Co to jest ubezpieczenie kredytu eksportowego?

17 lutego 2021

Ubezpieczenie kredytu eksportowego działa w taki sam sposób jak ubezpieczenie kredytu kupieckiego i koncentruje się w szczególności na relacjach handlowych z klientami z zagranicy.

Oznacza to, że jeśli klient nie zapłaci za towary lub usługi, które do niego wyeksportowałeś, Twoja firma ubezpieczeniowa wypłaci Ci odszkodowanie.

Omówienie ubezpieczenia kredytów eksportowych

Eksport może być pełen pułapek. Możesz nie znać lokalnych praw i zwyczajów i możesz znaleźć się na terytorium o zwiększonej niepewności politycznej. Może to obejmować szybkie lub częste zmiany warunków handlowych, takie jak nagłe wprowadzenie wysokich taryf.

Ubezpieczenie kredytu eksportowego zabezpiecza Twoje należności i chroni Twoją firmę przed niezapłaconymi fakturami spowodowanymi takimi ryzykami politycznymi, jak też bankructwem klienta i innymi przyczynami uzgodnionymi z ubezpieczycielem. Nazywa się to również ubezpieczeniem dłużnika, ubezpieczeniem kredytu kupieckiego i ubezpieczeniem należności.

Jako firma międzynarodowa, posiadająca biura i doświadczenie w ponad 50 krajach na całym świecie, Atradius jest dobrze przygotowany do zrozumienia Twoich potrzeb eksportowych i ograniczenia związanego z nimi ryzyka. Wiemy, że bez względu na to, jak ostrożne są Twoje operacje biznesowe, klienci czasami mogą nie zapłacić. Jeśli nie zażądasz płatności z góry lub nie jesteś objęty ubezpieczeniem kredytu, narażasz się na nieściągalne długi. Ubezpieczenie kredytu eksportowego chroni przepływ gotówki. Obejmuje handel z klientami, dzięki czemu nadal otrzymujesz zapłatę, nawet jeśli staną się niewypłacalni. Dowiedz się więcej o ubezpieczeniu kredytu Atradius.

Ubezpieczenie kredytu polega na ubezpieczeniu transakcji z klientem, a nie pojedynczej transakcji. Oznacza to, że każda faktura z tym klientem jest objęta roczną gwarancją. Jest używany przez firmy każdej wielkości, aby chronić ich handel. Firmy korzystają również z ubezpieczenia kredytu, aby pomóc im zabezpieczyć finansowanie w bankach, pewnie odkrywać nowe rynki i przyciągać nowych klientów dzięki korzystnym warunkom kredytowym. Mamy dostęp do informacji handlowych o milionach firm na całym świecie, dzięki czemu możemy wesprzeć Państwa własną należytą starannością przy ocenie zdolności kredytowej partnerów handlowych. Może to być szczególnie pomocne podczas eksploracji nowych rynków i budowania relacji z nowymi klientami.

Ubezpieczenie kredytów eksportowych w praktyce

1. Wystąp o limit kredytowy dla istniejącego lub potencjalnego klienta

2. Uzgodnij z nami warunki ubezpieczenia

3. Ciesz się pozytywnymi i pewnymi relacjami handlowymi

4. Uzyskaj dostęp do natychmiastowego wsparcia windykacji w momencie, gdy faktura stanie się przeterminowana

5. Skorzystaj z odszkodowania, często nawet do 90% wartości faktury, jeśli dług jest nieściągalny

Korzyści z ubezpieczenia kredytu eksportowego

Ochrona Twoich należności przed potencjalnym bankructwem to tylko część korzyści, jakie może zapewnić tego rodzaju ubezpieczenie dłużnika.

Ubezpieczenie kredytu eksportowego może pomóc:

  • Rozwijaj swoją bazę klientów ponieważ potencjalni kupujący mogą być zainteresowani Twoimi warunkami kredytowymi
  • Ulepsz handel dając Ci pewność rozwoju i poszerzania swojego rynku
  • Zapewnij przepływ gotówki umożliwiając budowanie silnych relacji z dostawcami i pracownikami
  • Chroń relacje z klientami dzięki lepszej komunikacji i ulepszonym warunkom kredytowym
  • Popraw swój dostęp do finansowania i relacje z bankiem
  • Spełnij wymagania swoich interesariuszy lub zarządu w zakresie zarządzania ryzykiem i zapewnij sobie spokój

Ubezpieczenie kredytu eksportowego jest odpowiednie dla wszystkich firm, od MŚP po duże międzynarodowe koncerny. Dowiedz się więcej o tym, jak ubezpieczenie kredytu eksportowego może pomóc w handlu eksportowym dzięki naszemu zestawowi informacji handlowych Atradius. Te bezpłatne publikacje obejmują szereg tematów, w tym sposoby unikania potencjalnych zagrożeń i barier w handlu oraz znaczenie sporządzania solidnych umów eksportowych.