Co to jest trudne zapytanie?

Category: Możesz Otrzymać
17 lutego 2021

Twarda kontrola kredytowa może tymczasowo odjąć kilka punktów od wyniku, ale miękkie zapytanie nie ma na to wpływu.

Wiele lub wszystkie przedstawione tutaj produkty pochodzą od naszych partnerów, którzy nam wynagradzają. Może to mieć wpływ na to, o jakich produktach piszemy oraz gdzie i jak produkt pojawia się na stronie. Nie ma to jednak wpływu na nasze oceny. Nasze opinie są naszymi własnymi.

Prośba o sprawdzenie kredytu, zazwyczaj z powodu złożenia wniosku o kartę kredytową lub pożyczkę, nazywana jest twardym zapytaniem lub twardym sprawdzeniem zdolności kredytowej. Trudne zapytanie może obniżyć twoją zdolność kredytową o kilka punktów, ale jest to tymczasowe.

Kiedy sam sprawdzasz swój kredyt, jest to miękkie zapytanie lub miękka kontrola kredytowa i nie wpływa to na Twój wynik.

Ustawa o rzetelnej sprawozdawczości kredytowej nakłada ograniczenia na to, kiedy i dlaczego można sprawdzić raport kredytowy.

Bezproblemowy raport kredytowyTwoje najnowsze dane kredytowe, w tym ocena, na wyciągnięcie ręki. Usłysz o zmianach, uzyskaj porady ekspertów.

Co to jest trudne zapytanie?

Twarde zapytanie, zwane również twardym wyciągiem lub twardym sprawdzeniem zdolności kredytowej, wymaga Twojej zgody. Jest uruchamiany, gdy ubiegasz się o kredyt, taki jak kredyt hipoteczny, karta kredytowa, pożyczka samochodowa, pożyczka studencka lub pożyczka osobista. Nie dzieje się tak, jeśli szukasz tylko wstępnego zatwierdzenia, aby zdecydować, czy złożyć wniosek.

To zapytanie staje się częścią twojego raportu kredytowego, co oznacza, że ​​każdy, kto ściąga twój kredyt, może je zobaczyć. Twarde zapytanie pozostanie w twoim raporcie kredytowym przez około dwa lata, ale przestanie wpływać na twoją zdolność kredytową w mniej niż rok.

Jedno twarde zapytanie może obniżyć Twój wynik FICO nawet o 5 punktów. Jednak w przypadku najczęściej używanego modelu FICO wszystkie zapytania w ciągu 45 dni są traktowane jako jedno zapytanie, gdy „kupujesz oprocentowanie, na przykład w przypadku kredytów hipotecznych, studenckich i samochodowych. Starsze modele FICO i VantageScore, konkurent FICO, również grupują zapytania o zakup stawek, ale w okresie 14 dni. Rzecznik VantageScore powiedział, że trudne zapytanie może obniżyć VantageScore nawet o 10 punktów.

Większość pożyczkodawców lub wydawców kart pobierze raport kredytowy tylko z jednego z trzech głównych biur kredytowych – Equifax, Experian lub TransUnion. Więc zapytanie pojawi się tylko w jednym z raportów kredytowych. Wyjątkiem jest kredyt hipoteczny, gdy zwykle sprawdzane są wszystkie trzy biura kredytowe.

Rozsądnie jest ograniczyć trudne zapytania. Przed złożeniem wniosku o kredyt upewnij się, że prawdopodobnie zostaniesz zatwierdzony, aby nie stracić punktów bez uzyskania zgody, o którą się ubiegasz. Unikaj ubiegania się o kredyt pod wpływem impulsu. Zastanów się, czy zniżka lub premia, którą masz nadzieję otrzymać, są warte potencjalnego wpływu na Twoją zdolność kredytową. Jeśli masz doskonały kredyt, kilka punktów może nie być wielkim problemem. Jeśli jednak masz graniczną jakość kredytu, zastanów się dwa razy.

Co to jest miękkie zapytanie?

Miękkie zapytania, zwane również miękkimi wyciągami lub miękkimi kontrolami kredytowymi, mogą wystąpić bez Twojej wiedzy o nich. Jeśli kiedykolwiek otrzymałeś ofertę karty kredytowej pocztą, prawdopodobnie wystawca karty kredytowej dokonał miękkiej kontroli kredytowej, aby sprawdzić, czy prawdopodobnie się zakwalifikujesz. To samo dotyczy innych rodzajów ofert pożyczki lub gdy pośrednik hipoteczny lub pożyczkodawca dokonuje wstępnej akceptacji.

Pracodawcy mogą również sprawdzić Twoją historię, w tym spojrzeć na zmodyfikowany raport kredytowy. Chociaż potrzebują Twojej zgody, aby spojrzeć na Twój raport kredytowy, nie jest to uważane za trudne zapytanie, ponieważ nie ma na celu podjęcia decyzji, czy przedłużyć Ci kredyt.

Co najważniejsze, sprawdzenie własnego kredytu to delikatne zapytanie, więc nie wpłynie to na Twój wynik. Możesz otrzymać bezpłatny raport kredytowy na żądanie z witryny finansów osobistych, takiej jak NerdWallet, lub, do kwietnia 2021 r., Raz w tygodniu bezpośrednio od trzech głównych agencji zajmujących się sprawozdawczością kredytową.

Kiedy spojrzysz na swoje własne raporty kredytowe, zobaczysz listę miękkich zapytań, ale nie pojawiają się one w twoich raportach, które widzą wierzyciele.

Twarde zapytanie kredytowe czy miękkie?

Niektóre zapytania mogą być łagodne lub trudne. Jeśli wynajmujesz samochód, ubiegasz się o wynajęcie mieszkania, rejestrujesz się w telewizji kablowej lub usłudze internetowej, otwierasz konto w instytucji finansowej lub ktoś musi tylko zweryfikować Twoją tożsamość, możesz zostać trafiony albo twardym zapytaniem, albo miękkim zapytanie ofertowe. Jedynym sposobem, aby dowiedzieć się z wyprzedzeniem, jest zapytać potencjalnego wynajmującego lub usługodawcę.

Wreszcie, jeśli uważasz, że w raporcie kredytowym znajduje się trudne zapytanie, ale nie powinno, możesz zakwestionować trudne zapytanie, tak jak inne niedokładne informacje. Zdecydowanie warto kontynuować, ponieważ może to sugerować oszustwo lub kradzież tożsamości.