie jest powodem do niepokoju.

  Co się dzieje, gdy spłacasz pożyczki studenckie?

  Kiedy spłacasz pożyczkę studencką, konto zostanie zamknięte i będzie widoczne w raportach kredytowych jako „opłacone lub „opłacone w całości z saldem konta równym zero.

  Jeśli nigdy nie przegapiłeś płatności lub przegapiłeś płatność, a następnie podałeś bieżący stan konta przed spłatą kredytu studenckiego, konto pozostanie na Twoim raporcie kredytowym przez 10 lat po spłacie pożyczki. Jednak spóźnione płatności są usuwane z historii konta siedem lat po ich wystąpieniu.

  Jeśli zalegasz z płatnościami, a następnie spłacisz pożyczkę, całe konto zostanie usunięte siedem lat po pierwszej nieodebranej płatności, która doprowadziła do statusu zaległości.

  Niezależnie od osi czasu, konto może nadal wpływać na Twoje wyniki, o ile znajduje się w raportach kredytowych.

  Pełna spłata pożyczki jest generalnie korzystna dla historii kredytowej, ponieważ pokazuje, że dotrzymałeś umowy pożyczki. Jednakże, kiedy po raz pierwszy spłacasz pożyczkę studencką, Twoje wyniki mogą nie ulec zmianie lub może nastąpić niewielki wzrost po dokonaniu ostatecznych płatności na czas.

  Czasami spłata kredytu studenckiego może prowadzić do spadku zdolności kredytowej, jeśli pozostałe otwarte konta mają wysokie saldo lub nie masz już żadnych otwartych rachunków ratalnych. Dzieje się tak, ponieważ posiadanie kombinacji otwartych rachunków ratalnych i odnawialnych może być dobre dla twoich wyników, a posiadanie wysokich sald na wszystkich otwartych kontach może zaszkodzić twoim wynikom.

  Ale nie martw się. Jeśli następuje spadek wyników, jest to zazwyczaj niewielki spadek. Wyniki zwykle wracają do normy w ciągu kilku miesięcy, o ile do raportów kredytowych nie zostaną dodane żadne nowe potencjalnie negatywne informacje, takie jak opóźniona płatność, wysokie saldo karty kredytowej lub trudne zapytanie.

  Kontynuowanie terminowych płatności za inne pożyczki lub karty kredytowe oraz utrzymywanie niskiego salda na karcie kredytowej może również pomóc w poprawieniu wyników kredytowych w przyszłości.

  Spłacanie pożyczek studenckich może prowadzić do lepszej kondycji finansowej

  Bez względu na bezpośredni wpływ na Twoje wyniki kredytowe, spłata kredytu studenckiego może poprawić ogólną kondycję finansową.

  Na początku możesz świętować i wykorzystać pieniądze, które wysłałbyś do biura obsługi kredytów studenckich podczas specjalnego wieczoru. Następnie zdecyduj, w jaki sposób chcesz przeznaczyć swoje pieniądze:

  • Zbuduj swój fundusz awaryjny. Jeśli nie masz jeszcze funduszu awaryjnego, zgromadzenie co najmniej 1000 USD oszczędności (a najlepiej wystarczających oszczędności, aby pokryć wydatki z trzech do sześciu miesięcy) może stanowić ważną siatkę bezpieczeństwa. Możesz przeznaczyć te pieniądze na pokrycie jednorazowych nagłych wypadków, takich jak zepsuty samochód lub bieżące wydatki, jeśli stracisz pracę lub zostaniesz ranny.
  • Spłacaj inne długi. Po zbudowaniu przynajmniej małej poduszki gotówkowej możesz zacząć agresywnie atakować wszelkie posiadane długi o wysokim oprocentowaniu, takie jak chwilówki, salda kart kredytowych i wszelkie inne rachunki o dwucyfrowych stopach procentowych.
  Spłata tych długów może zaoszczędzić pieniądze, które w innym przypadku wydałbyś na odsetki, a uwolnione pieniądze możesz ponownie przeznaczyć na budowanie oszczędności lub spłatę innych długów.

  Dodatkową zachętą jest posiadanie niskiego salda karty kredytowej, które może poprawić wyniki kredytowe, ponieważ zmniejsza współczynnik wykorzystania kredytu lub ilość wykorzystanego kredytu w porównaniu z całkowitymi limitami kredytowymi. Ponadto każda spłacana pożyczka obniża ogólne miesięczne kwoty spłat, co może zwiększyć współczynnik zadłużenia do dochodu (DTI). Wielu pożyczkodawców bierze pod uwagę Twoje DTI podczas ubiegania się o nowe konto.

 • Oszczędzaj na ważne cele finansowe i osobiste. Możesz mieć inne cele, które będą wymagały oszczędzania, takie jak zakup nowego samochodu, zakup domu, sfinansowanie ślubu lub wpłata na fundusz edukacyjny dziecka.
 • Wydawaj, ile chcesz. Nawet jeśli nie zrealizowałeś wszystkich swoich celów finansowych, możesz podzielić dodatkowe fundusze między potrzeby i potrzeby.Mniejsze zadłużenie to więcej opcji

  Spłacanie kredytów studenckich może nie doprowadzić do dużej zmiany wyników kredytowych, ale może mieć znaczący wpływ na Twoje życie. Jest to finansowa korzyść w postaci mniejszej spłaty pożyczki i ulga psychiczna polegająca na tym, że nie trzeba już martwić się o pożyczkę. Z pewnością jest to korzystne dla wszystkich i osiągnięcie, które należy świętować.