Czego potrzebujesz, aby wynająć mieszkanie i otrzymać leasing

17 lutego 2021

Świerk / Letícia Almeida

Jeśli szukałeś nowego mieszkania i jesteś gotowy, aby się do niego wprowadzić, jest kilka rzeczy, które musisz wiedzieć i dokumenty, które musisz okazać nowemu właścicielowi przed podpisaniem umowy najmu. Skorzystaj z listy dokumentów, które musisz zabrać ze sobą, aby wypełnić wniosek o wynajem. Jeśli przeprowadzasz się do innego miasta w innym stanie lub przeprowadzasz się do innego kraju, musisz mieć te dokumenty pod ręką, zanim wyruszysz w poszukiwaniu nowego mieszkania.

Dowód zatrudnienia

Większość potencjalnych wynajmujących zaakceptuje odcinki wypłaty lub ofertę listu o zatrudnieniu jako dowód, że jesteś zatrudniony. Niektórzy będą wymagać dokumentacji podatkowej, aby wykazać, jaki dochód osiągnąłeś w ciągu ostatnich kilku lat. Jeśli jesteś wykonawcą, musisz znaleźć inny sposób, aby udowodnić, że możesz zapłacić czynsz. Może to oznaczać pokazanie umowy z klientami, przedstawienie wyciągów z konta firmowego lub osobistego konta bankowego lub przekazanie ostatnich zeznań podatkowych.

Sprawdzanie zdolności kredytowej

Większe wypożyczalnie lub kompleksy prawdopodobnie sprawdzą zdolność kredytową, więc będziesz musiał mieć przy sobie swój numer ubezpieczenia społecznego (lub SIN, jeśli jesteś w Kanadzie). Przekazując go, upewnij się, że osoba, której go przekazujesz, pracuje dla legalnej firmy. Nie dawaj go osobom lub właścicielom, którzy tego żądają.

Identyfikacja zdjęcia

Większość potencjalnych wynajmujących lub agencji wynajmu poprosi o dowód tożsamości, aby upewnić się, że jesteś tym, za kogo się podajesz. Zwykle wystarczy prawo jazdy lub paszport – wszystko ze zdjęciem, które zostało wydane przez rząd, niezależnie od kraju, z którego pochodzisz.

Lista poprzednich adresów

Większość wniosków o wynajem będzie wymagać co najmniej trzech referencji dawnych właścicieli wraz z danymi kontaktowymi. Jeśli dużo się przeprowadzasz, musisz upewnić się, że możesz podać najnowsze nazwiska, adresy i informacje kontaktowe.

Najnowsze zeznanie podatkowe

Niektórzy wynajmujący wymagają kopii Twojego ostatniego zeznania podatkowego. To dostarcza im informacji o zarobkach w minionym roku. Zeznanie podatkowe może zastąpić dokumentację dotyczącą zatrudnienia, a jeśli jesteś bezrobotny, zeznanie pokaże, ile zarabiasz w ciągu roku i czy będziesz w stanie pokryć czynsz i inne koszty, takie jak zaliczki lub zabezpieczenie depozyty.

Informacje bankowe

Upewnij się, że chronisz się, nie ujawniając numeru konta bankowego. Przekaż potencjalnemu wynajmującemu wydrukowane kopie, aby móc zamazać fragmenty, które są informacjami prywatnymi i nigdy nie dostarczać oryginałów. Zawsze rób kserokopie lub kopie elektroniczne (ponownie, bez danych osobowych).

Referencje

Jeśli nie masz wystarczającej ilości kopii zapasowej wniosku, dobrym pomysłem jest zebranie listów referencyjnych od byłych właścicieli lub obecnych pracodawców. Jest to szczególnie ważne, jeśli masz zwierzęta. Nowy właściciel chce się upewnić, że jesteś odpowiedzialnym właścicielem zwierzęcia i często można to udowodnić za pomocą byłego lub obecnego właściciela, korzystając z listu referencyjnego lub bezpośredniego kontaktu.

Dowód miejsca zamieszkania

Jeśli nie jesteś obywatelem kraju, do którego się przeprowadzasz, większość agencji wynajmu będzie prosić o prawo do przebywania w tym kraju. Niektóre apartamenty do wynajęcia będą wymagały okazania wizy lub innego dowodu bardziej rygorystycznie niż inne. Domy jednoosobowe, mniejsze budynki mieszkalne lub podnajem prawdopodobnie nie będą o to prosić, ale na wszelki wypadek miej przygotowaną dokumentację.