Co to jest ankieta domowa?

Category: Możesz Użyć
17 lutego 2021
Napisane przez Sarah Guershon
Zanim kupisz nieruchomość, Ty i Twój pożyczkodawca musicie wiedzieć, że jest to warte tego, co zgodziłeś się zapłacić. Aby to zrobić, potrzebujesz raportu z wyceny kredytu hipotecznego i ankiety dotyczącej nieruchomości.Co to jest wycena kredytu hipotecznego?

Wycena kredytu hipotecznego jest przeprowadzana przez Twojego pożyczkodawcę i sprawdza, czy nie ma wszystkiego, co mogłoby wpłynąć na wartość nieruchomości. To tylko krótka inspekcja: to nie to samo, co ankieta dla kupujących domy i nie powinno być używane jako substytut.

Jeśli wynik wyceny jest taki, że nieruchomość jest warta tego, co zgodziłeś się zapłacić, to wszystko dobrze. Jeśli jednak raport wyceni ją po niższej cenie niż uzgodniono, możesz albo wrócić do sprzedającego z nową ofertą opartą na sugestii pożyczkodawcy, albo przedstawić pożyczkodawcy dowody potwierdzające wartość nieruchomości. Dowodem tym mogą być przykłady podobnych nieruchomości na tych samych obszarach, które niedawno zmieniły właściciela za tę samą (lub wyższą) cenę.

Wycena hipoteki może kosztować nawet 1500 funtów, ale wielu pożyczkodawców oferuje je w ramach swoich usług.

Co to jest ankieta dla kupujących domy?

Aby przeprowadzić ankietę dla nabywców domu, potrzebujesz wykwalifikowanego geodety, który jest członkiem RICS. Powinny mieć po nazwisku MRICS lub FRICS, ale możesz również sprawdzić na stronie internetowej Royal Institute of Chartered Surveyors (RICS).

Agenci nieruchomości, pożyczkodawcy, spedytorzy i brokerzy kredytów hipotecznych często polecają rzeczoznawców, ale mogą otrzymać za to prowizję, co może oznaczać, że zapłacisz więcej.

Rozejrzyj się lokalnie i uzyskaj oferty od kilku firm. Zawsze jest pole do negocjacji.

Niezależnie od tego, do kogo się wybierasz, upewnij się, że Twój geodeta ma odpowiednie kwalifikacje. Geodeci akredytowani przez RICS są w pełni sprawdzeni i posiadają ubezpieczenie od odpowiedzialności zawodowej.

Jakie są rodzaje ankiet dla kupujących domy?

Powinieneś zlecić ankietę nabywcy domu, aby sprawdzić stan kupowanej nieruchomości. Istnieją różne rodzaje tych ankiet.

Nie bój się prosić o kopie poprzednich raportów z poziomu ankiety, aby zobaczyć, jak przydatny jest raport.

Poziom pierwszy: raport o stanie (250 £ +)Raport o stanie to przegląd bez wielu szczegółów, który zasadniczo potwierdza wycenę hipoteki. Jest najbardziej odpowiedni dla nowych budynków lub nieruchomości, które są w dobrym stanie.

Wykorzystuje system sygnalizacji świetlnej, aby wyjaśnić stan różnych części nieruchomości. Kolor czerwony oznacza, że ​​istnieją poważne problemy, które należy rozwiązać, bursztynowy oznacza, że ​​sprawy nie są pilne, a zielony oznacza, że ​​wszystko jest w porządku.

Poziom drugi: raport nabywcy domu / badanie stanu domu (£ 400 +)Według RICS jest to najpopularniejszy poziom ankiet. Jest bardziej szczegółowy niż raport o stanie i zapewnia większe bezpieczeństwo.

Istnieją dwa rodzaje raportów kupujących domy, oba oferowane przez RICS: raport nabywcy domu z ankietą oraz raport nabywcy domu z ankietą i wyceną.

Oba wskazują na oczywiste problemy, takie jak zgnilizna, wilgoć i osiadanie, ale nie są uciążliwe. Oznacza to, że geodeta nie będzie wiercić otworów, aby sprawdzić stan ścian, podnieść deski podłogowe ani przesunąć mebli. Więc jeśli komoda zakrywa wilgotny obszar, raport kupującego nie ujawni tego.

Rzeczoznawca doradza w sprawie wszelkich niezbędnych napraw i ich kosztów.

Raport nabywcy domu z wyceną obejmuje wszystkie te elementy oraz wycenę i informuje, ile kosztowałaby odbudowa nieruchomości od podstaw.

Podobną usługę, zwaną badaniem stanu domu, oferuje Stowarzyszenie Rzeczoznawców Nieruchomości Mieszkaniowych (RPSA).

Poziom trzeci: badanie budynku lub pełnej konstrukcji (600 £ +)To najdokładniejsza i najbardziej szczegółowa ankieta, jaką możesz uzyskać. Jest to najbardziej odpowiednie dla starszych lub większych nieruchomości lub jeśli planujesz wykonać dużo pracy, na przykład rozbudowę lub całkowitą przebudowę nieruchomości.

Podobnie jak raport homebuyer, zawiera listę usterek i porady dotyczące napraw, ale szczegóły są bardziej szczegółowe.

Geodeta sprawdza poddasze, za ścianami i pod deskami podłogowymi i możesz poprosić ich o oszacowanie kosztów naprawy i oszacowanie, ile czasu zajmie naprawa.

Możesz wykorzystać wyniki do renegocjacji całkowitego kosztu nieruchomości, ale uwaga: jeśli wyniki ankiety są tragiczne, może być konieczne ponowne przemyślenie zakupu nieruchomości. Zadaj sobie pytanie, czy naprawdę warto poświęcić czas, pieniądze i energię, aby rozwiązać wszystkie problemy, aby było możliwe do życia, czy też lepiej byłoby szukać gdzie indziej.

Czy potrzebujesz ankiety dla kupujących domy?

Wycena kredytu hipotecznego jest obowiązkowa, ponieważ żaden pożyczkodawca nie udzieli kredytu bez niego.

Z drugiej strony ankieta dla nabywców domu nie jest prawnie wymagana, ale jest wysoce zalecana. Jeśli kupisz nieruchomość bez zlecenia ankiety, możesz później odkryć problemy, których naprawienie jest kosztowne. Po podpisaniu i wymianie umów nie ma czegoś takiego jak zwrot pieniędzy!

W najgorszym przypadku jesteś tak bez kieszeni z powodu kosztownych napraw, że musisz zaciągnąć dodatkową pożyczkę lub natychmiast popaść w zaległości w spłacie kredytu hipotecznego.

Co należy zrobić, jeśli ankieta ujawni poważne problemy?

Potępiające ankiety mogą prowadzić do spadku sprzedaży, ale nie muszą.

Jeśli rzeczoznawca doradził, że pewne naprawy są absolutnie konieczne, wezwij eksperta. Poproś budowniczego lub handlowca, któremu ufasz, aby towarzyszył Ci w drodze do nieruchomości i przedstawił Ci lepsze wyobrażenie o wielkości i zakresie problemu. Uzyskaj kilka ofert, aby uzyskać jasny obraz kosztów.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące samej ankiety, poproś ankietera, aby Cię przez nią omówił. Ponieważ już zapłaciłeś za ankietę, nie będzie to kosztować dodatkowo.

Następnie możesz użyć wyników, aby spróbować renegocjować cenę ze sprzedawcą. Na przykład, jeśli raport stwierdza, że ​​nieruchomość wymaga naprawy o wartości 5000 GBP, możesz poprosić o odjęcie tej kwoty od uzgodnionej ceny sprzedaży.

Ewentualnie, jeśli wyniki ankiety są tragiczne, może być konieczne ponowne przemyślenie zakupu nieruchomości. Czy naprawdę warto poświęcić czas, pieniądze i energię, aby naprawić wszystkie problemy, aby nadawało się do zamieszkania, czy lepiej byłoby szukać gdzie indziej?

Ostatecznie sprowadzi się to do tego, na co Cię stać, więc konieczne jest, abyś pozostał realistą i nie został oślepiony przez dom, w którym się zakochałeś.